Abyzou w kinach od 10 lutego

Abyzou – dybuk potrafi przerazić!

10 lutego na dużych ekranach pojawi się horror Abyzou. Tytuł filmu to imię żeńskiego dybuka, wokół którego koncentruje się fabuła. Do polskiego kina demony rodem z żydowskiego folkloru zawitały już w 1937 roku, kiedy to Michał Waszyński zrealizował film w języku jidysz Dybuk. W kinie światowym dybuki także są obecne – widzowie mogą znać postać Abyzou choćby z Kroniki opętania (2018) czy Egzorcyzmów dnia siódmego (2021).

Zobacz również: Najlepsze horrory w historii

Tym razem do tematu podszedł pochodzący z Anglii młody reżyser i scenarzysta, a przy tym wielbiciel horrorów Oliver Park, mający na koncie między innymi wielokrotnie nagradzany krótkometrażowy Still. Jego dotychczasowe dokonania pokazują, że kino grozy może przełamywać gatunkowe konwencje. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy Olivera na pokładzie – deklarował jeden z producentów filmu, Jonathan Yunger (Rambo: Ostatnia krew). W Abyzou w głównej roli obsadzono Brytyjczyka Nicka Blooda (serial Agenci T.A.R.C.Z.Y.). Partneruje mu piękna Australijka Emily Wiseman (Winchester. Dom duchów). Ambicją twórców było, jak mówili, zagłębienie się w bogaty świat judaistycznego mistycyzmu i – oczywiście! – porządne przerażenie publiczności.

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt. Kierowała się ponoć zawiścią, gdyż sama nie mogła zostać matką. Złą moc sprzed wieków nieświadomie uwalnia główny bohater filmu – Art, gdy próbuje nakłonić swego ojca, ortodoksyjnego Żyda, do sprzedaży domu pogrzebowego. Do rodzinnej kostnicy trafia tajemnicze ciało, w którym zamieszkuje starożytny demon. Przebudzony, skupia uwagę na ciężarnej żonie Arta.

Abyzou w kinach od 10 lutego!

Krzysztof Wdowik

Nie lubi (albo nie umie) mówić zbyt poważnie i zawile o popkulturze. Nie lubi też kierunku, w którym poszedł Hollywood i branża gamingowa. A już na pewno nie lubi pisać o sobie w trzeciej osobie. W ogóle to on mało co lubi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze