Najlepsze seriale 2022 roku


Baymax!

Powiem szczerze, że animacja przeszła moje oczekiwania. Miniserial sięga po bardzo szeroki wachlarz problemów, dotyczących różne grupy wiekowe i kulturowe. Pixar w umiejętny sposób skonstruował produkcję, która potrafi w lekki sposób przekazać mądrości dotyczące dojrzewania, traumy, czy pracoholizmu.


Serce w mroku

Jest to pełnokrwisty serial kryminalny (do tego ze Skandynawii), który wciąga nie za pomocą zwrotów akcji w sprawie, ale za pomocą właśnie tych bohaterów. Jest to wizja oparta na charakterach, co działa dzięki zdjęciom Jaspera Spanninga. Operator intensywnie skupia się na oczach bohaterów, które stały się medium pozwalającym na wyrażenie niewypowiedzianych, najstraszniejszych myśli. Choć okna duszy nie były tym, czego Möller szukał podczas castingu, powiedział w jednym z wywiadów, że wielkie aktorstwo ma toczący się nieustannie wewnętrzny monolog, który widać przez oczy.


Królowa

 Królowa to jedynie piękny sen, a w zasadzie mrzonka. Gdyby ludzie istotnie byli wobec siebie tak otwarci, pełni zrozumienia i szacunku, przyszłoby nam żyć w utopijnym świecie. Rzeczywistość niestety jest zgoła inna. Uprzedzenia i stereotypy to często mury nie do przeskoczenia dla wielu ludzi. Królowa jednak wychodzi rzeczywistości naprzeciw, a przesłanie tego serialu jest jasne: nie musi tak być, może być pięknie, jeśli tylko trochę się postaramy. I ja za tę nadzieję dziękuję. Może faktycznie w przyszłości fabuła Królowej nie będzie już tylko fikcją, a scenariuszem napisanym przez życie. Trzymam kciuki.


Król Szamanów 

Król Szamanów to przyzwoita produkcja. Ma świetnie napisanych bohaterów, jest naprawdę ładna, a skrócona forma dobrze zrobiła historii. Ta jednak niczym nie zaskakuje, zostawiając widza ze swego rodzaju obojętnością, nawet mimo sympatii do doskonałych postaci. Pozostało czekać na premierę kontynuacji, która (miejmy nadzieję) zaskoczy.


Schody

Schody to serial na motywach sprawy Michaela i Kathleen Petersonów. Pewnego wieczoru Michael dzwoni na numer alarmowy i informuje, że jego żona potrzebuje natychmiastowej pomocy, bo spadła ze schodów. Kilka minut później mężczyzna dzwoni ponownie i stwierdza, że Kathleen nie oddycha. Na miejscu wypadku funkcjonariusze zastają przerażającą scenę. Śledztwo ujawnia kolejne szokujące fakty i dzieli rodzinę na pół. Twórcy tej produkcji mogli spojrzeć na sprawę nie tylko z perspektywy czasu, ale i z odpowiedniego dystansu. Nie powstrzymuje ich to przed wyrażeniem opinii na ten temat. Schody są jednak, przede wszystkim, bardzo dobrym serialem. Widzowie gustujący w kryminałach i true crime bez wahania mogą łapać za pilota nastawiając się na fantastyczny seans.


Billy the kid

Westerny dla Ameryki, są jak dla nas opowieści o dzielnych szlachcicach. Choć podkoloryzowane, miejscami wręcz nierealne, tak pobudzają wyobraźnie i fascynują. Do takowych legend zaliczyć można postać Billy’ego The Kida. Był on jednym z najsłynniejszych wyjętych spod prawa na Dzikim Zachodzie. Jeszcze za jego życia snuto historie o jego niesamowitych umiejętnościach strzeleckich i wyczynach jako kowboja poza prawem. Twórcy serialu Billy The Kid postanowili dać nowe życie tym opowieściom. Czy udało im się jednak przynajmniej zbliżyć do poziomu słynnych legend opowiadanych przy ognisku podróżnym?


Zachowaj spokój 

Harlan Coben to jeden z bardziej znanych twórców kryminałów. I jak na pisarza należącego do tego gatunku przystało, jego portfolio nie ogranicza się do trzech tytułów. Jednak jakościowo, z tego co udało mi się ustalić, jego powieści zbierają mocno mieszane recenzje. Sam należę do grona, które po przeczytaniu dwóch z wielu jego dzieł może je prędzej określić zwykłym „spoko” niż „WOW”. Jednak jest w tych historiach spory potencjał. I choć ostatnia ekranizacja pt. W głębi lasu nie była była przełomową produkcją, to wydaje mi się, że tegoroczny tytuł będzie w stanie ten wykres jakości podnieść. Zachowaj spokój, czyli serialowa wersja kryminalnej powieści Cobena z 2008 roku przenosi historię na polskie rejony i teraźniejsze realia, dając nam bardzo przyzwoity, choć nie wgniatający w fotel, kilkuwątkowy kryminał.

Strony: 1 2 3 4

Anna Paczkowska

Fanka dobrych (i niedobrych) seriali, wciągających książek, podcastów i płatków podusiaków (najpierw płatki, potem mleko!). Miłośniczka zwierząt, animacji i kdram. Wieczna nastolatka.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze