Fabryka Słów zapowiada powrót Jakuba Wędrowycza

Najbardziej znany polskiej fantastyce wiejski egzorcysta, kłusownik i bimbrownik powróci jeszcze w tym roku w nowym zbiorze opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Fabryka Słów niedawno zapowiedziała premierę kolejnych przygód Wędrowycza.

Jakub Wędrowycz pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu Hiena, które ukazało się na łamach czasopisma Feniks w 1996 roku. Wędrowycz zdecydowanie nie jest typowym bohaterem.  Nie stroni od alkoholu, często własnej roboty, a jego wygląd i zachowanie wzbudza odrazę. W wolnych chwilach dorabia jako egzorcysta – amator i zajmuje się unicestwieniem wampirów i innych dokuczliwych stworów. Wrodzony spryt i spory arsenał broni oraz materiałów wybuchowych pozwala mu wyjść obronną ręką z każdych tarapatów. Jakub Wędrowycz, pomimo wyraźnych wad, zyskuje sobie z każdym rokiem nowych fanów. Ten sukces zawdzięcza swojemu twórcy, Andrzejowi Pilipiukowi, który opisuje przygody bohatera w humorystyczno – groteskowy sposób, nie bojąc się przy tym zabaw z konwencją gatunku fantastyki lub wprost parodiując znane dzieła popkultury. 

Zobacz również: Miłość, śmierć i roboty: Książka vs. Serial

Nakładem Fabryki Słów ukazało się dziewięć zbiorów opowiadań o Jakubie Wędrowyczu. Wydawnictwo niedawno zapowiedziało premierę kolejnego, dziesiątego już tomu przygód znanego egzorcysty – amatora. Faceci w gumofilcach ukażą się 23 listopada tego roku w księgarniach. Już teraz można zapoznać się z zapowiedzią książki. 

Superbohater ze ściany wschodniej powraca. Nieświeża onuca upchnięta w filcowo-gumowym kamaszu odciśnie swe piętno na obliczu świata (i na niejednej bardackiej gębie).

Bagnet wyciągnięty zza cholewy utoczy znów wrażej juchy, a aparatura w piwniczce radośnie wybulgocze melodię do taktu.

Czas rozgarnąć ziemniaki w kopcu i powybierać granaty.

Strzeżcie się, pekaesem z Chełma nadjeżdża on: pocieszyciel strapionych, bat na namolnych, mistrz kołka i linki hamulcowej – Jakub „Mroczna uszanka” Wędrowycz.

Faceci w gumofilcach
Andrzej Pilipiuk, Faceci w gumofilcach, Fabryka Słów 2022
Olga Sawicka

Uwielbia czytać książki z każdej półki. W wolnym czasie obejrzy dobry film albo zagra w grę na peceta. Lubi nie tylko te popularne rzeczy z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe. Ponadto interesują ją zjawiska zachodzące w fandomach i kulturze popularnej. Fanka tekstowych roleplayów, w których niegdyś aktywnie brała udział,

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze