Egmont na 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-25 września w łódzkiej Atlas Arenie. Główni organizatorzy MFKiG: EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” przygotowali bogaty program spotkań, prelekcji, paneli dyskusyjnych i warsztatów, a także strefy: targową, gier, cosplay, Star Wars i Manga Corner oraz dwie wystawy.

Wydawnictwo Egmont bierze udział w imprezie i zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych, do odwiedzenia monograficznej wystawy Zbigniewa Kasprzaka oraz dwóch stoisk, na których będą dostępne komiksy i gry z portfolio wydawnictwa z rabatem 25%. Najmłodszych uczestników festiwalu oraz wszystkich fanów dzielnych słowiańskich wojów wydawnictwo Egmont i Fundacja „KRESKA” zapraszają do Strefy Kajka i Kokosza, w której m.in. będzie można obejrzeć wystawę z okazji 50-lecia serii i wziąć udział w warsztatach rysowania.

Zobacz również: Książęta Demony, tom 2 – recenzja komiksu. Za rok, może dwa…

Na stoisku z komiksami i wybranymi grami planszowymi zlokalizowanym na płycie głównej Atlas Areny oprócz kompletu wrześniowych nowości będą dostępne przedpremierowo dwa październikowe albumy: Klasyka Polskiego Komiksu. Wielkie Wyprawy i Marvel Deluxe. Elektra i Wolverine – Odkupienie. Na drugim stoisku zlokalizowanym w strefie gier planszowych Atlas Areny, będzie dostępna bogata oferta gier, w tym nowość – gra UBONGO DUO. Na stoisku będzie można obejrzeć zawartość poszczególnych gier, poznać ich zasady i zagrać.

Grafik wydarzeń na evencie:

PIĄTEK, 23 września

18:00 – WERNISAŻ WYSTAWY „KAS. MONOGRAFIA” W CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

Pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa Zbigniewa Kasprzaka, znanego w komiksowym świecie jako Kas. Wystawa czynna będzie w dniach 24 września – 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Bilet wstępu – 5 zł. Kurator: Wojciech Łowicki

Zobacz również: DCEASED. Martwa Planeta – recenzja komiksu. „Suicidal comeback”

SOBOTA, 24 września

11:00-12:00: Wielkie wyprawy Zbigniewa i Grażyny Kasprzaków

sala A, poziom -1

Spotkanie z Grażyna i Zbigniewem Kasprzakami poświęcone antologii „Wielkie Wyprawy”.

Słynni podróżnicy Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan i James Cook wyruszają w swoje największe i najcenniejsze dla ludzkości wyprawy… We wschodniej Kanadzie na początku XIX wieku kwitnie handel futrami, a ich transportem zajmują się ludzie zwani Podróżnikami… Piękna i utalentowana gwiazda kina wszech czasów Marylin Monroe mierzy się ze swoim losem, przeżywając wzloty i upadki… Te i inne opowieści składają się na antologię stworzoną przez wybitnego polskiego rysownika opowieści graficznych Zbigniewa Kasprzaka. Tom Wielkie wyprawy zawiera różnorodne komiksy pierwotnie wydane w latach 1982–2018, czyli na przestrzeni niemal całej twórczości Kasa: tytułowe Wielkie wyprawy, Łzy Bałtyku, Kamień, Pierwsza lekcja, Uniesienia, Podróżnicy, Srebrna tabakierka…, Sobiescy w Krakowie oraz Spadająca gwiazda. Publikację wzbogacają wstęp napisany przez Adama Ruska oraz galeria wcześniej niepublikowanych plansz i szkiców. Gratką dla fanów twórczości autora są grafiki i okładka całego albumu, które Kas narysował specjalnie do tego wydania. Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

Zobacz również: Venom, tom 2 – recenzja komiksu. Carnage dołącza do gry!

12:00-13:00: 50 lat Kajka i Kokosza – spotkanie jubileuszowe

sala A, poziom -1

O jubileuszu oraz Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz Janusza Christy opowiedzą Paulina Christa, Tomasz Kołodziejczak i Krzysztof Janicz. Złota Kolekcja to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii Kajko i Kokosz. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy Kajko i Kokosz – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.

Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice. Spotkanie poprowadzi Marcin Łuczak.

 Zobacz również: Armada, tom 3 – recenzja komiksu. Panie, jakie to je dobre!

15:00-16:30: Klub Świata Komiksu, czyli Tomasz Kołodziejczak w ogniu pytań o plany wydawnicze

sala A, poziom -1

Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu wydawnictwa Egmont, opowie o planach wydawnictwa Egmont na 2023 rok. Prowadzenie: Marcin Łuczak.

16:30-17:30: Bazyliszki i Ekspozytura Rygor – o tym, jak robić ciekawe komiksy historyczne

sala C, poziom -1

Gośćmi spotkania będą Tobiasz Piątkowski (autor scenariusza do obu albumów) oraz Marek Oleksicki (rysownik cyklu Ekspozytura Rygor) i Wiesław Skupniewicz (rysownik serii Bazyliszki). Prowadzenie: Łukasz Chmielewski

Zobacz również: Sandman, tom 6 – recenzja komiksu

17:30-18:30: Greg Rucka i jego opowieści

sala A, poziom -1

Spotkanie z amerykańskim pisarzem i scenarzystą Gregiem Rucką (Gotham Central, Wonder Woman). Na festiwalu przedpremierowo będzie dostępna wyjątkowa powieść graficzną ze świata Marvela – Elektra i Wolverine – Odkupienie której autorami są Greg Rucka i japoński artysta Yoshitaka Amano. Spotkanie poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)

  • 11:00 – 12:30 – Miguel Valderrama
  • 14:00 – 15:30 – Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie
  • 15:30 – 17:00 – Greg Rucka, Wiesław Skupniewicz, Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki

Zobacz również: Czarodziejki WITCH – tom 5 – recenzja komiksu

NIEDZIELA, 25 września

11:00-12:00: Komiksy ze świata Cyberpunk 2077

sala A, poziom -1

Gośćmi spotkania będą Miguel Valderrama, artysta o charakterystycznym stylu, który poza albumem Cyberpunk 2077: Trauma Team ma na koncie autorski album Giants o wielkich potworach w postapokaliptycznych realiach oraz Bartosz Sztybor ze studia CD PROJEKT RED, którego zadaniem jako kierownika narracji jest dbanie o wewnętrzną spójność historii komiksowych oraz ich zgodność z wydarzeniami przedstawionymi w grze Cyberpunk 2077.

11:00-12:00: Nowe komiksy dla dzieci z oferty wydawnictwa Egmont

sala B, poziom -1

Spotkanie z Bereniką Kołomycką, Maciejem Jasińskim, Krzysztofem Trystułą, Kajetanem Wykurzem i Robertem Sienickim o nowych tomach serii komiksowych „Malutki Lisek i Wielki Dzik”, „Krasnolud Nap” i „Maja i Minizaury”. Spotkanie poprowadzi Dagmara Trembicka.

 Zobacz również: Rick i Morty. Długo i szczęśliwie – recenzja komiksu

13:00-14:00 : Kajko i Kokosz – nowe rozdanie

sala A, poziom -1

O pracy nad przygodami dzielnych wojów w nowej serii Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa opowiedzą Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Tomasz Leśniak i Mieczysław Fijał. Prowadzenie: Marcin Łuczak

15:00-16:00: Wiedźmińskie opowieści – o pracy nad komiksem na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego

sala A, poziom -1

O pracy nad komiksem Wiedźmin. Ziarno prawdy opowiedzą rysownik Jonas Scharf i scenarzysta Jacek Rembiś. Prowadzenie: Kamil Śmiałkowski.

Zobacz również: Świat mitów. Edyp – recenzja komiksu

STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)

  • 12:30-14:00 – Berenika Kołomycka, Jacek Rembiś, Jonas Scharf, Kajetan Wykurz, Robert Sienicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Trystuła, Bartosz Sztybor
  • 14:00-15:30 – Magdalena „Meago” Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał
  • 15:30-17:00 – Greg Rucka

Źródło: Materiały prasowe

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze