Sopot Non-Fiction 2023 – znamy program festiwalu teatru dokumentalnego

Zbliża się Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2023. 12. edycja odbędzie się w terminie od 26 sierpnia do 2 września 2023 roku. Co znajdziemy w programie?

Sopot Non-Fiction 2023 to pierwszy w Polsce przegląd poświęcony teatrowi faktu. Jego formuła to zestawienie festiwalu z warsztatami twórczymi dla młodych reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek i aktorów/aktorek, którzy podczas tygodniowej rezydencji artystycznej pracują nad swoimi projektami dokumentalnych sztuk i spektakli. Na koniec prezentują efekty w postaci „pracy w rozwoju” podczas otwartego Maratonu Non-Fiction. Publiczność natomiast uczestniczy w procesie twórczym: bierze udział w prezentacjach i dyskusjach z twórcami oraz zaproszonymi ekspertami. Na pokazy Maratonu Non-Fiction zapraszani są również kuratorzy i przedstawiciele teatrów. Ma to na celu umożliwienie dalszej realizacji spektakli, zapoczątkowanych podczas pracy warsztatowej oraz ich prezentację podczas kolejnych edycji Festiwalu.

Sopot Non-Fiction 2023
Mat. Promocyjne Organizatora

Podczas rezydencji artystycznej reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich działania kończy Maraton Non-Fiction – dwudniowy, otwarty dla publiczności, pokaz pracy warsztatowej. W tegorocznej rezydencji weźmie udział około 30 twórców, a pokazy odbędą się 1 oraz 2 września na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.

Zobacz również: Niedziadersko o teatrze czyli jak to robi „Podcast o Teatrze” – rozmowa z Katarzyną Niedurny i Katarzyną Waligórą

Po każdym spektaklu zapraszamy na 30-minutową dyskusję z twórcami. Wyjątkiem jest natomiast spektakl HOW ARE YOU, po którym dyskusja odbędzie się o godzinie 20:45.

Kuratorzy Festiwalu (Adam Nalepa, Roman Pawłowski, Adam Orzechowski) zakwalifikowali do udziału w rezydencji następujące grupy i projekty:

1) CIAŁO, reż. Wera Makowska / choreo. Magdalena Kawecka, AST, Kraków.

2) OSOBY KUREWSKIE, reż. Szymon Adamczak, Wojtek Rodak.

3) RODZICE ODCHODZĄ, reż. Bartłomiej Kalinowski / dram. Zuzanna Bojda

4) NIKT NIE JEST NIELEGALNY, reż. / dram. Małgorzata Oracz, Tomasz Czarnecki

5) McAUSCHWITZ, reż. / dram. Elżbieta Depta

6) FALL, reż. Maksym Shyshko / dram. Vital Karaban, Rezydencja Artystyczna Białoruś – Ukraina / Instytut Teatralny / TR Warszawa

Sopot Non-Fiction 2023
Mat. Promocyjne Organizatora
Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze