Najlepsze przygodówki w historii


Czytasz zestawienie Najlepsze przygodówki w historii


Heavy Rain (2010)

Heavy Rain to na pewno dość nietypowa i innowacyjna przygodówka. Quantic Dream udało się stworzyć grę, która do gracza przemawiała przede wszystkim niespotykanym dotąd odzwierciedleniem ludzkich zachowań, przeżyć oraz emocji. Pomagała tu bardzo realistyczna grafika i animacja, doskonale eksponująca mimikę twarzy bohaterów. Do tego wszystkiego w grze dostaliśmy wciągającą fabułę, którą opowiedziano z perspektywy kilku osób. Ich losy splatają się dopiero pod koniec historii. Samo zakończenie również wzbudziło w graczach całkowicie skrajne odczucia i wywołało liczne dyskusje, co jeszcze bardziej podkreśla niepowtarzalność dzieła Quantic Dream.


Alter Ego (2010)

Gdy seria brutalnych morderstw wstrząsa małym miastem tuż po morderstwie dziwnego arystokraty, jego ciało znika, a dookoła zaczynają krążyć pogłoski o nadprzyrodzonym potworze krążącym w pobliżu. Za życia Sir William znany był ze swojego okrucieństwa wobec innych, będąc podejrzanym o morderstwo w wielu nierozwiązanych sprawach. Po śmierci jego zbrodnie pozostawiają całą wioskę w strachu zmuszającym wielu do ucieczki. Lokalne władze są bezsilne i nie mogą zrobić postępu w śledztwie. Detektyw Briscol, człowiek sprawiedliwości, ładu i logiki, wraz z Timothym Moorem, biednym imigrantem-złodziejaszkiem, nieoczekiwanie łączą siły, aby rozwiązać tajemnicę stojącą za okrutnymi morderstwami. Przełączając się między dwiema postaciami, gracze będą musieli przeprowadzić własne śledztwo mające na celu rozwiązanie tajemnicy stojącej za tymi wydarzeniami oraz odkrycie mrocznego sekretu skrywanego przed wszystkimi.


The Next Big Thing (2011)

Hollywood, lata pięćdziesiąte. Dwójka dziennikarzy Liz i Dan otrzymuje zlecenie przeprowadzenia reportażu z jednego z wielkich hollywódzkich przyjeć. Niespodziewanie stają się świadkami zuchwałej kradzieży. Liz bez wahania rozpoczyna dziennikarskie śledztwo, Dan podchodzi do całej sprawy z większym dystansem..


The Walking Dead Season 1 (2012)

Telltale Games odwaliło kawał świetnej roboty adaptując komiks The Walking Dead na swój własny sposób. Pomimo mocnych nawiązań do swojego pierwowzoru, gra kreśli swoją własną, bardzo intrygująca i wciągająca fabułę, przez co nie można tutaj mówić o jakimś tam odgrzewanym kotlecie. Szczególnej uwagi warta jest bardzo charakterystyczna dla tej produkcji grafika, która swoją unikatowością świetnie wpasowuje się w klimat gry, nadając jej osobliwy charakter. Pozycja od Telltale została podzielona na sezony i odcinki, które były wydawane na przestrzeni kolejnych lat, co jest bardzo charakterystycznym zabiegiem dla tego producenta, szkoda tylko że ostatni sezon spotkał taki marny koniec… Nie mniej jednak pierwszy sezon zdecydowanie zasługuje na solidne miejsce na podium tegoż zestawienia, dlatego też otwiera on główną czołówkę dziejszego zestawienia.


Seria Deponia (2012-2016)

Planeta Deponia to świat, który został zdegradowany do poziomu wielkiego wysypiska śmieci. Jednym z jej mieszkańców jest Rufus z trudem wiążący koniec z końcem swojej żałosnej egzystencji. Rufus należy do najniższej klasy społecznej, skazanej na życie pośród prawdziwych gór śmieci. Cały czas wypatruje szansy dostania się do świata bogaczy, zamieszkujących szybujące wysoko w chmurach miasto. Zdaje się, że los w końcu uśmiecha się tego zarozumiałego nieudacznika, gdy pewnego dnia piękna dama o imieniu Goal z wyższego sektora spada na jedną z niezliczonych stert śmieci. Rufus decyduje się pomóc młodej kobiecie wrócić z powrotem do jej męża. Gdy zauważa, że mąż Goal jest do niego uderzająco podobny, w jego umyśle rodzi się iście demoniczny plan dostania się do świata wyższych sfer. Nie wszystko jednak układa się po jego myśli, gdyż Rufus zaczyna żywić do zagubionej piękności uczucie, które hamuje typową dla niego bezwzględność.


The Wolf Among Us (2013)

The Wolf Among Us to druga pod względem popularności marka od studia Talltale, która przegrywa tylko z ich największym hitem, czyli The Walkind Dead. Na pewno nie przegrywa jednak pod względem jakości. Jak wspomniałem wcześniej, Talltalelowe gry posiadają specyficzną formułę, która charakteryzuje się przede wszystkim licznymi wyborami fabularnymi oraz wydawaniem produkcji w epizodach. Tak samo został stworzony Wilk wśród nas. Gra wypada jednak fantastycznie w swojej formie, dając nam niezwykle soczystą opowieść. Fabuła Wilka została oparta na serii komiksów Fables autorstwa Billa Willinghama. W grze spotkamy więc baśniowe postacie, takiej jak Zły wilk, Królewna Śnieżka lecz w bardzo nietypowym wydaniu. Są to bowiem schematy ze znanych baśni, które zostały umieszczone we współczesnego świata i się do niego upodobniły. Trapią ich znane nam problemy, jak alkoholizm, kłopoty finansowe czy małżeńskie. Gra zdecydowanie warta zagrania, creme de la creme w twórczości studia Talltale.


Zaginięcie Ethana Cartera (2014)

Są przygodówki, w których nie czają się strachy. Są przygodówki, w których poruszamy się po planszy, rozwiązujemy zagadki, ale po kręgosłupie nie przebiega nam dreszcz. Zaginięcie Ethana Cartera to gra-przygoda, mroczna, taka, w którą wsiąkamy jak w dobrą książkę. Jest jednak o tyle gorzej, że to wszystko przydarza się nam, nie bohaterowi książki, sprawiając, że odbieramy całość o wiele intensywniej. Przepiękna oprawa wizualna, sprawiająca, że gracz ma ochotę po prostu łazić po okolicy i robić zdjęcia, do tego świetna, klimatyczna muzyka. I horror. Mimo wszystko horror. Już na starcie gry znajdujemy przecięte zwłoki i próbujemy odtworzyć bieg wydarzeń. Wszystko po to, by odnaleźć Ethana Cartera.


Tales From the Borderlands (2014)

Odkryj zabójczą planetę Pandora jako Rhys, ambitny menedżer chcący zastąpić niesławnego Handsome Jacka na stanowisku prezesa korporacji Hyperion, oraz Fiona, sprytna mistrzyni przekrętów, która potrafi wyłgać się niemal z każdej sytuacji. Kiedy umowa w szarej strefie nie wychodzi, Rhys i Fiona muszą połączyć siły, aby dostać to, na co zasłużyli. Po drodze spotkają podłych gangsterów, bandytów-kanibali i przerażające stworzenia. Jak poprowadzisz ich losy podczas tej jazdy bez trzymanki ku pandorskiej chwale?


Until Dawn (2015)

Kiedy ośmioro znajomych wraca do leżącej na uboczu chaty w górach, gdzie dokładnie rok wcześniej zniknęła dwójka ich znajomych, sprawy szybko przybierają zły obrót. W tej napiętej i przerażającej sytuacji podejmiesz trudne decyzje, które zadecydują o życiu bądź śmierci każdego członka grupy.


Life is Strange (2015)

Life is Strange to naprawdę niezwykła przygodówka, przy której nie sposób się nie wzruszyć. Gra została stworzona przez DONTNOD Entertainment. Studio zastosowało tutaj popularną formę stworzono przez Telltale na potrzeby między innymi The Walking Dead. Główną bohaterską Life is Strange jest Max Caulfield, która wraca do swojego rodzinnego miasteczka, aby podjąć naukę w szkole fotografii. Tam próbuje rozwiązać zagadkę zaginięcia pewnej studentki, przy okazji wykorzystując swoje niedawno odkryte zdolności manipulowania czasem. Gra, jak większość Telltalewych przygodówek jest interaktywnym filmem, gdzie rozgrywka ogranicza się do minimum, a główną siłą produkcji jest oczywiście fabuła. Ta jest tutaj znakomita, a do tego posiada niezwykle emocjonalne zakończenie. Wszystko dopełniają niezwykle barwne postacie, z Chloe – przyjaciółką Max na czele.


Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze przygodówki w historii na następnej stronie


Strony: 1 2 3 4 5

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze