Music Inspired by Slavs – wywiad z Music Inspired by. Słowiańszczyzna to dla nas centrum oraz punkt wyjścia

Muzycy projektu Music Inspired by publikują nowy album Music Inspired by Slavs. Miałam przyjemność pisemnie zadać muzykom kilka pytań odnoszących się do nowej płyty. Dotyczyły zawartych na niej inspiracji i planów zespołu na nadchodzące miesiące.


Karolina Lewandowska (KL): W kwietniu światło dzienne ujrzy najnowszy album muzycznego projektu Music Inspired by. Tym razem nosi on tytuł Music Inspired by Slavs. Patrząc na poprzednie dokonania zespołu, na myśl nasuwa się oczywiste chyba pytanie: dlaczego tym razem na temat przewodni nowej muzyki wybrali Panowie mitologię słowiańską? Nie wydaje się ona być jakkolwiek powiązana z wcześniejszymi płytami. Jak to więc jest – decydujecie się na to, co Was w danym momencie najbardziej interesuje? Czy raczej posługujecie się w swoich wyborach jakimś kluczem?

Music Inspired By (MIB): Projekt „Music Inspired By” i płyty przezeń sygnowane zawsze stanowiły ilustrację muzyczną do tematów, które – naszym zdaniem – są nietypowe, klimatyczne, ezoteryczne itd. Osoby z wykształceniem „klasycznym” określiłyby ten projekt mianem muzyki programowej i – oczywiście – miałyby rację. Natomiast pragnę podkreślić, że temat – choć zawsze niezykle istotny – jest zawsze podległy muzyce, która stanowi absolutnie „pierwszy plan” i wszystko co dzieje się wokół Music Inspired by to muzyka plus temat plus inna artystyczna aktywność.

Zobacz również: Dungeons & Dragons: Złodziejski honor – recenzja filmu. I to się nazywa dobre fantasy!

KL: Choć do samej premiery jest jeszcze trochę czasu, to znane są już tytuły poszczególnych kompozycji na nowej płycie. Większość z nich zatytułowana jest imionami różnych bóstw czczonych przez pogańskich Słowian. Jak jednak fani mogli zauważyć na udostępnionym niedawno klipie do kompozycji Perun, opowiedziana w niej historia nie dotyczy w bezpośredni sposób tytułowego boga. W mediach określili ją Panowie jako „krótką, filmową historię o poświęceniu, ofierze, miłości i potrzebie wyłamywania się ze schematów”. Stąd więc chciałabym spytać, czego można spodziewać się po innych utworach na nowym albumie? Co chcieliby Panowie nimi przekazać? Oczywiście poza najbardziej chyba klarowną kwestią, czyli przybliżeniem charakteru i „klimatu” słowiańskiej kultury 🙂

MIB: Utwór Perun został bardzo fajnie przyjęty przez słuchaczy. Liczba odsłon oraz odsłuchów na platformach YT oraz Spotify zaskoczyła nas na (wielki) plus. Oczywiście – przy tej okazji – odezwało się sporo głosów tzw. „strażników słowiańskiej tradycji” pytających: „a co ta ma wspólnego ze Słowiańszczyzną?” Nasza odpowiedź jest taka:

Płyta Music Inspired by Slavs nie jest w żadnym stopniu próbą odtworzenia (tak naprawdę nieznanej nam) tradycji muzycznej dawnych Słowian. Zarówno pod względem wizualnym (clipy), jak również muzycznym jest to po prostu kontynuacja cyklu pt. Music Inspired by. Nasze hasło promocyjne przy tym albumie to – „A journey to the land of the ancient Slavs… and beyond…”. I to określenie „beyond” jest tu niezwykle ważne. Słowiańszczyzna to dla nas centrum oraz punkt wyjścia. Niemniej, korzystamy na tej płycie z dorobku wielu różnych kultur oraz stylów muzycznych. W gruncie rzeczy, dawni Słowianie mieli bardzo szerokie kontakty z całym ówczesnym światem, więc różne narzecza i języki, które pojawiają się na naszej płycie mają swoje wytłumaczenie historyczne. Tak czy inaczej – w naszej „słowiańskiej” wizji – muzyka folk stoi obok ambitnego rocka i elektroniki.

Zobacz również: The Mandalorian – recenzja 3. sezonu. This is the way?

KL: Pozostając przy słowiańskich bóstwach – nie sposób nie zadać pytania, dlaczego właśnie ci bogowie zostali przez Panów wybrani? Co wpłynęło na taką, a nie inną selekcję? Czy taki dobór imion i taka ich kolejność na trackliście ma jakiś głębszy zamysł, jakieś ukryte znaczenie? Czy raczej jest wynikiem przypadku?

MIB: Za sferę doboru imion poszczególnych bóstw do konkretnych utworów odpowiada Wojtek Nowakowski, nasz konsultant kulturoznawczy, wielki autorytet w tej dziedzinie. Autor wielu publikacji oraz programów telewizyjnych dotyczących polskiego dziedzictwa kulturowego.

Zobacz również: O.S.T.R. – DIAPORAMA – recenzja albumu

KL: Wiadomo także, że poza podstawowym składem zespołu, w proces nagrań zaangażowało się jeszcze wielu innych twórców. Niektórzy z nich nie są a co dzień niezwiązanych z projektem Music Inspired by. W poszczególnych kompozycjach będzie można usłyszeć również głosy takich wykonawców, jak Krzysztof Drabikowski czy Mariusz Duda. Czy mogą Panowie zdradzić, kogo jeszcze można spodziewać się na nowej płycie?

MIB: Temat nowej płyty, która jest w planach, jest obecnie absolutnie i definitywnie objęty tajemnicą😊 Mówiąc krótko – mamy fajny pomysł na kolejne wydawnictwo, ale za wcześnie żeby o tym mówić.

KL: Poza wspomnianymi już utworami, zatytułowanymi imionami bóstw znanych ze słowiańskiej mitologii, na płycie Music Inspired by Slavs pojawią się także nagrania, których tytuły pochodzą od kierunków geograficznych (Wschód, Północ, Zachód, Południe). Na ten moment są sygnałem, że na nowym albumie usłyszymy dodatkowo instrumenty i języki z innych stron świata. Do jakich konkretnie miejsc i nurtów muzycznych chcecie więc Panowie nawiązać?

MIB: Krótkie utwory (przerywniki) na Music Inspired by Slavs stanowią pewne wyjaśnienie multikulturowego charakteru całości. Hasłem przewodnim płyty jest: „a journey to the land of the ancient Slavs…and beyond”. To „beyond” jest dla nas bardzo ważne. Słowiańszczyzna jest na tej płycie centrum oraz pewnym punktem wyjścia. Różne wpływy (zarówno muzyczne jak i tekstowe) są na tym albumie obecne. Dawni Słowianie mieli szerokie kontakty ze światem, tak więc wszystko jest na odpowiednim miejscu😊

Music Inspired by Slavs
Okładka albumu

KL: Nasuwa mi się jeszcze pytanie o proces powstawania płyty, także w samej fazie koncepcyjnej. Mitologia słowiańska jest z jednej strony bardzo ciekawym motywem przewodnim. Kultura nie wyeksploatowała jej tak, jak choćby wierzeń starożytnych Greków czy Egipcjan. Daleko jej w tym względzie nawet do pozostającej nieco w tyle mitologii nordyckiej. Z drugiej jednak strony, w porównaniu do wymienionych wierzeń, bardzo niewiele o niej wiemy. Sporo źródeł jest niepewnych, wyraźny kształt religii naszych przodków wciąż pozostaje głównie w sferze domysłów. Jak w związku z tym przebiegała praca nad tworzeniem całej płyty? Czy trudno było znaleźć wiarygodne i odpowiednio kompletne teksty źródłowe i informacje o kulturze Słowian? Czy „praca własna” była tu wystarczająca, czy musieli Panowie skorzystać z pomocy ekspertów specjalizujących się w tym temacie?

MIB: Oprócz własnych poszukiwań (opartych chociażby na takich pracach, jak Mitologia słowian Gieysztora) wielką pomocą służył nam wspomniany wcześniej kulturoznawca Wojciech Nowakowski. Ponieważ trudno znaleźć osobę bardziej kompetentną w temacie dawnych Słowian – jesteśmy spokojni o merytoryczną ocenę warstwy liryczno / historycznej naszego albumu.

Zobacz również: Metallica – 72 Seasons – recenzja

KL: No i na sam koniec oczywiste chyba pytanie: czy myślą już Panowie nad kolejnym albumem? Czy mają pomysły na kolejne kompozycje? Jeśli tak, to ewentualnie kiedy i czego można się w przyszłości spodziewać po projekcie Music Inspired by?

MIB: Będzie dobrze😊 Wielkie pozdrowienia dla Pani oraz całej redakcji Popkulturowcy.pl

źródło głównego obrazka: Materiały prasowe


Album Music Inspired by Slavs ukaże się 21 kwietnia. Recenzja płyty i wywiad z zespołem zostały opracowane dzięki współpracy z wytwórnią Mystic Production. Serdecznie dziękujemy!


ŚLEDŹ NAS NA IG

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze