Lepper – będziemy wisieć albo siedzieć czyli premiera w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie

Po spektakularnym przyjęciu musicalu 1989 Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie bierze na warsztat kolejną historyczną postać. Sezon artystyczny 2023/2024 rozpocznie premierą spektaklu Lepper – będziemy wisieć albo siedzieć już 29 września.

Andrzej Lepper czyli bohater spektaklu Lepper – będziemy wisieć albo siedzieć to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad. Trybun ludowy, twórca Samoobrony.

Zobacz również: 1989 – recenzja spektaklu. Za czym te kolejki?

Jego burzliwa działalność polityczna: od organizatora rolniczych blokad i strajków do stanowiska wicepremiera i wicemarszałka Sejmu, aż po tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokuje do przyjrzenia się jego indywidualnym losom, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90.

Jej problemy i tragedie do niedawna nie były dostrzegane. Pojawiający się w ostatnich latach zwrot ku perspektywie ludowej każe spojrzeć na temat nieobecności i „nieważności” opowieści ludowej jak na zjawisko towarzyszące nam od stuleci, będące wypadkową quasi-niewolniczego ustroju, jaki panował przez większość dziejów Rzeczypospolitej.

Lepper - będziemy wisieć albo siedzieć
Fot. Bartek Barczyk

Polski szlachcic/inteligent nigdy nie szanował polskiego chłopa (ba, wielokroć odmawiał mu człowieczeństwa), zauważając go jedynie, gdy miał nóż na gardle: dosłownie, podczas rabacji, jak również podczas powstań, gdy chłopska kosa miała przyjść na ratunek wyrzynanej przez wojska zaborcze szlachcie.

Zobacz również: Podwójny z frytkami – recenzja spektaklu. Musztarda po obiedzie

Dziś również, w czasach klientelistycznej polityki, daje się słyszeć idące z miast do wsi wołanie: obudźcie się!

Ale czy ci, którzy tak wołają, wiedzą, co to może faktycznie oznaczać?

Lepper. Będziemy siedzieć albo wisieć
Mat. promocyjne Teatru Słowackiego w Krakowie

Lepper – będziemy wisieć albo siedzieć

Tekst: Jarosław Murawski
Reżyseria: Marcin Liber

obsada: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Adam Wietrzyński, Daniel Malchar, Dominik Stroka, Marcin Kalisz, Rafał Dziwisz, Wojciech Dolatowski (gościnnie).

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka na żywo: Nagrobki
Choreografia: Hashimotowiksa
Inspicjentka: Iwona Cieślik
Producentka: Agata Schweiger
Fot. Bartek Barczyk Photography / na zdjęciu: Marta Waldera / kampania wizerunkowa
Oprawa graficzna: Katarzyna Godyń-Skoczylas

Zdjęcie wyróżniające: Bartek Barczyk

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze