Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów na ekranach Cinema City

20 i 30 lipca ekrany w Cinema City przeniosą widzów do świata obrazów Vermeera, na największą w historii wystawę arcydzieł tego mistrza w amsterdamskim Rijksmuseum. Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie”, w reżyserii Davida Bickerstaffa, ukazuje wszystkie prace holenderskiego artysty, zebrane na tej wyjątkowej wystawie.

Johannes Vermeer, mieszkający i tworzący w holenderskim Delft w XVII wieku, uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych malarzy. Jego stosunkowo nieliczny dorobek artystyczny składa się z samych arcydzieł, do dziś podziwianych na całym świecie. Kunsztownie namalowane, niewielkich rozmiarów płótna realistycznie oddają ówczesną codzienność w Niderlandach. Najsłynniejsze z nich, Dziewczyna z perłą, nazywane też „Mona Lisą Północy”, znalazło odbicie szeroko w kulturze, stając się inspiracją dla filmu, literatury czy fotografii.

Zobacz również: Ostatni Wiking – recenzja filmu. A żeby tak to wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady…

Pełnometrażowy film dokumentalny Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów zabierze widzów w kinową podróż do Rijksmuseum, w którym od lutego do czerwca 2023 roku trwała wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza. Przyjrzymy się w detalach między innymi: Dziewczynie z perłą, Geografowi, Mleczarce (Dziewczynie nalewająca mleko), Uliczce, Pani piszącej list i jej służącej czy Kobiecie z wagą. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi.

Nigdy wcześniej nie zgromadzono w jednym miejscu tak dużej liczby dzieł artysty. Obrazy sprowadzono z muzeów rozsianych po całym świecie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji. Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection z Nowego Jorku wypożyczyła trzy obrazy Vermeera. Są to Pani pisząca list i jej służąca, Przerwana lekcja muzyki oraz Oficer i śmiejąca się dziewczyna. Bilety na wystawę w Rijksmuseum wyprzedały się natychmiast, a następnie osiągały zawrotne ceny na czarnym rynku. Seans w kinie jest jedyną szansą na zobaczenie tej zakończonej już wystawy. Oprowadzi po niej widzów jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

Zobacz również: Między nami żywiołami – recenzja filmu. Wodny chłopak i ognista dziewczyna

Pomysłodawcą i producentem cyklu „Wystawa w Kinie” jest Phil Grabsky, laureat nagrody BAFTA. Składają się niego prezentacje kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu, pokazywane są wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw. Wędrówce zaś po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Bilety na film z wystawy dostępne są na stronie www.cinema-city.pl/filmy/nowy-vermeer-wystawa-wszech-czasow.

Źródło obrazka wyróżniającego: materiały prasowe/Cinema City


ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl
Krystian Błazikowski

Cichy wielbiciel popkultury. Pisanie zawsze było cichym marzeniem, które mogę zacząć spełniać. Na co dzień wielki fan Marvela, fantasy oraz horroru. Całość miłości do filmu domyka kino azjatyckie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze