This War of Mine zostało lekturą szkolną

This War of Mine udowadnia, że gry nie muszą służyć wyłącznie prostej rozrywce i być zabijaczami czasu. Poprzez zabawę mogą też przekazywać ważne treści i uczyć czegoś nowego graczy. Dzieło 11 bit studio zostało  docenione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz umieszczone na liście lektur uzupełniających. Nauczyciele i uczniowie od teraz mogą pobrać grę za darmo na rządowym serwisie “Gry w edukacji”.

Gra opowiada o pogrążonym w wojnie mieście i cywilach, którzy starają się przeżyć. Naszym zadaniem jest zadbanie o podstawowe potrzeby postaci i ich stan psychiczny. Walcząc o przetrwanie będziemy musieli podjąć wiele trudnych decyzji. Twórcy gry postarali się o staranne przedstawienie wojennych realiów, a za inspirację posłużyło im czteroletnie oblężenie Sarajewa (1992 – 1996 r.) i dramat uwięzionej w mieście ludności cywilnej.

Gra była wielokrotnie nagradzana i chwalona za swoje antywojenne przesłanie, refleksję nad wojną i ukazanie jej z perspektywy bezbronnych cywilów, w tym dzieci. Ministerstwo Edukacji i Nauki od jakiegoś czasu nosiło się z zamiarem włączenia This War of Mine do narzędzi edukacyjnych. Ostatecznie zrealizowano ten pomysł, umieszczając grę na liście szkolnych lektur uzupełniających dla szkół ponadpodstawowych. Tym samym produkcja stała się pierwszą w historii polskiej edukacji grą – lekturą. Dzięki niej uczniowie będą mogli przyjrzeć się obrazowi okupowanego miasta w kulturze i popkulturze. Gra będzie też pomocna przy poruszaniu tematów okrucieństwa wojny, praw człowieka w czasie konfliktów zbrojnych czy godności człowieka podczas wojny.

Interaktywna natura doświadczenia, jego emocjonalna warstwa i stonowana estetyka, a przede wszystkim narracja, którą kształtuje gracz podejmując samodzielnie kroki sprawiają, że This War of Mine ukazuje wojnę w niespotykany w literaturze czy kinie sposób. Podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia. Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych. Wydźwięk gry i wierność w portretowaniu ciężkich realiów czynią z niej pomocne narzędzie podczas rozmów z uczniami o wojnach, ich historii i naturze, a także etyce, psychologii, cenie godności człowieka, czy jego zachowaniu w obliczu sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu. I choć podstawowym zadaniem gracza jest przetrwać do zawieszenia broni, to samo podejmowanie kolejnych, nawet zakończonych niepowodzeniem prób, jest w stanie wiele nas nauczyć o okrucieństwach wojny. Bo na wojnie, bez względu na to, która strona będzie się uważała za zwycięzcę, nie ma wygranych, są tylko przegrani.

Zobacz również: Najlepsze polskie gry

Produkcja została udostępniona jako darmowa gra do pobrania na stronie Rzeczpospolitej Polskiej “Gry w edukacji”.

Oprócz samej gry do pobrania są: przykładowy scenariusz lekcji, broszura informacyjna i instrukcja uruchamiania gry. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje skorzystać z gry na lekcjach języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i etyki. Scenariusz lekcji języka polskiego to “Wojna z perspektywy cywila. Analiza porównawcza This War of Mine i Pamiętników z powstania warszawskiego w kontekście kreacji bohatera”. Scenariusz do lekcji z wiedzy o społeczeństwie odnosi się do “This War of Mine jako podstawa do dyskusji o prawach człowieka w realiach konfliktów zbrojnych”. Scenariusz do lekcji z etyki dotyczy tematu “Solidarność niezależnie od okoliczności. Gra wideo jako przestrzeń kształtowania postaw empatycznych”. 

Zobacz również: Ghostwire: Tokyo – Recenzja gry. Uwierz w ducha

Pozostaje mieć nadzieję, że nauczyciele będą chętnie korzystać na lekcjach z This War of Mine.

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze