Najlepsze książki 2023 roku

Nowy rok, nowe książki – i nowe rankingi książek, rzecz jasna. 2023 zapowiada się na rynku książkowym całkiem obiecująco. Po które tytuły jednak najbardziej warto sięgnąć? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej – oto aktualizowane na bieżąco zestawienie najlepszych książek 2023 roku!


Zobacz również:

Najlepsze filmy 2023 roku

Najgorsze z najgorszych – te popkulturowe produkcje 2023 roku trzeba omijać!

Najlepsze książki na zimowe wieczory


STYCZEŃ


Lucie Yi NIE jest romantyczką

Lucie Yi NIE jest romantyczką

Lucie Yi, konsultantka zarządzania, ma dosyć czekania na Tego Jedynego. Chce zostać mamą, jednak po dramatycznym zerwaniu, które doprowadziło ją na skraj załamania nerwowego w sklepie z artykułami dziecięcymi, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Rejestruje się na portalu dla współrodziców z wyboru, aby znaleźć odpowiedniego partnera do prokreacji – w związku tak platonicznym, jak to tylko możliwe. Mało powstaje książek z gatunku romans, dzięki którym możemy tak bardzo utożsamić się z głównymi bohaterkami, a ich problemy, oprócz szukania drugiej połówki, krążą też wokół bardziej przyziemnych rzeczy: pracy, finansów, macierzyństwa. W Lucie Yi NIE jest romantyczką jednak mamy do czynienia właśnie z czymś takim. Lauren Ho naprawdę napisała książkę na miarę XXI wieku – błyskotliwą, nowoczesną i wbrew pozorom jedną z najbardziej romantycznych – bo realistycznych – historii, jakie znamy. Bardziej dogłębną recenzję tego tytułu w naszym wykonaniu możecie znaleźć o tutaj.


Late to the Party

Najlepsze książki 2023 roku - Late to the party

Codi nigdy nie była na imprezie i nigdy nie zarwała nocy na mieście. Zamiast tego wraz z dwójką najlepszych przyjaciół, Maritzą i JaKorym, większość czasu spędza w piwnicy, oglądając Netflixa. I kiedy pewnego dnia Maritza i JaKory proponują wspólne wyjście na imprezę, Codi ma poważne wątpliwości. Te imprezy nie są dla takich jak oni, tylko dla fajnych i popularnych. Swego czasu bohaterowie queer w literaturze przedstawiani byli głównie jedną cechą: ich orientacją, jakby to ona definiowała cały ich charakter. Oczywiście od tamtej pory wiele się zmieniło, ale niesmak pozostał. Daliśmy jednak szansę Late to the party i zakochaliśmy się. Kelly Quindlen przekazuje jedną z ważniejszych prawd życiowych: nie wszystkie relacje trwają wiecznie. Autorka obrazuje, jak wiele może zniszczyć brak odpowiedniej komunikacji. Late to the party to nie tylko książka dla młodszych, ale również i starszych, bo takie problemy nie dotyczą wyłącznie nastolatków – potrafią ciągnąć się za nami również w dorosłości.


Wszyscy jesteśmy łotrami

Najlepsze książki 2023 roku - Wszyscy Jesteśmy Łotrami

Co pokolenie, gdy wschodzi Krwawy Księżyc, siedem rodzin z odległego miasta Ilvernath wyznacza mistrza, który walczy w Turnieju na śmierć i życie. Nagroda? Wyłączna kontrola nad tajnym źródłem wysokiej magii. Wygrać może tylko jedna rodzina. Wszyscy jesteśmy łotrami, ogłaszane mianem drugich Igrzysk śmierci, narobiła apetytu osobom spragnionym mordu i bezlitosnych bohaterów. Nic bardziej mylnego! Wszyscy jesteśmy łotrami to powieść o grupie nastolatków z dysfunkcyjnych rodzin, które dorastały pod ogromną presją. Główni bohaterowie nie są złoczyńcami. Są jednak postaciami złożonymi, ciekawymi, pełnymi sprzeczności, skonfliktowanych uczuć i strachu. Powieść istotnie wciąga, a sam styl pisarski robi wrażenie. Narracja jest niemal bajkowa – i to mnie kupiło. Bohaterowie to osoby z krwi i kości, z którymi trudno nie sympatyzować. A nie powinnam tego robić, wszak to miały być bezlitosne łotry. I to chyba mój największy zarzut. Bądźmy poważni! Kiedy obiecujecie croissanta z czekoladą, nie dawajcie 7 Day’sa. To naprawdę nie jest to samo.


LUTY


Lady Gaga: Applause

Lady Gaga: Applause

Jaka jest Gaga, gdy schodzi ze sceny? Choć wizerunek Gagi jest szokujący i nierzadko bulwersujący, tak naprawdę to szalenie pracowita i wytrwała artystka, która skutecznie realizuje wszystkie swoje wizje i plany. W biografii znajdziemy wypowiedzi gwiazdy, w których tłumaczy, kim się inspirowała, jak konsekwentnie budowała swoją legendę i jaką cenę płaci za sukces. Annie Zaleski dba, żeby biografia ikony była żywa i tak szeroko opisuje piosenki oraz brzmienia, że warto z tej lektury zrobić sobie bogate doświadczenie. Tak jak autorka w wokalistce, należy rozsmakować się w pięknie wydanej pozycji, dać sobie z nią czas i zgłębiać treść, z której wyłania się nam Lady Gaga – majestatyczna i podziwiana.


Wszystkie nasze granice

Wszystkie nasze granice

Gaia Gilchrist zaczyna studia na Uniwersytecie Walta Whitmana w Bostonie. Pragnie zapomnieć o trudnej przeszłości i w pełni skupić się na rozwijaniu swojego warsztatu literackiego. W tym celu zmuszona jest zapisać się na wymagane na pierwszym roku zajęcia prowadzone przez Edgara Johanssona – profesora kreatywnego pisania słynącego z kontrowersyjnych metod. Sytuacja nieoczekiwanie komplikuje się jeszcze bardziej. Gaia dowiaduje się bowiem, że zajęła pokój po zmarłej studentce, do której jest bardzo podobna fizycznie. Choć Edgarowi niczego nie udowodniono, znajomi dziewczyny oskarżają mężczyznę o udział w zabójstwie. Natalia Brożek stworzyła klimatyczną i niepowtarzalną historię, w której zagłębicie się od razu i nie będziecie mogli się oderwać. Age gap, dark academia i w dodatku morderstwo w tle — czego chcieć więcej? Wszystkie nasze granice to zdecydowanie książka, która, mimo że krótka, zostanie z wami na dłużej.


ŚLEDŹ NAS NA IG

Patrycja Grylicka

Zapalona fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze