Korczak dzisiaj – 27. edycja festiwalu teatru familijnego startuje 19 października

ASSITEJ Polska ogłasza program 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ pod hasłem przewodnim Rodzinność. Start festiwalu już 19 października.

KORCZAK DZISIAJ to trzynaście spektakli repertuarowych dla dzieci i młodzieży z Polski, dwie czeskie produkcje i polska premiera czytania sztuki szwedzkiej autorki Rebecci Örtman zawładnie scenami warszawskich teatrów i instytucji kultury w dniach 19-28 października 2023.

Zobacz również: Matylda – recenzja spektaklu. Hit z West Endu w Teatrze Syrena

Hasłem przewodnim 27. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest Rodzinność. W obliczu trudnych czasów, takich jak wojna w Ukrainie, pandemia, kryzysy migracyjne, ekonomiczne i zdrowia psychicznego ważne jest podkreślenie znaczenie rodziny, budowania relacji i wzmacniania więzi społecznych. Ideą festiwalu w 2023 jest przekazanie młodej publiczności, że nie są sami.

Korczak dzisiaj
„Dzieci z Bullerbyn” Teatr Lalka, fot. Marta Ankiersztejn

Wśród polskich przedstawień publiczność znajdzie m.in. nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych. Takim jest spektakl o pochwale codzienności i zwykłym życiu Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Lalka (26 października o 11:00 i 17:30). Kolejną realizację o dziecięcych emocjach zaprezentuje Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka – Piotruś Pan w reż. Anny Ilczuk (28 października o 11:00). Poza tym na widzów czekają adaptacje popularnej literatury dla dzieci i młodzieży. Jedna z nich powstała na podstawie bestsellerowej powieści Clementine Beauvais Pasztety do boju! w reż. Magdaleny Miklasz z Teatru Komedia (27 października o 11:00). Druga to piękna opowieść Gro Dahle i Svein Nyhus Włosy mamy w reż. Tomasza Maślakowskiego z Teatru Maska z Rzeszowa (25 października o 18:00).

Zobacz również: Alicji Kraina Czarów – recenzja. Zaklęta w czasie

Nową dramaturgię zobaczymy m.in. przez interaktywne zdarzenie teatralne czyli Trolle w reż. Justyny Sobczyk z Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 (26 października o 11:00, 27 października o 18:00). Poza tym zaprezentujemy Urodziny w Nigdylandii… w reż. Agi Błaszczak z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej (23 października o 11:00 i 18:00). Natomiast opowieść o rodzinie zwyczajnej i nadzwyczajnej pt. Głośniej się nie da? w reż. Michała Buszewicza to propozycja z Wrocławskiego Teatru Lalek (24 października o 10:00).

Korczak dzisiaj
„Trolle” Teatr 21/Centrum Sztuki Włączającej, fot. Paweł Kuligowski

Ponadto zobaczymy nachalną promocję weganizmu na podstawie książek Marty Dymek Wyspa Jadłonomia w reż. Macieja Podstawnego ze STUDIO teatrgalerii (24 października o 12:00). Teatr partycypacyjny młodzieży, która o rzeczywistości chce mówić własnym głosem jest motywem przewodnim spektaklu 2030 w reż. Michała Buszewicza z TR Warszawa (24 października o 12:00 i 19:00). Na koniec zaprezentuje się spektakl Wszystko w głowie w reż. Julii Szmyt zrealizowany wraz z osobami z niepełnosprawnością wzroku z Teatru Guliwer (25 października o 9.30 i 11:00).

Zobacz również: Rewia – recenzja spektaklu. Show na zgrabnych nóżkach

Silną częścią tegorocznego Festiwalu są propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii. W warszawskich teatrach zobaczymy: spektakl czerpiący inspirację ze splotu dzikości przyrody i człowieka InstynkTY w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Teatru Polskiego Tańca (21 października o 15:00 i 16:30). Natomiast kolektyw Holobiont pokaże najnowszą produkcję pt.  Mój ogon i ja (28 października o 11:00 i 16:00). A na familijny eksperyment choreograficzny Anny Wańtuch i performujących rodzin Rośnie i rośnie, i… zaprasza Centrum Sztuki Dziecka (21 i 22 października o 11:00).

Festiwal teatru familijnego
„Mój ogon i ja” Holobiont, fot. Marek Zakrzewski

Po obejrzanych spektaklach pedagożka teatru Dorota Ogrodzka poprowadzi cykl spotkań Klub Dobrej Rozmowy z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych.

Ponadto w programie warsztaty i wystawy towarzyszące oraz inspenizacje z Czech i Szwecji. Pełny program dostępny na stronie:

Festiwal przyzna trzy nagrody (Grand Prix Festiwalu – Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagrodę im. Stefani Wilczyńskiej, Nagrodę Machulskich) oraz trzy Wyróżnienia. Nagrody zostaną przyznane przez dwa grona jurorskie: Jury Młodych, w skład którego wejdą osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru oraz Jury Dorosłych: Paulina Dobosz (PL/CZE), Piotr Morawski (PL) i Karola Štěpánová (CZE). Oficjalne wyniki poznamy 28 października 2023 na uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.

Korczak dzisiaj
Grafika: Zosia Frankowska
Kinga Senczyk

Kulturoznawczyni, fanka teatru (zwłaszcza musicali), muzyki i tańca tradycyjnego w formach niestylizowanych. Kocha filmy Bollywood, francuskie komedie i łażenie po muzeach.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze