Nagrody miesięcznika Teatr za sezon 2022/2023 przyznane!

Nagrody miesięcznika Teatr przyznawane są co roku od wielu lat. Właśnie poznaliśmy laureatów ubiegłorocznego sezonu.

Jury w składzie: Dominik Gac, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Szymon Kazimierczak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, przyznało następujące nagrody:

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2022/2023 otrzymał Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu na podstawie Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza (Teatr Narodowy w Warszawie).

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2022/2023 otrzymała Agnieszka Przepiórska. Jury doceniło jej rolę Barbary Sadowskiej w spektaklu W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej Piotra Rowickiego. Ponadto uznano jej wkład w rozwój monodramu biograficznego. Przedstawienie w reżyserii Anny Gryszkówny wyprodukował Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora w sezonie 2022/2023 otrzymał Roman Gancarczyk za rolę Jamesa Tyrone’a w spektaklu Pewnego długiego dnia na podstawie Long Day’s Journey into Nigh Eugene’a O’Neilla w reżyserii Luka Percevala (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej).

Zobacz również: 1989 – recenzja spektaklu. Za czym te kolejki?

Natomiast nagrodę specjalną otrzymali Twórcy i Twórczynie spektaklu 1989. Jury doceniło brawurową, zniuansowaną i opowiedzianą współczesnym językiem estetycznym interpretację wydarzeń z najnowszej historii Polski. Jej przywołanie zdaniem komisji staje się pytaniem o możliwość istnienia narodowej wspólnoty (Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre,Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego).

Miesięcznik Teatr rejestruje i opisuje najważniejsze wydarzenia teatralne w Polsce i za granicą. W każdym numerze ukazują się omówienia premier z całego kraju oraz rozmowy, publicystyka, felietony. Pismo zajmuje się przede wszystkim teatrem dzisiejszym, ale nie zapomina o jego przeszłości. Teatr tworzy przejrzystą panoramę współczesnego życia teatralnego.

To również najstarsze – obok Twórczości – polskie pismo kulturalne. Regularnie ukazuje się od 1946 roku i niezmiennie zajmuje się krytyką teatralną. Od 2012 roku Teatr ukazuje się w nowej szacie graficznej i po raz pierwszy od momentu powstania – w kolorze.

Redakcja Teatru przyznaje także prestiżowe w środowisku teatralnym nagrody. Są to: nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu teatralnego (od 1976 roku) oraz nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora sezonu teatralnego (od 1984 roku, stworzona przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu).

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze