Najlepsze książki o wampirach

W świecie literatury od dawien dawna żyją sobie pewne istoty rozsmakowanie we krwi. Nie trudno zgadnąć o kogo chodzi. Bo chodzi rzecz jasna o wampiry. Tak jak dawniej straszyły w ludowych przekazach i legendach, tak dzisiaj straszą na kartkach książek. Obecnie nie można narzekać na posuchę powieści o wampirach. Kwestią otwartą pozostaje tylko, co wybrać przy zalewie rynku wampirzą literaturą? Postaram się przyjść tu z pomocą i przedstawić w poniższym zestawieniu najlepszych książek o wampirach. 


Zobacz również:

Najlepsze książki 2023 roku

Najlepsze książki na zimowe wieczory

Najlepsze książki Vespera


Zanim przejdziemy do zestawienia Najlepsze książki o wampirach – trochę historii. Wampir występuje także pod nazwą wąpierz, martwiec, upiór, wieszcz albo wuki. Jakby go zresztą nie nazywać, wszyscy znamy charakter i upodobania tego kryjącego się w ciemnościach stwora. Doskonale poznali go przed wiekami nasi przodkowie z terenów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo – Wschodniej, w tym terenów dzisiejszej Polski. Łatwo wyobrazić sobie, że wiele, wiele lat temu ludzie snuli przy ogniu opowieści o zmarłych, którzy zamiast leżeć spokojnie w grobie, jak na porządnego nieboszczyka przystało, wyłazili nocą z mogiły i wędrowali po okolicy w poszukiwaniu krwi. Czasami taki wąpierz pukał w okno domu swoich krewnych, prosząc o wpuszczenie do środka. Dla żywych stanowił śmiertelne zagrożenie, nic więc dziwnego, że opracowali oni szereg metod na pozbycie się wampira. Pomocna okazywała się święcona woda, czosnek, dobrze zaostrzony drewniany kołek też nie zawodził.

Carmilla
Carmilla / ilustr. D. H. Friston, 1872

Na ziemiach Rzeczypospolitej sprawę wampirów traktowano poważnie o czym może świadczyć fakt, że nasz znakomity wieszcz Adam Mickiewicz prowadził swego czasu wykład o naturze wampira w College de France. Co za tym idzie o polskich wampirach dyskutowano na paryskich salonach. Potem wampir emigrował głównie na kartach książek do Europy Zachodniej, gdzie zyskał sobie niemały rozgłos. Jego popularność wzrosła wraz z rozwój kinematografii i kultury popularnej nie tylko na starym kontynencie.

Zobacz również: Najlepsze horrory w historii

Współcześnie postać wampira wciąż stanowi obiekt niesłabnącej fascynacji. Przez ten czas powstały setki książek, komiksów, filmów, gier, a nawet rozpraw naukowych o wampirach. Kultura na różny sposób mierzy się z mitem nieśmiertelnego krwiopijcy. Część twórców woli trzymać się klasycznego wyobrażenia wampira, część próbuje interpretować go na nowo. Da się to zauważyć po sposobie kreacji wampirzych bohaterach. I tak na przykład boimy się Draculi, sympatyzujemy z Lestatem, podkochujemy (lub podśmiewujemy) w Edwardzie. Natomiast w tym książkowym zestawieniu znajdziecie propozycje najlepszych książek o wampirach. Warto się z nimi zapoznać, chociażby po to, by przekonać się, jak ewoluował wampir na przestrzeni lat.

Oto one – najlepsze książki o wampirach!

Strony: 1 2 3

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze