Co gryzie Gilberta Grape’a – zapowiedź premiery w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Już 21 września (wyjątkowo w czwartek) w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Co gryzie Gilberta Grape’a. Spektakl w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak powstał na podstawie kultowej powieści Petera Hedgesa. Ten sam autor jest też twórcą scenariusza słynnego filmu Lesse Halströma z 1993 roku. 

Co gryzie Gilberta Grape’a to przypowieść na styku dramatu ciała i dramatu rodziny, próba przyjrzenia się życiu, w którym miłość zniknęła pod warstwą uwikłania, bólu i traumy. Czy całkowicie?

Co gryzie Gilberta Grape'a
Zdjęcia z prób, fot. Marianna Kulesza

Grape’owie to specyficzna rodzina o specyficznych ciałach. Ellen przechodzi okres buntu i dojrzewania, Arnie ma zespół Downa i ciągle gdzieś się chowa, Amy nigdy nie odpoczywa, Bonnie nosi swoje grube ciało niczym pancerz, Gilbert pragnie tylko świętego spokoju, Albert zaś nie żyje. I jakoś mija im dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, od śniadania do kolacji, od urodzin do kolejnych.

Zobacz również: Przedwiośnie – recenzja spekatklu. Niech będzie wiosna!

Co gryzie Gilberta Grape’a to dramat rodzinny, poruszająca historia grupy bliskich sobie osób. Jej wewnętrzne konflikty oraz trudna miłość ukazuje pewne napięcia społeczne, stereotypy i różne poziomy wykluczenia. W obsadzie aktorzy Teatru Powszechnego w Warszawie: Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak i Natalia Lange, a także gościnnie Daniel Krajewski, aktor Teatru 21.

Co gryzie Gilberta Grape'a
Zdjęcie z prób, fot. Marianna Kulesza

– Nie ścigamy się z filmem – mówią twórczynie spektaklu, reżyserka Karolina Kowalczyk i dramaturżka Natalia Królak. – Wzięłyśmy na warsztat oryginalny tekst, książkę Petera Hedgesa, i wyłuskałyśmy z niej to, co w tej historii najbardziej bolesne, niewygodne, trudne. Dla nas Co gryzie Gilberta Grape’a to opowieść o rodzinie, którą dotknęła niewyobrażalna trauma, i która nie do końca wie, jak sobie z nią poradzić, a jednak każdym znanym sobie sposobem próbuje o siebie walczyć. Zamiast koncentrować się na samym Gilbercie, skupiłyśmy się na każdym z Grape’ów z osobna, oddając im głos i widzialność. Zależało nam na tym, by przyjrzeć się tej rodzinie z szacunkiem dla bagażu ich doświadczeń, z podejrzliwością wobec ich wad i zalet, z nadzieją na ich ocalenie.

Zobacz również: Wzrusz moje serce – recenzja. Rozgryźć orzeszka

Dzięki zaangażowaniu ekspertek z przestrzeni niepełnosprawności i grubości, a także superwizorki procesu, szukamy opartych na reprezentacji form realizacji teatralnej. Zadajemy pytanie o godność tych, którzy swojej odmienności od normy nie mogą schować do kieszeni.

Spektakl powstaje w ramach projektu Zmiana – Teraz!, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pokazy popremierowe zostały zaplanowane na: 22 i 23 września oraz 25, 26 i 28 listopada.

Co gryzie Gilberta Grape'a
Mat. promocyjne Teatru Powszechnego w Warszawie

czas trwania: około 2 godziny (bez przerwy)
reżyseria: Karolina Kowalczyk
adaptacja: Natalia Królak i Karolina Kowalczyk
dramaturgia: Natalia Królak
wg przekładu: Aldony Możdżyńskiej
scenografia i kostiumy: Bartłomiej Dominik Bonawentura Kruk
rzeźby: Julia Tymańska
muzyka: Jakub Buchner
superwizja procesu: Izabela Fornalik
konsultacje ds. cripu: Katarzyna Żeglicka
konsultacje ds. grubancypacji: Natalia Skoczylas
feedback ze strony Akademii Teatralnej: Wojciech Ziemilski
inspicjentka: Zofia Marciniak
głosy z offu: Barbara Wysocka (prezenterka wiadomości), Mateusz Łasowski (policjant)
obsada: Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Daniel Krajewski (gościnnie), Natalia Lange.

Spektakl dla widzów od 15. roku życia. W spektaklu pojawiają się sceny przemocy fizycznej. Ponadto, w socjolekcie niektórych postaci, występują przemoc słowna i wulgaryzmy.

Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze