Najlepsze soundtracki filmowe

Ścieżki filmowe w filmach są elementem niezwykle istotnym i często zyskującym kultowy status. Oczywiście znamy muzykę otwierającą Gwiezdne Wojny i walc z Ojca Chrzestnego, ale muzyka w filmie to nie tylko chwytliwy główny motyw. Nieraz podpowiada ona widzom uczucia albo wprowadza ich w klimat historii. Przyjrzymy się więc ścieżkom dźwiękowym z epickich sag i kultowych serii oraz pozycji, które się na tym tle wyróżniają. Nie wliczamy do tego zestawienia jednak musicali – ranking najlepszych pozycji znajdziecie poniżej. Również horrory nie znajdą się na liście, gdyż zasługują na osobne wyróżnienie. Oto najlepsze soundtracki filmowe w kolejności chronologicznej. 


Spodobało ci się nasze zestawienie?

Zobacz również: 

Najlepsze filmy muzyczne

Ranking filmów Marvel Cinematic Universe

Najlepsze musicale w historii kina

Najlepsze momenty z MCU


Ojciec chrzestny (1972)


Trudno rozpocząć to zestawienie czym innym, niż kultowym Ojcem Chrzestnym. Ta klimatyczna ścieżka dźwiękowa na stałe wpisała się w popkulturę. To też jeden z najbardziej rozpoznawalnych soundtracków i nie da się mu odmówić niepowtarzalnego klimatu całej serii filmowej.


Szczęki (1975)


Ścieżka dźwiękowa idealnie budująca napięcie w historii. Muzykę do filmu napisał John Williams i świetnie uchwycił podskórny niepokój dreszczowca. Kompozytor został nominowany i wygrał za ten album Oscara. Dodatkowo, słynny motyw muzyczny rekina oparty na dwóch dźwiękach, wzbudził akademickie dyskusje na temat funkcji muzyki w filmie.


Rocky (1976)


Choć wiele osób może kojarzyć z filmem Rocky utwór Eye of the Tiger, pojawia się on dopiero w późniejszej części kultowej serii. Najsłynniejszym motywem muzycznym z pierwszej części jest Gonna Fly Now napisane przez Billa Contiego. Powstało kilka wersji piosenki, które były wydawane zarówno przed, jak i po premierze filmu.


Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977)


Z gwiezdnowojenną muzyką prawdopodobnie nie trzeba nikogo zapoznawać. Nawet jeżeli komuś udało się nie widzieć filmów, niewątpliwie rozpozna takie perełki Johna Williamsa jak Marsz Imperalny czy otwarcie każdego filmu serii. Ku chwale całej franczyzy w naszym zestawieniu znajduje się film, od którego się wszystko zaczęło. Jest to też fenomenalna ścieżka dźwiękowa z powracającymi motywami muzycznymi postaci.


Indiana Jones i Poszukiwacze zaginionej Arki (1981)


Motyw muzyczny zapisuje się w pamięci jako zaproszenie do przygody, też stał się już kultowy. Kto wybrał się na najnowszą część Indiany Jonesa, z pewnością poczuł nutkę nostalgii, słysząc znany utwór Johna Williamsa. Prosty i wpadający w ucho świetnie pokazuje ton filmu.


E.T. (1982)


John Williams potrafi uchwycić muzyką klimat opowieści. Kompozytor zapewnia magiczną ścieżkę dźwiękową do każdej scenerii Niezwykle udany album koniecznie musiał się pojawić w tym zestawieniu, mimo dużej ilości muzyki tego twórcy. Jest to też jeden z filmów, które przyniosły Johnowi Williamsowi Oscara.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Anna Baluta

Dużo czyta, a jeszcze więcej ogląda, a na dodatek o tym pisze. Zwiedza światy fantasy i lubi kultowe sitcomy. Między serialami studiuje i poznaje amerykańską kulturę i popkulturę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze