Najlepsze gry dekady 2010-2019

Czytasz zestawienie Najlepsze Gry Dekady 2010-2019


Rocket League (2015)

Piłka nożna i samochody to połączenie niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Studio Psyonix udowodniło że nawet najbardziej, wydawać by się mogło kuriozalne połączenie, może znaleźć swoją rzeszę fanów. Zasady obowiązujące w Rocket League są banalnie proste. Na futurystycznym boisku spotykają się dwie drużyny (od 1 do 4 graczy), piłka jest jedna a bramki są dwie. Naszym zadaniem jest oczywiście umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zrobimy to za pomocą specjalnie podrasowanych samochodów z napędem rakietowym, które dodatkowo możemy w dowolny sposób modyfikować. Choć rozgrywka może wydawać się banalnie prosta to w rzeczywistości wymaga ona od gracza poświęcenia sporo czasu aby opanować ją do perfekcji. Rocket League to niezwykle dynamiczna i emocjonująca produkcja, która może być świetną alternatywą dla konwencjonalnych symulatorów piłki nożnej.


Super Mario Galaxy 2 (2010)

Mario nigdy za dużo. Zdawać by się mogło, że praktycznie każda gra z Mario to pewny sukces, i głównie tak jest, bo co zrobić, gdy te gry po prostu tak wciągają. Co by nie mówić, to Super Mario Galaxy 2 jest szczególnym przykładem znakomitej gry z wąsatym hydraulikiem. Gdy spojrzymy na ranking na stronie metacritic.com, okaże się, że produkcja uzbierał średnią ocen od krytyków na poziomie 97/100, co plasuje grę na pierwszym miejscu wśród gier ostatniej dekady. Tak, to nie żadna z dużych gie AAA, lecz niepozorna produkcja z Mario. Nie jest to przypadkiem, gdyż mamy do czynienia z niezwykle dopracowanym i wciągającym tytułem, któremu trudno się oprzeć.


Super Mario Odyssey (2017)

Jest to prawdziwa, trójwymiarowej platformówka z krwi i kości, w której Mario przemierza alejki Mushroom Kingdom. Nie jest ona jedyną mapą występującą w grze, ponieważ gracz ma możliwość odbywania fantastycznych przygód w alternatywnym świecie, który powstał na postawie tego rzeczywistego pochodzącego z dotychczasowo wydanych tytułów. Wcielając się w Mario musimy zwinnie wykonywać złożone akrobacje, zbierać niezbędne przedmioty oraz trafnie rzucać czerwonym kapelutkiem, który może posłużyć nam za platformę.Grę można nabyć na konsolę Nintendo Switch.


Super Smash Bros Ultimate (2018)

Super Smash Bros. Ultimate to przede wszystkim ogrom dostępnych postaci. W grze możemy walczyć takimi klasycznymi postaciami, jak Mario, Donkey Kong, Luigi, Kirby czy Yoshi. Bijatyka oferuje jednak wiele innych bohaterów, jak Cloud z Final Fantasy VII, Bayonetta, Ryu ze Street Fightera, Link z The Legend od Zelda czy Pikachu i Mewtwo z Pokemonów. Gra wyróżnia się także zaawansowanym systemem walki oraz ogromnym wyborem trybów singlowych i sieciowych. Pozytywnie wypada również kampania fabularna, która potrafi zaangażować. Gra jest przyjazna dla początkujących graczy, lecz nie będą się tu nudzić również weterani serii.


The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)

Piąta odsłona jednej z najpopularniejszych serii RPG. Tym razem odwiedzamy krainę Skyrim, niegdyś zamieszkiwaną przez rasę smoków. Nasza postać o bliżej nieokreślonej postaci okazuje się być dovahkiinem, legendarnym łowcą smoków. W samą porę, ponieważ bestie, które do niedawna były jedynie wspomnieniem, dzisiaj znowu zaczynają krążyć po niebie Skyrim. Co więcej, wydaje się spełniać przepowiednia o nadejściu Alduina, boga zniszczenia, który ma pojawić się pod postacią smoka. Jak przystało na serię The Elder Scrolls, gra oferuję dużą swobodę w kwestii kreacji naszej postaci, możemy stać się zarówno łotrzykiem, magiem, jak i wojownikiem z szerokim zakresem dostępnych broni. Ponadto gra oferuje rozległy otwarty świat, za twórcy starali się uczynić go możliwie najnaturalniejszym. Gra stała się kultowa i rozkochała w sobie graczy nawet mimo licznych błędów i niedoskonałości.


The Last of Us (2013)

The Last of Us ciężko napisać coś odkrywczego. Ta produkcja zasługuje na coś więcej, niż miano „świetnej gry” czy „interaktywnego filmu”. Ekipa Naughty Dog dostarczyła tytuł, który trzeba przeżyć, który trzeba chłonąć całym sobą, ale przy tym trzeba być emocjonalnie dojrzałym, tak jak dojrzała emocjonalnie jest historia Joela i Ellie. Ktoś śmie stwierdzić, że gry to ogłupiająca i bezsensowna rozrywka – pokażcie mu The Last of Us, a zmieni zdanie.


The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)

Podczas rozgrywki wcielamy się w głównego bohatera całej serii, jakim jest złotowłosy elf Link. The Legend of Zelda łączy w sobie elementy różnych rodzajów gier, począwszy od RPG i survivalu, na przygodowej eksploracji kończąc. Przedstawiony świat jest w pełni nastawiony na eksplorację, to znaczy możemy poznawać urokliwe krainy oraz korzystać ze wszelkich wzniesień, pól oraz gór, z których możemy pozyskać składniki niezbędne do wytworzenia potraw potrzebnych podczas wypraw. Jako Link musimy zmierzyć się z potworami zamieszkującymi krainę Hyrule, wybierając przy tym odpowiednie opancerzenie postaci oraz umiejętnie wykorzystywać elementy otoczenia. Cały smak z gry poczujemy, gdy do poszczególnego przeciwnika dobierzemy najlepszą dla nas technikę walki.


Tomb Raider (2013)

Wydana na kilka miesięcy przed premierą PlayStation 4 i Xbox One, produkcja studia Crystal Dynamics z pewnością tchnęła silny wiatr w żagle serii Tomb Raider. I jak pokazała premiera tej gry i pozytywny oddźwięk graczy i recenzentów – był to wiatr bardzo potrzebny i oczekiwany. Nowa Lara Croft była brutalna, wielokrotnie w skryptowanych scenkach ciężko obrywało, przez co gra równie dobrze mogła by się nazywać Pasja Lary Croft. Gra okazała się sprzedażowym hitem, szybko doczekaliśmy się wersji dedykowanych Xbox One i PS4, a po czym na przestrzeni następnych lat wypuszczono dwie kolejne odsłony, które wraz z omawianym tu Tomb Raiderem utworzyły zupełnie nową trylogię.


Uncharted 4: Kres Złodzieja (2016)

Zwieńczenie jednej z najlepszych serii w historii PlayStation z niepokornym poszukiwaczem skarbów w roli głównej. Uncharted 4 przedstawia życie Nathana Drake’a trzy lata po wydarzeniach z trzeciej części gry. Drake porzucił zawadiacki styl życia i postanowił się ustatkować. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się Sam – brat głównego bohatera, który uznawany był za zmarłego. Naszym zadaniem będzie pomóc mu w odnalezieniu skarbu Henry’ego Avery’ego od którego zależy życia Sama. Uncharted 4: Kres Złodzieja to godne i wzruszające zakończenie serii spod szyldu Naughty Dog.


Undertale (2015)

Jednoosobowy projekt RPG stworzony przez Toby’ego Foxa, silnie inspirowany grą EarthBound. W grze wcielamy się w dziecko, trafiające do podziemnego świata potworów. Najważniejszym elementem jest tu historia, w której kluczową rolę odgrywają bardzo dobrze napisane postacie i dialogi wypełnione ekscentrycznym humorem. Undertale otrzymało bardzo pozytywne noty i uplasowało się na trzecim miejscu w rankingu najlepszych gier na PC w 2015 w serwisie Metacritic. To co jednak najbardziej wyróżniło ten tytuł w 2015 roku to niesamowite poruszenie wśród internautów, którzy stworzyli niebagatelną liść fanartów, memów i innych artystycznych ekspresji na jej temat.


Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015)

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród! Chłopaki z CD Projekt RED totalnie zasłużyli na wszelkie pochwały i nagrody, wszakże stworzyli nie tylko piekielnie dobry tytuł, ale również popkulturowy fenomen. Trzecia część Wieśka to jeden z najlepszych RPG-ów w historii gier; na sukces ten składa się scenariusz, słowiański świat przedstawiony oraz rozbudowany system walki. Wiedźmin w większym czy mniejszym stopniu, światu zachodniemu był już zmiany, nie ujmujmy książkom Sapkowskiego, lecz prawdziwy rozgłos przyszedł wraz ze zwieńczeniem growej trylogii. Popularność Wiedźmina 3 i podejście CD Projekt RED do ich dziecka (dwa wspaniałe i długie dodatki właściwie za bezcen) zaowocowała świetną sprzedażą, sympatią graczy i ludzi z branży growej jak i filmowej. Jak wspomniałem, fenomen growy i popkulturowy – jak najbardziej zasłużenie.


Tak prezentuje się zestawienie naszej redakcji Najlepsze Gry Dekady 2010-2019. Jakie produkcje należą do waszych ulubionych?

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze