Najlepsze filmy lat 90-tych

[tekst opublikowano pierwotnie 18 kwietnia 2022 roku]

Zrobienie listy jedynie pięćdziesięciu najlepszych filmów lat 90-tych to naprawdę spore wyzwanie. Filmy powstałe już niemal trzy dekady temu, to produkcje które zapisały się w historii kina dużymi zgłoskami. To początek Hollywoodu, jakiego znamy dzisiaj – celebryctwa, nowych technik efektów specjalnych, masowych sequeli i blockbusterów. Oto najlepsze filmy lat 90-tych z wyłączeniem animacji i filmów polskich (które dostaną swoje osobne rankingi).


Spodobało Ci się nasze zestawienie Najlepsze filmy lat 90-tych?

Zobacz również:

Najlepsze bajki Disneya

Najlepsze filmy 2022 roku

Najlepsze filmy lat 80-tych

Najlepsze hiszpańskie seriale


American Beauty (1999 r.)

Nasze zestawienie Najlepsze filmy lat 90-tych zaczynamy od absolutnego klasyka. 42-letni Lester Burnham (Kevin Spacey) przeżywa kryzys wieku średniego. Dobry samochód, piękny dom i urządzony z klasą ogród przestają go cieszyć. Nie potrafi już porozumieć się z żoną, dla której osiągnięcie zawodowego sukcesu jest najważniejsze. Nastoletnia córka, przeżywająca młodzieńcze frustracje, stroni od jego towarzystwa. Problemy zawodowe dopełniają kielich przepełniającej go goryczy. Lester postanawia się zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Jedną z szans na odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki.


Apollo 13 (1995 r.)

Astronauci Lovell, Haise i Swigert mieli lecieć statkiem Apollo 14, ale zostali przesunięci do załogi Apollo 13. Jest rok 1970, Amerykanie zaliczyli już lądowanie na Księżycu i społeczeństwo nie jest zainteresowane tym rutynowym lotem – do czasu aż na statku następuje wybuch…


Bez Przebaczenia (1992 r.)

William Munny (Clint Eastwood) był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród, jednak dziś jego umiejętności odeszły razem z wiekiem, a burzliwe przygody zastąpiła spokojna farma. Coraz częściej pojawiają się również koszmary o ludziach, których zabił. Mimo to decyduje się spróbować zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki w miasteczku Big Whiskey za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z ich koleżanek. Zadanie wydaje się być proste, jednak przychodzi mu się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman).


Big Lebowsky (1998 r.)

Jeff Lebowski, (Jeff Bridges), dla wtajemniczonych Koleś, nigdy nie przestał być hippisem. Spędza czas słuchając muzyki, paląc trawkę i grając w kręgle z przyjaciółmi: Sobchakiem (John Goodman) i Donnym (Steve Buscemi). Pewnego dnia odwiedza go kilku ciemnych typów, którzy sugerują mu spłacenie długów za nijaką Bunny, ponoć jego żonę. Koleś nie przejąłby się tym zbytnio, gdyby nie zniszczony przez intruzów dywan. Dochodzi do wniosku, że został pomylony z innym Jeffem Lebowskim i postanawia dochodzić u niego odszkodowania. W ten sposób wkracza w świat wielkich pieniędzy, skrytych żądzy i rodzinnych tajemnic. Świat z boku może zabawny, ale w środku śmiertelnie groźny. Ale nie dla Kolesia i jego kumpli.


Blair Witch Project (1999 r.)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii. Trójka studentów szkoły filmowej wyposażonych w kamery wideo i podstawowy ekwipunek turystyczny, wyrusza na wyprawę w okolice Burkittesville, żeby nakręcić dokumentalny film inspirowany lokalną legendą o Wiedźmie z Blair. Legenda głosi, że od dwóch wieków w okolicznych lasach wiedźmy torturowały i zabijały dzieci. To co miało być prostym zadaniem zmieniło się w koszmar. Studentów już nigdy nie odnaleziono.


Braveheart – Waleczne Serce (1995 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=hIvRkjOd1f8

Gdy żona Williama Wallace’a (Mel Gibson) została brutalnie zamordowana przez angielskich żołnierzy, jego żądza zemsty szybko przerodziła się w nieokiełznaną wolę walki o wolność ojczyzny. Jego bohaterstwo i zapamiętanie w walce sprawiło, że wszyscy Szkoci chwycili za oręż i okrzyknęli Wallace’a swoim przywódcą, nadając mu przydomek Braveheart – Waleczne Serce. Niepodległościowa krucjata przerodziła się w regularną, krwawą wojnę.


Buntownik z wyboru (1997 r.)

Will Hunting (Matt Damon) to „skłócony z życiem” młody chłopak. Nie ma większych ambicji, niewiele oczekuje od losu. Pracuje dorywczo, a wieczorami włóczy się po okolicznych barach… do czasu! Zwrot w jego życiu następuje, gdy nieoczekiwanie odkryte zostają jego niezwykłe zdolności matematyczne. Will musi zdecydować, czy podjąć rzucone mu przez los wezwanie i spróbować zmienić swój stosunek do świata, czy też, dalej wieść nic nie znaczącą, lecz wygodną egzystencję na pograniczu prawa. W zmaganiach z samym sobą pomaga mu piękna studentka i psycholog (nagrodzony Oscarem Robin Williams), który słynie z niekonwencjonalnych metod działania. Dochodzi do starcia dwóch silnych osobowości, które przynosi zaskakujący efekt…


Być jak John Malkovich (1999 r.)

Nasze zestawienie Najlepsze filmy lat 90-tych nie byłoby kompletne bez tego wyjątkowego filmu. Utalentowany aktor teatrzyku lalkowego (John Cusack) dostaje pracę zwykłego urzędnika w biurowcu na Manhattanie, na siódmym i pół piętrze. Pewnego dnia odkrywa w pokoju tajne przejście. Gdy próbuje zajrzeć do środka, wsysa go ciemny, mokry tunel. Okazuje się, że jest to… wejście do głowy znanego aktora – Johna Malkovicha. Mężczyzna zaczyna widzieć świat jego oczami.


Chłopaki z sąsiedztwa (1991 r.)

Akcja filmu skupia się na losach trójki młodych przyjaciół z South Central. Inteligentny i wrażliwy Tre (Cuba Gooding Jr.) wychowywany jest przez kochającego, lecz surowego ojca Furiousa Stylesa (Laurence Fishburne). To twardy facet, który spekuluje tanimi nieruchomościami w getcie. Zna z własnego doświadczenia brutalną rzeczywistość ulicy. Najbliżsi przyjaciele Tre to przyrodni bracia, Ricky (Morris Chestnut) i Doughboy (Ice Cube). Każdy z nich chciałby wyrwać się z piekła South Central, ale nad ich przyszłością ciąży ponure przeznaczenie chłopców z getta.


Chłopcy z Ferajny (1990 r.)

Kilkunastoletni Henry, zafascynowany lokalną mafią i jej potęgą, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro). Henry chce być taki jak Jimmy, pragnie mieć pieniądze, szacunek i przyjaciół. Do organizacji zostaje również przyjęty inny młody chłopak, Tommy DeVito. Obaj z łatwością uczą się nowych obowiązków i panujących w mafii reguł. Coraz bardziej też przyzwyczajają się do przemocy, okrucieństwa i ogromnych pieniędzy zdobywanych na drodze przestępstwa.

Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze Filmy Lat 90-tych na następnej stronie

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl

Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze