Najlepsze przygodówki w historii


Czytasz zestawienie Najlepsze przygodówki w historii


Gilbert Goodmate: fangoryjskie dziwy (2001)

Znika czarodziejski grzyb chroniący Phungorię przed złym czarownikiem. Gilbert podejmuje się go znaleźć.


Phoenix Wright: Ace Attorney (2001)

Rozprawa otwierająca serię opowiada o pierwszej rozprawie adwokata Phoenixa Wrighta pod czujnym okiem Mii Fey, kiedy miał za zadanie wybronić swego znajomego z dzieciństwa Larry’ego Butza od zarzutu zabójstwa. Jednak już podczas drugiej rozprawy, Mia zostaje zamordowana z powodu odkrycia szantażu korporacyjnego, a jej młodsza siostra Maya zostaje oskarżona o zabójstwo, ponieważ jej imię znalazło się w materiałach dowodowych. Broniąc jej Phoenix spotyka innego przyjaciela z dzieciństwa, Milesa Edgewortha, który jest prokuratorem w sprawie Mayi i dzięki swoim umiejętnościom został nazwany „geniuszem”. Kiedy sąd ogłosił, że Maya jest niewinna została asystentką Phoenixa w następnych rozprawach. Dzięki jej zdolnościom mógł kontaktować się z duchem Mii, która pomagała mu w krytycznych sytuacjach. Phoenix i Miles stwierdzają, że od kiedy w młodości zawarli ze sobą przyjaźń, będą ją kontynuować pomimo spotykania się po przeciwnych stronach na każdej sali sądowej.


Post Mortem (2002)

Po zakończeniu kariery i oddaleniu się w ciche zakątki Paryża, aby zająć się malarstwem, Gus Macpherson nie może uciec od swego prawdziwego zawodu… Były nowojorski detektyw jeszcze raz musi ruszyć do akcji, gdy zostaje zatrudniony przez zmysłową kobietę, aby zbadać sprawę wstrząsających dekapitacji jej siostry i szwagra. Podążając mrocznymi i tajemniczymi uliczkami Paryża i opierając się na swoim „szóstym zmyśle”, Gus odkryje spisek pełen krwi i tajemnych rytuałów oraz artefakt tak stary, jak sam czas!


Syberia (2002) oraz Syberia 2 (2004)

Syberia to seria gier, którą można nazwać ikoną jeśli chodzi o gry przygodowe. Niesamowita historia Kate Walker to zdecydowanie jedna z najlepszych produkcji z tego gatunku. Pierwsza cześć serii ukazała się w 2002 roku. Wcielaliśmy się w niej w prawniczkę Kate Walker, która udaje się do Europy, by sfinalizowała zakup fabryki zabawek. Niestety okazuje się, że właściciel fabryki nie żyje, a jej jedyny spadkobierca przebywa w Rosji, gdzie poszukuje tajemniczej wyspy Syberii z żyjącymi mamutami. Dwa lata po wydaniu pierwszej części Syberii ukazał się jej sequel. Na finał trylogii fani musieli jednak czekać aż 13 lat, gdyż Syberię 3 wydano dopiero w 2017 roku.


Black Mirror (2003)

Black Mirror to seria przygodówek, która od niemal dwóch dekad bawi i intryguje graczy. Oryginalnie trylogia, doczekała się jakiś czas temu nowej odsłony. W Black Mirror nie spotkamy przyszłości w krzywym zwierciadle, ale mroczną historię wielkiej posiadłości i mieszkającej tam rodziny. Będziemy poznawać ród Gordonów i mroczne tajemnice ich przodków, świat pełen czarnej magii, zaklęć i klątw. Ta przygodówka z elementami horroru spodoba się wszystkim fanom mroczniejszych historii i ciemnych korytarzy, którzy dodatkowo chcą rozwiązać zagadki. Czekać na nas będzie mnóstwo rozmów z napotkanymi ludźmi oraz łamigłówki, wymagające wyobraźni i spostrzegawczości.


Fahrenheit: Indigo Prophecy (2005)

Akcja gry toczy się w Nowym Jorku, sparaliżowanym szalejącą śnieżycą. Restauracja, zwyczajni ludzie i morderstwo, które wstrząsa całym lokalnym społeczeństwem. Bohater, Lucas Kane ocknąwszy się na podłodze restauracyjnej ubikacji spostrzega leżącego pod nim zadźganego mężczyznę, a w swojej dłoni nóż. Lucas nie pamięta jednak nic z tego co wydarzyło się wcześniej, nie potrafi się jednak pogodzić z faktem, że mógł zabić, nie uważa się za mordercę i postanawia odkryć prawdę o tym co się stało i czy faktycznie dokonał morderstwa. Gra stwarza możliwość przełączania się między postaciami, gracz więc poznaje i rozwiązuje tajemnicę zarówno z perspektywy Lucasa, jak i dwóch policjantów (Carla i Tyler) prowadzących śledztwo.


Still Life (2005)

Still Life nie jest grą dla graczy o słabych nerwach… Jej szczególną cechą jest bardzo ckliwa i przejmująca aż do samego dna duszy fabuła. W dodatku jest ona niezwykle ciekawie napisana, przez co, pomimo kwitnącego wokół tragizmu, chce się nadal brnąć w historię i poznać jej koniec. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również oprawa muzyczna, która dodatkowo potrafi wbić w fotel, czy też świetnie podkreślić dramaturgię sytuacji. Niestety starzy wyjadacze klasycznych przygodówek mogą być nieco rozczarowani, gdyż zagadki i łamigłówki oferowane przez tą grę są dość latwe, biorąc pod uwagę ogólny charakter gier tego typu. Jednak to nic, gra wciąga tak fabularnie, że nawet nie zwraca się uwagi jakie zagadki stawia przed nami mechanika gry…


Darkness Within (2007)

Jako detektyw policyjny Howard E. Loreid masz za zadanie rozwiązać tajemnicę morderstwa Clarka Fielda, bogatego człowieka powiązanego ze środowiskiem okultystycznym. Twoim głównym podejrzanym jest Loath Nolder, cieszący się dużym uznaniem prywatny detektyw. Zastanawiające jest, jak do tego doszło, że zasłużony śledczy Loath Nolder porzucił w tajemniczych okolicznościach swoją ostatnią sprawę i pojawił się nagle pięć lat później, stając się zbiegiem podejrzanym o morderstwo. W pozornie rutynowym śledztwie pojawia się dramatyczny zwrot akcji, a twoją psychikę zaczynają gnębić przerażające wydarzenia. Straszne sny i paranormalne doświadczenia męczą całe twoje jestestwo, a granica normalności i szaleństwa staje się coraz bardziej zamazana. Staw czoła mrocznym faktom zaszytym w głębi twojego umysłu i zanurz się w tej surrealistycznej przygodzie.


Penumbra: Czarna Plaga (2008)

Ciężko szukać bardziej intrygujących i pokręconych horrorów z gatunku przygodówek jak seria Penumbra. Miłośnicy niewyobrażalnych okropieństw i poczwar sprzed eonów (tak, mowa tutaj o twórczości Lovecrafta) będą zdecydowanie zachwyceni tą produkcją. Grafika może i jest lekko toporna i sztywna, jednak Penumbra nadrabia swoje wady mrocznym klimatem, świetną fabuła i nietuzinkowymi zagadkami, które sprawnie są wplecione w rozwój wydarzeń. Szkoda tylko, że całość jest dość krótka, jak na grę tego typu…


Machinarium (2009)

Jedna z pierwszych gier indie, która podbiła serca graczy. Przepiękna oprawa wizualna, klimatyczna muzyka i wymagające zagadki to główne plusy tego tytułu. A czego więcej chcieć? Głównym bohaterem naszej „klikanki” jest robot, niesłusznie wygnany na wysypisko śmieci, który próbuje wrócić do swojego metalowego miasta, by uratować swoją dziewczynę. Twór Amanita Design charakteryzuje się również tym, że nie posiada żadnych dialogów. Jest to smaczek, który mimo wszystko można przegapić, wciąż dobrze bawiąc się z grą.


Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze przygodówki w historii na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze