Serce w mroku – recenzja serialu. Trochę Skandynawii, trochę Szekspira

Jak prezentuje się serial Serce w mroku, którzy możecie obejrzeć na platformie Cineman.pl?

Gustav Möller, znany ze świetnie przyjętego thrillera Winni (który, swoją drogą, doczekał się amerykańskiego remake’a z ładniejszym z rodzeństwa Gylenahll), powraca z nową produkcją. Tym razem szwedzki reżyser i scenarzysta obrał sobie za cel przeniesienie na język serialowy reportażu Na tropie mordercy. Dzieło Joakima Palmkvista, mimo interesującego tematu, nie spotkało się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników. Jak jest w wypadku serialu na jego podstawie – Serce w Mroku?

Zobacz również: Najlepsze polskie seriale

W tym miniserialu składającym się z pięciu odcinków, śledzimy Tanję (Aliette Opheim), wolontariuszkę z organizacji Missing People Sweden, której najnowszym zadaniem jest odnalezienie bogatego właściciela ziemskiego Bengta (Peter Andersson). W trakcie amatorskiego śledztwa dowiaduje się, że mężczyzna miał kilku wrogów. Wiedzą o tym jego dwie córki, starsza Emelie (Stella Juhlin) i studiująca Sanna (Clara Christiansson Drake). Wie o tym również młody parobek i kochanek Sanny, Marcus (Gustav Lindh), którego rodzina od pokoleń jest skłócona z rodziną Bengta.

Wydarzenia ukazane w Serce w mroku są nieco bardziej udramatyzowane, podkoloryzowane na potrzeby serialu. Zmieniono imiona i nazwiska prawdziwych uczestników wydarzeń, które miały miejsce w miasteczku Förlösa w 2012 roku. Informuje nas o tym otwierająca każdy odcinek plansza, zaś w outro widnieje napis na podstawie, zarezerwowany dla wspomnianej książki Palmkvista. Podobnie jak Palmkvist, Möller również sięga do mniej konwencjonalnej natury sprawy, choć z ruchomymi obrazami zamiast słów pisanych. Jest to historia bardziej o ludziach zaangażowanych w incydent, a mniej o samym zdarzeniu. Oglądając The Dark Heart, miałem skojarzenia z niektórymi szekspirowskimi dziełami.

Zobacz równieżNajlepsze filmy 2022 roku

Serial jest prowadzony z dwóch perspektyw – Tanji oraz Sanny. Co ciekawe, między tymi bohaterkami można napotkać wiele podobieństw. Oby kobietom zdecydowanie towarzyszy poczucie, że trochę utknęły  w swoim życiu. W trakcie trwania serialu, obie kobiety dokonują wyborów, aby przezwyciężyć swoje odpowiednie egzystencjalne przeszkody. Co ciekawe, Tanja i Sanna potrzebują nieszczęścia, by zobaczyć przysłowiową drogę przed sobą. Paralele występują również między głównymi mężczyznami, Marcusem i Bengtem, ale omówienie tego poruszy pewne spoilery.

serce w mroku

W rezultacie jest to pełnokrwisty serial kryminalny (do tego ze Skandynawii), który wciąga nie za pomocą zwrotów akcji w sprawie, ale za pomocą właśnie tych bohaterów. Jest to wizja oparta na charakterach, co działa dzięki zdjęciom Jaspera Spanninga. Operator intensywnie skupia się na oczach bohaterów, które stały się medium pozwalającym na wyrażenie niewypowiedzianych, najstraszniejszych myśli. Choć okna duszy nie były tym, czego Möller szukał podczas castingu, powiedział w jednym z wywiadów, że wielkie aktorstwo ma toczący się nieustannie wewnętrzny monolog, który widać przez oczy.

Zobacz również: Człowiek kontra pszczoła – recenzja serialu. Powrót Rowana Atkinsona

Serce w mroku to pozycja godna polecenia każdemu miłośnikowi skandynawskich kryminałów. Rewelacyjny klimat, wciągająca historia i świetnie napisani bohaterowie – oby więcej takich seriali!

Plusy

  • Wciągająca historia...
  • Rewelacyjny klimat
  • Dobrze napisani i zagrani bohaterowie!

Ocena

8 / 10

Minusy

  • ... choć dość przewidywalna? Standardowa? Schematyczna?
Filip Szafran

Fan Batmana. Lubi Popkulturę więc o niej pisze

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze