Premiera piosenki Noc spokojna – artystyczna reakcja na wojnę

Noc spokojna to utwór napisany i wykonywany przez duet Paczkowski/Stanejko. Powstał jako artystyczna reakcja na konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą. Przekazując utwór słuchaczom, artyści zachęcają do wsparcia uchodźców pozostających pod opieką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Utwór niesie ze sobą refleksję nad absurdem, brutalnością i bezsensem nie tylko tej konkretnej wojny, lecz także każdego konfliktu wywołanego przez arogancję i bezduszność ludzką.

Zobacz również: PERISH – recenzja gry. Do Czyśćca i z powrotem

Autorem słów i muzyki jest Grzegorz Paczkowski. Piosenka została napisana i skomponowana w marcu 2022 roku pod wpływem doniesień medialnych o atakach wojsk rosyjskich na ludność cywilną Ukrainy. Jak podkreśla autor:

utwór to gorzko-ironiczny manifest jednostki, której z dnia na dzień zaczyna grozić niebezpieczeństwo i która pozostaje wobec niego bezsilna. Historia pokazuje, że ludzkość rzadko uczy się na własnych błędach, a z wojen wnioski wyciągają tylko ci, którzy tracą w ich wyniku bliskich, albo sami zostają okaleczeni, nie zaś ci, którzy te wojny wywołują, podpisując dokumenty w komfortowych gabinetach odseparowanych od świata. Oczywiście mojego osobistego poczucia zagrożenia po wybuchu wojny nie da się porównać ze strachem, który przeżywali i nadal przeżywają Ukraińcy. Piosenka jednak ma wymiar uniwersalny i może posłużyć każdemu, kto dostrzega brutalny absurd kolejnej wojny, która toczy się na naszych oczach.

Zobacz również: Heaven in Hell – recenzja filmu. Hell in Cinema

Wykonawcy  podkreślają, że piosenka i zbliżająca się rocznica wybuchu wojny to przede wszystkim sposobność do przypomnienia, że nadal potrzebna jest pomoc ludziom, którzy uciekli z Ukrainy przed grozą brutalnej wojny. Dlatego przy okazji premiery utworu zachęcają swoją publiczność do wsparcia Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Stowarzyszenie gości obecnie w Biłgoraju, Lublinie, Karlinie, Kraśniku i Siedlcach 166 osób – 124 ukraińskich dzieci i ich opiekunów z pieczy zastępczej, wspieranych przed wojną przez SOS Ukraina (z obwodów kijowskiego i ługańskiego) oraz z ukraińskiego sierocińca z Kijowa. Artyści zachęcają do wsparcia zbiórki na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Dla nas to bardzo ważne, aby przez muzykę nie tylko pobudzać do refleksji na temat dramatu wojny, ale przede wszystkim przypominać o nieustającej potrzebie pomagania tym, którzy schronili się w naszym kraju. Chcemy wykorzystać integrującą i budującą siłę sztuki, aby zachęcić do wsparcia konkretnej inicjatywy, która dzięki naszej publiczności może przynieść realne dobro. Zapraszamy słuchaczy do pomagania uchodźcom, którzy nadal potrzebują naszego wsparcia

– mówi Matylda Stanejko.

Zobacz również: Lady Gaga: Applause – recenzja książki. Uwielbienie ikony

Duet wykonywał Noc spokojna na koncertach i festiwalach w roku 2022. Piosenka spotkała się z uznaniem publiczności i jurorów (m.in. II nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych “Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a także Nagroda ZAKR “Kryształowy Kamerton” dla najlepszej piosenki autorskiej Festiwalu “Moja Wolności” w Warszawie). Prace nad wersją studyjną oraz teledyskiem rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. Teraz artyści oddają utwór szerszej publiczności z nadzieją, że będzie to dla słuchaczy impuls zarówno do refleksji, jak i kontynuowania pomocy uchodźcom.

ŚLEDŹ NAS NA IG
https://www.instagram.com/popkulturowcy.pl/
Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze