Najlepsze filmy muzyczne


U progu sławy (2000)

Rok 1973. William Miller (Patrick Fugit) ma piętnaście lat, nadopiekuńczą matkę (Frances McDormand) i zbuntowaną siostrę. Chłopak uwielbia muzykę, a jego wielkim autorytetem jest dziennikarz muzyczny Lester Bangs (Philip Seymour Hoffman). Pewnego dnia William dostaje od losu szansę i rusza w trasę koncertową wraz z zespołem rockowym Stillwater. Jego zadaniem jest opisanie przebiegu trasy dla magazynu „The Rolling Stone”.


Gwiazda Rocka (2001)

Chris Cole (Mark Wahlberg) urodził się żeby grać i śpiewać rocka. Jego dziewczyna, Emily (Jennifer Aniston), wierzy, że talent chłopaka mógłby go daleko zaprowadzić, jednak zamiast pisać własne piosenki, ten oddaje niemal nabożną cześć Bobby’emu Beersowi (Jason Flemyng), frontmanowi legendarnej grupy Steel Dragon. Muzyk jest inspiracją dla Chrisa, więc fascynacja pochłania go bez reszty.


Dobosz (2002)

Akcja toczy się w USA w środowisku czarnoskórej młodzieży. Główny bohater, Devon, jest pochodzącym z biednej rodziny perkusistą, który dzięki swojemu talentowi wygrywa stypendium umożliwiające mu studia w college’u w Atlancie, gdzie kształci się muzyków biorących udział w ulicznych paradach. Wkrótce wychodzi na jaw, że Devon wszystko gra ze słuchu, nie potrafi czytać z nut.


8 Mila (2002)

Film bazujący na biografii amerykańskiego rapera Eminema. Rok 1995, Detroit. Jimmy „B-Rabbit” Smith, Jr. (Marshall Mathers III) mieszka w starej przyczepie samochodowej niedaleko ulicy o nazwie 8. Mila, która wyznacza granicę między miastem, a przedmieściami. Jego życiem jest hip-hop – w nim szuka ucieczki od szarej rzeczywistości i codziennych problemów, które piętrzą się przed nim z dnia na dzień. Rzuca go dziewczyna, a nowa praca w fabryce zderzaków samochodowych nie odpowiada mu. Postanawia stanąć do hiphopowej walki na słowa – w miejscowym klubie The Shelter co tydzień odbywają się zawody we freestyle’owaniu, a publiczność wybiera najlepszego MC.


Szkoła Rocka (2003)

Komedia opowiada historię pewnego rockmana Deweya Finna (Jack Black), który zostaje wyrzucony ze swego zespołu i wpada w poważne tarapaty finansowe. By zarobić na czynsz, Dewey – podając się za nauczyciela – podejmuje pracę w szkole. Jedyną szansą zdobycia większych pieniędzy może okazać się dla niego udział (i zwycięstwo!) w lokalnym konkursie dla młodych talentów. Bohater postanawia utworzyć zespół rockowy złożony ze… swych szkolnych podopiecznych.


Wojna Pokus (2003)

Laureat Oscara Cuba Gooding, Jr. gra Darrina Hilla – wygadanego, choć akurat bez formy, nowojorskiego speca od reklamy, który powraca do rodzinnej Georgii po spadek zapisany mu przez ciotkę. Zanim jednak Darrin będzie mógł zainkasować pieniądze, musi wypełnić ostatnie życzenie ciotki – założyć w miasteczku chór i wygrać wraz z nim doroczny konkurs muzyki gospel. Niespodziewanie spotyka Lilly (Beyoncé Knowles), piękną piosenkarkę jazzową o anielskim głosie. Jest przekonany, że to spełnienie jego modlitw… o ile zdoła ją przekonać o czystości swych intencji namówić do śpiewania.


Metallica: Some Kind of Monster (2004)

Jest to film dokumentalny o grupie thrashmetalowej Metallica. Opowiada o życiu jej członków, odejściu z zespołu Jasona Newsteda, walce Larsa Ulricha z Napsterem oraz tworzeniu albumu St. Anger (2003). Traktuje również o odwyku założyciela, Jamesa Hetfielda, jego sesjach z psychologiem oraz wewnętrznych konfliktach w zespole, grożących rozpadem grupy w jednym z najtrudniejszych dla Metalliki okresie.


Pan od muzyki (2004)

Akcja filmu dzieje się w1949 roku. Do szkoły dla trudnych dzieci Fond de l’Étang przybywa były dyrygent, Clément Mathieu. Dyrektor ośrodka, p. Rachin, jest człowiekiem okrutnym, pozbawionym litości dla chłopców. Jego naczelną zasadą jest hasło „Akcja, reakcja!”, zgodnie z którym każde przewinienie jest natychmiastowo i bezlitośnie karane. Nowy nauczyciel, któremu nie podoba się takie traktowanie dzieci, postanawia zainteresować swoich uczniów muzyką i zakłada chór. U jednego z uczniów – poznanego na początku Pierre’a Morhange – odkrywa wybitny talent muzyczny. To właśnie dzięki „panu od muzyki”, który przekonuje matkę Pierre’a, by wysłała go do konserwatorium, chłopiec otrzymuje wykształcenie muzyczne i zostaje dyrygentem.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru muzycznego, tańca i performansu a także muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Sama tańczy, improwizuje i performuje. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach. (ig: @kinga_senczyk)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze