Dziwny Świat na DVD w sprzedaży od 15 lutego

„Dziwny Świat” – nowa produkcja Walt Disney Animation Studios to pełna przygód podróż w głąb zupełnie niesamowitego świata zamieszkanego przez najdziwniejsze stwory. Czy skłócony klan Klanów, rodzina odkrywców i poszukiwaczy przygód, zdoła się dogadać i wypełnić najważniejszą misję swojego życia? Premiera filmu na DVD już 15 lutego.

Walt Disney Animation Studios przyzwyczaiło nas do zaskakujących, budzących podziw i wyobraźnię scenerii. Zootopia, Arendelle czy Kumandra to miejsca, w których nasza wyobraźnia ożywała, a my chcieliśmy wierzyć w każdą z fantastycznych przygód, jakie przeżywali bohaterowie uwielbianych animacji. Ale żaden z poprzednich filmów nie przedstawiał rzeczywistości tak nieoczywistej i jednocześnie tak kompletnej jak „Dziwny świat”. Przepiękne scenerie, w których poruszają się bohaterowie robią niesamowite wrażenie, a stopniowo poznawany świat, który odkrywamy razem z członkami wyprawy zaskakuje bogactwem form. Tytułowy Świat okazuje się być jednocześnie metaforycznym przedstawieniem prawdziwego świata – Ziemi, jak i doskonałym nawiązaniem do nieznanych światów rodem z powieści Julesa Verne’a.

Zobacz również: Najlepsze bajki Disneya

Choć ów „Dziwny świat” okaże się być kluczowym i najbardziej zaskakującym bohaterem całej opowieści, najnowsza animacja Disneya to przede wszystkim opowieść o rodzinie i skomplikowanych relacjach pomiędzy jej członkami. Legendarni Klanowie – fascynujący odkrywcy – wyruszają do niezbadanej i pełnej niebezpieczeństw krainy w towarzystwie psotnego Glutka oraz trójnogiego psa Tajfuna. Ten świat, choć naprawdę potrafi zaskakiwać swoją dziwnością, stanowi tak naprawdę doskonałą metaforę Ziemi, a obraz relacji bohaterów z otaczającą ich rzeczywistością oraz samymi sobą nawzajem to coś, w czym możemy się doskonale przeglądać. Jak wspomina reżyser filmu Don Hall: wszystko zaczęło się od myślenia o moich synach i świecie, który odziedziczą – tłumaczy. Czym różni się od tego, co odziedziczyłem po tacie? Jak możemy być dobrymi przodkami dla tych, którzy za nimi podążają?

Pomysł na film Don Hall rozwijał ze swoim sprawdzonym współpracownikiem – Qui Nguyen, scenarzystą, z którym wcześniej zrealizował niezwykle udany film „Raya i ostatni smok”. Zaskoczyło mnie, kiedy powiedział, że chce zrobić film o ojcach i synach – wspomina Nguyen. Ja także jestem tatą dwójki dzieci i czułem, że to jest dokładnie to, co chciałem robić. To jest historia, której potrzebowałem i którą chciałem opowiedzieć.

Zobacz również: Zadziwiający kot Maurycy – przedpremierowa recenzja filmu. Szczury wszędzie, co to będzie?

Nie da w końcu się zaprzeczyć, że „Dziwny świat” opowiada piękną, wielowarstwową historię, w której poprzez relacje rodzinne oraz eksplorowanie nieznanego i zaskakującego na każdym kroku świata – metaforycznej Ziemi – mamy styczność z tytułową dziwnością na kilku płaszczyznach. Bo ostatecznie co może być równie piękne i zarazem równie ciekawe jeśli nie właśnie dziwność?

Film „Dziwny świat” zadebiutował w kinach 25 listopada 2022 roku. Już 15 lutego ukaże się na DVD.

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze