Teatr Powszechny w Warszawie zapowiada nowy sezon teatralny 2023/2024

Po przerwie wakacyjnej Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie rozpoczyna nowy sezon 2023-2024, któremu towarzyszy hasło: „Praktyki nadziei”. Będziemy ich szukać w działaniach na rzecz lepszego, bardziej wspólnotowego społeczeństwa. Dlatego w tym sezonie szczególnie skupimy się na opowieściach często wypychanych poza główny nurt debaty publicznej.

Teatr Powszechny w Warszawie startuje z repertuarem już 7 września. Zagrany zostanie Melodramat w reż. Anny Smolar, spektakl inspirowany opowiadaniem Pętla Marka Hłaski i filmem Wojciecha Jerzego Hasa o tym samym tytule. Melodramat opowiada o mechanizmach współuzależnienia nie tylko w relacji romantycznej, ale także zawodowej i rodzinnej. Został uznany za jeden z najważniejszych spektakli poprzedniego sezonu.

Teatr Powszechny w Warszawie
Melodramat, Fot. Magda Hueckel

W kolejnych tygodniach na nasz afisz wrócą dobrze znane i cenione tytuły, takie jak m.in.: political fiction Radio Mariia w reż. Rozy Sarkisian, Jądro ciemności na podstawie opowiadania Josepha Conrada w reż. Pawła Łysaka, Strach zżerać duszę w reż. Agnieszki Jakimiak na podstawie filmu Fassbindera, a także Opowieści niemoralne w reż. Jakuba Skrzywanka, Przedwiośnie w reż. Pawła Łysaka oraz Twarzą w twarz w reż. Mai Kleczewskiej na podstawie filmów Bergmana z nagradzaną rolą Karoliny Adamczyk.

Zobacz również: Przedwiośnie – recenzja spekatklu. Niech będzie wiosna!

Pierwszą premierą nowego sezonu, już 21 września, będzie Co gryzie Gilberta Grape’a w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak. Spektakl na podstawie powieści Petera Hedgesa to opowieść o rodzinie, jej wewnętrznych konfliktach oraz trudnej miłości, które ukazują pewne ogólne napięcia społeczne, stereotypy i poziomy wykluczenia. Przedstawienie powstaje w ramach projektu „Zmiana – Teraz!”, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Teatr Powszechny w Warszawie
Zdjęcie z prób, fot. Marianna Kulesza

Tydzień później swój najnowszy spektakl MATKI. PIEŚŃ NA CZAS WOJNY zaprezentuje Marta Górnicka wraz z zespołem 21 kobiet z Ukrainy, Białorusi i Polski. Producentem spektaklu jest Fundacja CHÓR KOBIET, która rozpoczęła ten projekt dzięki wsparciu m.st. Warszawy oraz wielu partnerów z Polski i zagranicy. MATKI to spektakl chóralny oddający głos prawdziwemu, kobiecemu doświadczeniu; wychodzi od tradycji szczedriwki – ukraińskiej, przedchrześcijańskiej pieśni noworocznej wykonywanej w formie osobistych życzeń na lepsze czasy. Po premierze w Teatrze Powszechnym, który jest jednym z koproducentów, zaplanowano międzynarodowe tournée, obejmujące pokazy m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Austrii oraz podczas Festiwalu Teatralnego w Awinionie.

Zobacz również: Promocja na przytulanie – Teatr Syrena przeciera szlaki. Rozmowa z Tobiaszem Sebastianem Bergiem

20 października czeka nas premiera spektaklu dla młodszej widowni – będzie to Król zwierząt w reż. Karoliny Porcari na podstawie Baśni włoskich Itala Calvina. Spektakl powstaje we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury. Ponadto zaraz po warszawskiej premierze, w listopadzie, weźmie udział w krakowskim festiwalu Mała Boska Komedia. Król zwierząt to historia dzielnej Stelliny i jej zwierzęcych przyjaciół. W obliczu poważnego zagrożenia muszą wziąć udział w walce dobra ze złem. Na szczęście dozwolone są magiczne moce.

W połowie listopada zaprezentujemy spektakl Imperium Fundacji Strefa WolnoSłowa. Pokazy work in progress odbyły się w nurcie off tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego. Imperium to historia zainspirowana Makbetem Szekspira oraz doświadczeniami migrantów i osób pomagających na pograniczu polsko-białoruskim.

Teatr Powszechny w Warszawie
Mat. promocyjne Teatru Powszechnego w Warszawie

Ostatnią premierą w 2023 roku będzie farsa polityczna włoskiego dramatopisarza i noblisty Dario Fo – Przypadkowa śmierć anarchisty (18 listopada) w reżyserii Michała Zadary. Jest to powieść o zderzeniu tzw. zwykłego obywatela z machiną państwa i narzędziami opresji służb. W obecnym czasie staje się coraz bardziej aktualna i przynosi ożywczą refleksję.

W nowym roku, na wiosnę, do Teatru Powszechnego powróci Jakub Skrzywanek, reżyser m.in. Mein Kampf i Opowieści niemoralnych. Jego kolejny spektakl pod roboczym tytułem Człowiek z papieru będzie koprodukcją z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Premiera już pod koniec marca 2024. Pod koniec sezonu pracę w Teatrze Powszechnym rozpocznie także Katarzyna Szyngiera, która wyreżyseruje spektakl na podstawie śledztwa reporterskiego Mirosława Wlekłego.

Zobacz również: SIX to dla mnie duża lekcja – rozmowa z Eweliną Adamską-Porczyk

W okresie niepokojów i obaw związanych z wojną za naszą wschodnią granicą oraz kryzysem ekonomicznym, klimatycznym, migracyjnym i starciami politycznymi, ważne jest budowanie alternatywnej, wspólnotowej opowieści. Dlatego programowe „praktykowanie nadziei” rozumiemy – obok konkretnych działań i postaw – jako tworzenie nowych, wielowątkowych i wspólnotowych historii o naszej rzeczywistości. Te historie będą wątkiem przewodnim wszystkich premier i działań, jakie podejmiemy w tym sezonie. Mamy nadzieję odnajdywać w nich siłę, inspirację i narzędzia do budowania lepszej rzeczywistości. Zapraszamy Państwa do tej wspólnej podróży!

Zdjęcie wyróżniające: Wojtek Dobrogojski

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze