Festiwal Fantastyki StarFest 2022 – poznaliśmy program festiwalu!

Fantastyczny Festiwal Wyobraźni StarFest jest interdyscyplinarnym festiwalem poświęconym kulturze, inspirowanej szeroko rozumianą fantastyką. Jedną z największych imprez tematycznych w kraju, inspirowaną Festiwalem Fantastyki Falkon, którego jest w pewnym sensie spadkobiercą.

W ostatnich latach fantastyka stała się jednym z najważniejszych części kultury, oferując dzieła skierowane zarówno do szerokiej publiczności, jak i do pasjonatów czy najbardziej wymagających odbiorców. Popkultura, przejawiająca się w książkach zaglądających do nowoczesnych mieszkań i domów, w długo wypatrywanych premierach filmów czy komiksów, w pasjonujących grach i serialach namiętnie oglądanych na platformach streamingowych, stała się ważną częścią życia kolejnych pokoleń. Fantastyczna kultura napędza wyobraźnię i stanowi platformę międzypokoleniową, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Co nas czeka na festiwalu? Oto pełny program!


PIĄTEK

15.00

Otwarcie Games Roomu (Hala A)

StarFest Games Room oferuje niesamowite wrażenia z gry, w tym gry planszowe, fabularne, karciane i w kości. Nowe oraz klasyczne gry dla osób w każdym wieku. Dostępne są turnieje, wersje demonstracyjne i ogromna biblioteka gier (ok. 500), gdzie możesz wypróbować gry, nauczyć się zasad i wspaniale spędzić czas!


Otwarcie Strefa Gier Wideo (Hala A)

Zapraszamy do odwiedzenia strefu gier z prądem, jaką przygotowaliśmy na StarFest 2022. Strefa zapewnia możliwość grania w różnorodne tytuły i niesamowitą frajdę w dzień i w nocy. Czekają Cię niesamowite wrażenia i masa przyjemności, jaką daje granie! Do dyspozycji uczestników będzie: 20 stanowisk konsolowych, 10 stanowisk komputerowych oraz strefa retro gier.


16.00

Otwarcie Strefy Wystawców (Hala C)

Zapraszamy do strefy złożonej z blisko 130 stoisk, na których znajdziecie gadżety, książki, komiksy, koszulki, gry, biżuterię i wiele innych. Świetna przeestrzeń, by obejrzeć fajne rzeczy i zostawić tu trochę pieniążków. Kupuj dla siebie, dla rodziny, dla przyjaciół. Zbliża się Gwiazdka i Św. Mikołojak, a tu wspaniała okazja aby kupić prezenty na te właśnie okazje.


Sesja RPG „Orle Gniazdo” – WFRP 2 ed. (Games Room)

Kilkugodzinnej rozrywki w klimatach systemu Warhammer 2 ed. komedia przeplatana z grozą.


17.00

Koncert zespołu Some Junkies & Friends (Scena)

Some Junkies & Friends to projekt transformacji rocka psychodelicznego w zderzeniu z folkiem. Inspiracje czerpią z wszelakich używek, muzyki bliskiego wschodu oraz epoki dzieci kwiatów.


Czy sztucznej inteligencji należy się obawiać? – Prof. Robert Trypuz (Sala konferencyjna 1)

Z SI wiąże się wiele mitów. Prelegent, który zajmuje się SI od wielu lat, rozwieje niektóre z nich, prezentując najnowsze badania z tego obszaru.


Narodziny i śmierć bohatera, cz. 1 – „Jak stworzyć postać” – Agnieszka Hałas & Anna Nieznaj (Sala konferencyjna 2)

Co rodzi się pierwsze: bohater czy fabuła? Jak wykreować postać, która będzie wiarygodna psychologicznie, nieszablonowa i sprawi, że czytelnik zaangażuje się w jej losy, a może wręcz zapragnie napisać ich własną wersję? Podyskutujemy o CV bohatera literackiego, o modelach osobowości, inspiracjach i traumach, o wymyślonych przyjaciołach, a nawet larwach (w znaczeniu ezoterycznym), jak również o pisaniu fanfików i zjawisku Mary Sue.


Gdy zapłonęły stosy – procesy o czary i herezję – Kamil Wilkos (Antresola)

Skazańcy płonący żywcem na stosach, ponure izby tortur. Surowe oblicza inkwizytorów i wrzaski gawiedzi. Te obrazy od dziesiątek lat rozpalają ludzką wyobraźnie lecz ile w tym prawdy? Jak na prawdę wyglądały procesy o czasy, jak karano ludzi parających się magią i heretyków odpowiedzi na te pytanie postaram się udzielić w trakcie niniejszej prelekcji.  By na koniec zmierzyć się z pytaniem jak święte oficjum wpłynęło na postrzeganie dawnych wieków.


Zagłębimy się w Arcane – Analiza i ciekawostki z serialu – Agata Rozwadowska (Sala Hala C1)

Spokojnie można powiedzieć że Arcane jest serialem jedynym w swoim rodzaju – wręcz przełomową ogromną produkcją. Przebiciem klątwy „adaptacji gry” z spektakularną animacją i zaskakująco wciągającą fabułą. Jednakże po roku od premiery, czy seria animowana oparta o grze Leauge of Legends, nadal robi tak wielkie wrażenie? Wspólnie zagłębimy się w historie, świat, protagonistów i antagonistów żyjących w dwumieście Piltover i Zaun. Znajdzie się czas na porozmawianie o tworzeniu serialu i wzmianki o detalach, które są niebanalne do wykrycia. Zapraszam wszystkich fanów serii, graczy Leauge of Legends i tych co tylko słyszeli o serii jednak jeszcze nie są przekonani do jej obejrzenia.


Sztuka pisania opowiadań na przykładzie nagrodzonych tekstów – Roland Hensoldt (Sala Hala C2)

Kompozycja opowiadania w podziale na akty i co dany akt powinien zawierać, aby było intrygująco? Jak wpływać na emocje Czytelnika? Jak intrygować? • Jak rozpocząć opowiadanie? Autor pierwszym zdaniem robi pierwsze wrażenie: to jak pójście na randkę z Czytelnikiem… • Jak stworzyć bohatera? • Czy świat fantasy można ukraść? • Jak wygląda proces twórczy? • O czym pisać, aby się wyróżnić, czyli kilka słów o pomysłach. • „Show don’t tell”: zajęcia praktyczne


Wolna Arena – luźne walki piankowe (Strefa Gwiezdnej Walki, hala C)

Przyjdź i spróbuj własnych sił.


Gry i zabawy animacyjne – Adrianna Tylus (Planeta Dzieci, hala A)

Na dzieci będą czekały tory przeszkód, duże klocki konstrukcyjne, wesołe kolorowanki, maty do skakania, a także różnego rodzaju zabawy integracyjne.


18.00

Słowiańska fantastyka – jeszcze nisza czy już mainstream? – panel dyskusyjny (Sala konferencyjna 1)

Jeszcze kilka lat temu książkowa pozycja beletrystyczna związana z tematyką słowiańską była rzadkością. Obecnie coraz więcej tego typu literatury pojawia się na księgarskich półkach. Czy mamy do czynienia z rozkwitem literatury słowiańskiej na naszym rynku? Zapraszamy do dyskusji.


Broń palna od podstaw czyli jak strzelić by się nie zastrzelić i co zrobić by mieć ją w domu. – Michał Świerad (Sala konferencyjna 2)

Jeśli chcesz poznać podstawy strzelania. Dowiedzieć się czym jest BLOS i jak zdobyć własne pozwolenie na broń plus dużo więcej to nie możesz przegapić tej prelekcji.


Dlaczego Fani Nienawidzą Rings of Power – czy język polityki zatruwa popkulturę? – Leszek Cibor (Antresola)

Próba analizy pogłębiającego się w sieci problemu „wojny fanów z…”, która przejawia się przez review bombing seriali „na celowniku”, rozkręconej na maksa nagonki na twórców i aktorów, tworzenia toksycznych baniek fanów, nakręcających sie wzajemnie. Wszystko to brzmi bardzo znajomo dla osób, które od lat obserwują scenę polityczną i zmiany zachodzące w tej dziedzinie. Spróbuję przeanalizować zjawisko od strony psychologicznej i retorycznej. Przejrzymy język manipulacji i charakterystyczne cechy kontroli tłumu i ideologizacji popkultury, które do tej pory charakteryzowały głównie ruchy polityczne. Mam nadzieję, że na koniec wyciągniemy parę konstruktywnych konkluzji.


Piosenki z dzieciństwa – konkurs piosenek z filmów animowanych – Jakub Chudzik (Sala Hala C1)

Wszyscy znacie tę atrakcję. Konkurs w którym uczestnicy rozpoznają z jakiego filmu animowanego pochodzi dana piosenka. Gwarancja dobrej zabawy, i przede wszystkim dobrej muzyki, dla każdego!


Podróże w czasie, czyli inżynier w science-fiction – Kamil Brach (Sala Hala C2)

O jednym z popularniejszych wątków w literaturze science fiction opowie prelegent z wyksztalceniem technicznym.


Turniej Kohaku (Games Room)

Gracze tworzą z płytek piękne japońskie stawy. Punkty zdobywane są za odpowiednie rozmieszczenie płytek w swoim stawie: za różnokolorowe kwiaty, ważki latające w pobliżu żab, kamienie dające schronienie narybkowi oraz za inne ozdoby.


18.30

Konkurs (Walka kogutów) (Strefa Gwiezdnej Walki, hala C)

Walka kogutów – czyli przepychanki, które mają za zadanie usatlić hierarchię w kurniku.


Fantastyczne malowanie buzi – Adrianna Tylus (Planeta Dzieci, hala A)

Jeśli chcielibyście zmienić swoją twarz w fantastyczną postać, to ten warsztat jest z pewnością dla Was!


19.00

Oficjalne otwarcie Festiwalu (Sala konferencyjna 1)

Przywitanie uczestników i słowo wstępne na temat Festiwalu od Koordynatora.


Koncert zespołu Con-Q-Band (Scena)

Con-Q-Band  to kolektyw muzyczny, który w swojej twórczości stawia na: autorską muzykę, słowa, które coś znaczą, ucieczkę od banału. Mocny rockowy wokal czasem uciekający w melancholię. Zespół od 2018 r. występował z powodzeniem w klubach muzycznych: Krakowa, Łodzi, Lublina oraz brał udział w różnych festiwalach.


Antyczna grywalizacja – o tym jak przodkowie wykorzystywali gry w codziennym życiu – Grzegorz Olifirowicz (Sala konferencyjna 2)

W XXI wieku gry wykorzystujemy na każdym kroku. Punkty lojalnościowe w sklepach, rankingi w szkole, gry szkoleniowe i symulacyjne w pracy i edukacji. Wykorzystanie elementów gier w życiu „poza grą” nazywamy grywalizacją i wbrew pozorom nie jest to nowy pomysł. Na spotkaniu odbędziemy podróż w przeszłość i postaramy się dowiedzieć, kto i gdzie jako pierwszy wykorzystał gry do celu innego, niż rozrywka. Odwiedzimy sir Boden-Powella formującego ruch skautów, zajrzymy w okultystyczne początki graczy karcianych i tarocistów, zawitamy też do najstarszego polskiego uniwersytetu, na pole bitwy, czy na egipską lekcję religii   Wszędzie tam gry były obecne i odznaczyły się silnym piętnem na historii i kulturze. Piętnem, które z jakiegoś powodu zostało zapomniane…


Hail to the King – Godzilla. Historia króla potworów – Mariusz Próchniak (Sala Hala C2)

Od metafory bomby atomowej w filmie Ishiro Hondy z 1954 roku po Monsterversum. Ewolucja Króla potworów na małym i dużym ekranie. ok. 45-50 minut. Prelekcja.


„Czart” Klub Szermierki Historycznej – prezentacja dawnych europejskich sztuk walki (Strefa Gwiezdnej Walki, hala C)

Klub Szermierki Historycznej zaprasza na spotkanie z Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki. Uczestnicy spotkania zostaną wprowadzeni w tematykę DESW\HEMA. Będą mieli okazję zobaczyć również praktyczny pokaz metod walki mieczem długim, sztyletem, messerem, jak i będą świadkami walk treningowych i testów cięcia ostrą bonią.


Starless Vagabonds TTRPG – sesja (Games Room)

Uczestnik może spodziewać się rozegrania sesji w nowym systemie TTRPG w uniwersum paragrafowej gry mobilnej Starless Vagabonds przeprowadzonej przez twórcę systemu. W przypadku doświadczonej załogi, przygoda może potrwać około trzech godzin wraz z krótkim objaśnieniem zasad.


19.30

Konkurs (Zabawa na statku) (Strefa Gwiezdnej Walki, hala C)

Zabawa na statku – każdy prawdziwy wojownik morski musi posiadać umiejętności poruszania się po bujającym się statku! Podejmować na niem nie tylko walkę ale i wykonywać tak prozaiczne czynności jak… wychelenie kufelka piwa 🙂


20.00

Sztuczna sztuka – o obrazach tworzonych przez Sztuczną Inteligencję i przyszłości sztuki – Maks Kulicki    (Sala konferencyjna 1)

Prelekcja, pokaz obrazów, interaktywna demonstracja programów do tworzenia obrazów.


Spotkanie autorskie: Maciej Szymczak  (Sala konferencyjna 2)

Rocznik 1980, z wykształcenia filozof, z zawodu agent turystyczny. Z zamiłowania pisarz amator, autor opowiadań z gatunku : horror, autor powieści Ostatni berserk oraz Klątwa żercy. Premiera tej ostatniej przypada właśnie na StarFest 2022.


Teorie spiskowe w Polsce – Tomasz A. Winiarczyk (Antresola)

Człowiek lubi wiedzieć, jak się rzeczy mają. Natomiast nie lubi się za bardzo przemęczać, zdobywając wiedzę, a dostrzeżone wzajemne związki, współzależności między jakimiś zjawiskami często bierze za połączenia o charakterze przyczynowo-skutkowym. Dzięki temu pojawia się przyjemne poczucie rozumienia natury spraw i zadowolenie z tego zrozumienia. Aż kusi, żeby iść tą drogą… Tendencja do poszukiwania takich wyjaśnień wiąże się jeszcze z wieloma innymi czynnikami, a zwłaszcza z poczuciem bezpieczeństwa. A że nie jest w ostatnich latach zbyt stabilnie i spokojnie… Podczas spotkania prowadzący postara się przyjrzeć, jakie koncepcjespiskowe cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem, przedstawi skalę tego zjawiska, oraz zaproponuje wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieje. Oczywiście zachowajcie czujność – może prowadzący ma jakiś ukryty interes w tym, abyście go słuchali i jeszcze może mu uwierzyli…


Konkurs: Pokazywanki – Paweł Wójcik (Sala Hala C1)

Fantastyczne pokazywanki – weź udział w ekscytującym wyścigu pirackich okrętów do zaginionej wyspy skarbów. Wiatr będzie wiał w wasze żagle tym mocniej, im szybciej będziecie odgadywać hasła, dodatkowych emocji dostarczy wieść, iż za okrętami śmiałków ruszyła wybudzona ze snu groza – Kraken we własnej osobie, który dogoni i ściągnie w odmęty wszystkie statki marudzące na końcu stawki. Kultowa zabawa w kalambury w niekonwencjonalnej odsłonie – made by Koala.


Warsztat mówienia publicznego – Tomasz Serafin (Sala Hala C2)

W czasie warsztatu będziemy ćwiczyć publiczne przemawianie, dawać oraz otrzymywać informację zwrotną, a w ten sposób uczyć się od innych.


Wolna Arena – luźne walki piankowe (Strefa Gwiezdnej Walki, hala C)

Przyjdź i spróbuj własnych sił.


Turniej Ligretto (Games Room)

Każdy z graczy otrzymuje jedną z czterech 40-kartowych talii. Każda z nich ma inną ilustrację z tyłu, dla oznaczenia graczy. Gracz próbują jak najszybciej utworzyć ciągi kart (w porządku rosnącym, w kolorach) na środku stołu. Pierwszy gracz, który pozbędzie się kart ze swojej talii krzyczy STOP i gra się kończy. Karty na środku stołu dają po 1 punkcie a pozostałe w talii -2 punkty. Wygrywa pierwsza osoba, która zdobędzie 99 punktów.


Sesja RPG: D&D w settingu Fallout (Games Room)

Najstarsza, choć poprawiona, mechanika gry w postapokaliptycznym świecie.


Turniej Quake 3 Arena Death Match (Strefa Gier Wideo)

Strzelanka w mrocznym świecie fantasy dla lubiących rywalizację oraz krew, pot i dużo przemocy.


21.00

Pokaz Mody: 15-Lecie Działalności Barbary Dumańskiej (Scena)

Czy znacie osobiście słynną projektantkę mody Barbara Dumańska? A kto nie zna?  Ta intrygująca i nieprzeciętna specjalistka od strojów gotyckich pojawi się oczywiście na #starfest!  W wolnej chwili będziecie mogli podejść do jej stoiska, za to na scenie doświadczycie wspaniałego pokazu mody z okazji XV lecia jej działalności! Barbara Jaxa Dumańska to niezwykle uzdolniona artystka, która potrafi uszyć strój na każdą okazję. Ma swój styl. Tam, gdzie się pojawia, od razu przyciąga uwagę. Lubuje się głównie w modzie gotyckiej, wiktoriańskiej.  Pasjonuje się także kulturą słowiańską, co z pewnością można zauważyć w jej zróżnicowanej twórczości. Na pokazie mody zobaczycie wiele odcieni tych stylów i kreacji, a także piękne osobistości modelek i modeli. Zapraszamy! 


Picie krwi i alergia na czosnek. Ludowe przekazy dotyczące wampiryzmu – Jarosław Dobrowolski (Sala konferencyjna 2)


Projekcja filmu Diabeł Łańcucki – Jacek Komuda (Antresola)

Zapraszamy na seans odcinka pilotowego serialu o sławnym hulace i swawolniku. Będą bitwy, pojedynki, pościgi i szlachta polska w pełnej krasie, zapraszamy!


Dekonstrukcja dobra i zła w fantastyce – Jędrzej „Feranos” Bargłowski (Sala Hala C2)

O tej chyba najważniejszej opozycji wartości występującej szeroko w fantastyce opowie autor.


Turniej King of Iron Fist Tournament Tekken 3 (Strefa Gier Wideo)

Jeśli lubisz walki uliczne, świetnie radzisz sobie z kierowaniem wirtualnymi postaciami, a sekwencje ciosów wybierasz z zamkniętymi oczami, to jest to turniej dla Ciebie!


22.00

Kosmo Party Starfestu! Wystąpią: Dj Live Act, Ufolodzy, Leito Fa, Smokey Calzone & Ethnopolia &

Zapraszamy wszystkich przebierańców i cosplayerów na kosmiczne wygibasy! Zapraszamy Was na muzyczną odyseję kosmiczną. Za sterami statku statku stanie dwójka kapitanów dobrej zabawy, którzy połączyli siły aby muzyczne katharsis serwować jako Ufolodzy. Każdy z osobna znany jest w rozmaitych galaktykach za swój kunszt, wyjątkowy styl i umiejętność wyczuwania w ludziach muzycznych pragnień, tak jakby odczytywali je wprost z ich duszy. Starfest stanowi pokład statku na którym wystartuje impreza zapowiadająca nadchodzący cykl muzyczny – Ufolodzy i Przyjaciele. Zakup biletu na Starfest i wejście na parkiet pokładowy pozwoli Wam na poznanie kosmicznych przestrzeni wypełnionych wyjątkowymi dźwiękami, które usłyszycie, poczujecie, doświadczycie…

Ufolodzy w mikrokosmosie to szansa aby zakosztować niecodziennej zabawy, w której orientalnie – taneczne utwory serwowane przez Dja zostaną okraszone magią dźwięków z syntezatorów, graną na żywo przez drugiego kapitana tej muzycznej przygody, a także świetlnymi pokazami Grupy Nizar . Przybądź i ruszaj z nami w nieznane przestrzenie kosmosu.


Ledshow Grupa Nizar (Scena)

Pokaz tańca z wirującymi światłami w wykonaniu lubelskiej grupy artystów.


UltraStar (Sala konferencyjna 1)

Zapraszamy na nocne karaoke pełne wspaniałych piesni i wspólnej zabawy!


23.00

Heroes of Might and Magic 3 Hot Seat 1v1v1 (Strefa Gier Wideo)

Legendarna gra fantasy, które od wielu lat nieprzerwanie cieszy się ciągłą i ogromną popularnością. Jak widać są gry idealne. Ale czy są gracze, którzy sięgną ideału? Na pewno będą się starać pokonać wszystkich przeciwników. Spróbujesz i Ty?

Strony: 1 2 3 4

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze