Wznowienie „Blue Train” Johna Coltrane’a z okazji 65. rocznicy nagrania

Blue Note zapowiada dwa niezwykłe wydawnictwa z serii Tone Poet Vinyl Editions: „Blue Train” Johna Coltrane’a ukaże się 16 września w wersji jednopłytowej oraz jako część kolekcji The Complete Masters w wersji 2LP stereo. Rozszerzone wydanie zawiera 7 niepublikowanych dotąd nagrań oraz booklet z unikatowymi zdjęciami Francisa Wolffa i esej Ashleya Kahna. Oba wydania zostały zremasterowane przez Kevina Greya z oryginalnych taśm analogowych.

15 września 1957 roku John Coltrane wszedł do domowego studia Rudy’ego Van Geldera w Hackensack w New Jersey i nagrał swoje pierwsze wielkie arcydzieło: „Blue Train”. Ta sesja nagraniowa legendarnego saksofonisty jako lidera miała być dopełnieniem słownej umowy, jaką Coltrane zawarł z Alfredem Lionem, współzałożycielem Blue Note. W wyniku tej sesji powstał pięciościeżkowy album napędzany tytułowym bluesowym utworem w wykonaniu sekstetu z Lee Morganem na trąbce, Curtisem Fullerem na puzonie, Kennym Drew na fortepianie, Paulem Chambersem na basie oraz Phillym Joe Jonesem na perkusji. „Blue Train” pokazał mistrzostwo gry Coltrane’a umieszczając go w gronie najbardziej szanowanych i wpływowych artystów jazzowych wszechczasów.

Zobacz również: Alicia Keys prezentuje KEYS II

Aby uczcić 65. rocznicę nagrania albumu, 16 września „Blue Train” zostanie wy​dany w dwóch specjalnych wersjach w ramach serii Tone Poet Audiophile Vinyl Reissue. Monofoniczne wydanie 1-LP z oryginalnego albumu zostanie zaprezentowane w luksusowej, składanej koszulce typu tip-on, natomiast wydanie stereo 2-LP „Blue Train: The Complete Masters” będzie zawierać dodatkowo drugą płytę z siedmioma alternatywnymi wersjami nagrań, z których żaden nie był dotąd wydany na winylu, a cztery z nich nigdy wcześniej nie były wydawane w żadnym formacie. The Complete Masters zawiera booklet z unikatowymi zdjęciami autorstwa Francisa Wolffa oraz esej eksperta od muzyki Coltrane’a, Ashleya Kahna. Obie wersje Tone Poet Vinyl Edition zostały wyprodukowane przez Joe Harleya, zmasterowane przez Kevina Graya z oryginalnych analogowych taśm-matek i wytłoczone na 180-gramowym winylu w RTI. Blue Train: The Complete Masters ukaże się również jako zestaw dwupłytowy CD, a także w formacie cyfrowym.

john coltrane

„Blue Train” powstał w kluczowym momencie kariery Coltrane’a. Wcześniej, w 1957 roku, saksofonista sięgnął dna, gdy uzależnienie od heroiny spowodowało jego odejście z kwintetu Milesa Davisa. Jednak tuż po rzuceniu nałogu Coltrane ze wzmożoną siłą wrócił do muzyki grając u boku Theloniousa Monka podczas jego letniej serii koncertów w Five Spot Café. Pod koniec roku Coltrane został ponownie zatrudniony przez Davisa oraz nagrał swoje pierwsze arcydzieło, album, z którego nawet sam artysta był bardzo dumny. Jak wspomina Kahn w swoim eseju: „Blue Train” był nagraniem, które Coltrane, zawsze samokrytyczny i skromny, darzył wielkim szacunkiem. W 1960 roku, kiedy po raz ostatni był w trasie z Milesem Davisem, szwedzki DJ zapytał Coltrane’a jakie swoje nagrania ceni najbardziej, a on od razu odpowiedział: „Lubię Blue Train. Tam jest dobry zespół. To było dobre nagranie”.

Zobacz również: Beyoncé – RENAISSANCE – recenzja płyty

John Coltrane – Blue Train: The Complete Masters

Strona A
Blue Train (Coltrane) – 10:43
Moment’s Notice (Coltrane) – 9:10
Strona B
Locomotion (Coltrane) – 7:14
I’m Old Fashioned (Kern-Mercer) – 7:58
Lazy Bird (Coltrane) – 7:07
Strona C
Blue Train false start * – 0:21
Blue Train alternate take 7 * – 7:09
Moment’s Notice alternate take 4 * – 7:19
Strona D
Lazy Bird alternate take 1 – 9:22
Blue Train alternate take 8 – 10:27
Moment’s Notice alternate take 5A (incomplete) * – 5:08
Lazy Bird alternate take 2 – 7:29
* niepublikowane
Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze