SIX już 9 i 10 września – odliczamy dni do premiery!

Pierwsza europejska premiera SIX poza wyspami brytyjskimi zbliża się wielkimi krokami. Już 9 i 10 września na scenie Teatru Syrena rozpoczną swe rządy byłe żony Henryka VIII.

SIX – wielki przebój West Endu i Broadwayu – to spektakl o sześciu żonach króla Anglii, które reżyseruje Ewelina Adamska-Porczyk. Twórcy przedstawili królowe jako diwy muzyki pop, a spektakl ma formę koncertu – partnerki władcy wyśpiewują swoje historie. To przykład zamiany „history” w „herstory”, czyli oddania głosu pomijanym do tej pory kobietom. Muzyczną inspirację dla SIX stanowią przeboje Beyoncé, Adele czy Alicii Keys. Musical powstał natomiast jako spektakl studentów uniwersytetu Cambridge i został zaprezentowany na festiwalu Fringe w Edynburgu. Tam przebił się pośród setek innych tytułów, wzbudził sensację i szybko trafił na sceny Londynu i Nowego Jorku. Jego amerykańska wersja również została doceniona i nagrodzona statuetkami Tony – musicalowymi Oscarami – w kategoriach „Najlepsza muzyka” oraz „Najlepsze kostiumy”. SIX to także obok Hamiltona jeden z najgorętszych tytułów w światowym musicalu w ostatnich latach.

SIX
Fot. Kinga Senczyk

– Ten spektakl opowiada o spotkaniu kobiet, ale dla mnie przede wszystkim jest spotkaniem kobiet – mówi Ewelina Adamska-Porczyk, reżyserka i choreografka spektaklu. – Próby w gronie cudownych aktorek i wokalistek, wspaniałych osobowości, to niesamowite przeżycie. SIX to również niezwykła opowieść o królowych, które próbują reinterpretować swój los, swoje życie, „napisać” siebie na nowo – dodaje.

Zobacz również: SIX to dla mnie duża lekcja – rozmowa z Eweliną Adamską-Porczyk

Ewelina Adamska-Porczyk do tej pory w musicalach w całej Polsce grała, tańczyła i układała do nich choreografie. Teraz zadebiutuje jako musicalowa reżyserka.

– Jest znakomitą choreografką i wspaniałą artystką, jesteśmy pewni, że zarówno jej głos, głos historycznych postaci, jak i głos wszystkich kobiet wybrzmi donośnie w tym spektaklu – mówi dyrektor Teatru Syrena ds. artystycznych Jacek Mikołajczyk. A sam musical zapowiada tak: – To petarda, sensacja, przebój! Don’t Lose Ur Head, jedną z piosenek z tego spektaklu, odsłuchano na Spotify już ponad 80 mln razy. To miara popularności tego przedstawienia.

SIX
Fot. Kinga Senczyk

Obsada SIX została wyłoniona w ogólnopolskim castingu, na który zgłosiło się ok. 450 aktorek i wokalistek. Na 28 pokazów SIX w premierowym secie we wrześniu i październiku niemal wszystkie bilety zostały wyprzedane. Natomiast dostępne są wciąż bilety na grudniowe spektakle.

Zobacz również: Girl power czyli „SIX” na polskiej scenie – rozmowa z Olgą Szomańską, Martą Burdynowicz i Agnieszką Rose

Twórcy:
Muzyka, teksty piosenek i libretto: Toby Marlow i Lucy Moss
Reżyseria i choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
Tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak
Scenografia: Anna Adamek
Kostiumy: Krystian Szymczak
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Asystent reżyserki i choreografki: Krzysztof Tyszko

Obsada:
Olga Szomańska – Katarzyna Aragońska
Izabela Pawletko – Anna Boleyn
Marta Burdynowicz – Jane Seymour
Małgorzata Chruściel – Anna z Kleve
Anna Terpiłowska – Katarzyna Howard
Natalia Kujawa – Katarzyna Parr
Agnieszka Rose – Katarzyna Aragońska/Jane Seymour
Marta Skrzypczyńska – Anna z Kleve/Katarzyna Parr
Aleksandra Gotowicka – Anna Boleyn/Katarzyna Howard
SIX będzie prezentowane w porozumieniu z Concord Theatricals Ltd.

Zdjęcie wyróżniające: Kinga Senczyk 

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze