Nie żyje Dean Stockwell

Dotarła do nas przykra wiadomość zza oceanu. Zmarł amerykański aktor Dean Stockwell. Odszedł w wieku 85 lat, po 70 latach kariery na wielkim ekranie. Stockwell nominowany był do Oscara. Zdobył nagrodę Emmy oraz Złotą Palmę. Najbardziej można kojarzyć go z ról w Zagubionym czasie, Battlestar Galacica oraz filmów Lyncha.

Dean Stockwell urodził się w 1936 roku w North Hollywood. Już w wieku 7 lat zadebiutował na Broadwayu – właśnie wtedy rozpoczął karierę aktora dziecięcego. Wystąpił w wielu produkcjach. Zobaczyć można było go obok Franka Sinatry i Gene’a Kelly’ego w Podnieść Kotwicę. W 1948 roku zagrał w kontrowersyjnym filmie Chłopiec z zielonymi włosami.

Zobacz również: Francis Lawrence zekranizuje powieść Philipa K. Dicka!

Największą popularność przyniosła mu rola Alberta „Ala” Calavicciego w serialu produkcji NBC Zagubiony w czasie. Właśnie za tę rolę wielokrotnie nominowany był do nagród Emmy i Złotych Globów – tę ostatnią otrzymał w 1990 roku. Dean Stockwell dostał nominację do Oscara za rolę w filmie Poślubona mafii z roku 1988. Wcześniej otrzymał on dwie Złote Palmy w Cannes. Pierwszą za Bez emocji, zaś drugą za U kresu dnia.

Zobacz również: Batman Beyond – materiały z anulowanej gry ujawnione

W latach 60. Stockwell zrobił sobie dwudziestoletnią przerwę w aktorstwie. Przerwał ja za namową Harry’ego Deana Stantona. Aktorzy zagrali wspólnie w kultowej produkcji Paryż, Teksas (reżyser: Wim Wanders). Stockwell pojawił się także w Blue Velvet i Diunie.

Przedstawiciel rodziny Stockwella potwierdził, że aktor zmarł w niedzielę 7 listopada w swoim domu, z przyczyn naturalnych.

Poniżej przedstawiamy film ku pamięci Deana Stockwella.

Źródło: YouTube/twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze