„Powieść naturalna” Georgiego Gospodinowa znów dostępna!

Powieść naturalna – przewrotna proza laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera, w której słychać echa autobiografii, znów dostępna!

Debiutancka powieść autora Fizyki smutku i Schronu przeciwczasowegoHistoria wielu początków, których stawką jest uchwycenie życia i nadanie mu sensu. Główny bohater, imiennik autora, wraz z żoną decydują się na rozwód z powodu ciąży „obcego autorstwa”. Chociaż świat Georgiego się załamuje, a on sam popada w kryzys bezdomności, mężczyzna niespodziewanie staje się zbieraczem banalnych tematów, które próbuje przekształcić w opowieść. Jego wysiłki w złożony sposób łączą się z losami redaktora, również Gospodinowa, oraz tajemniczego ogrodnika naukowca. Tylko w tej powieści encyklopedyczne porządki mogły stać się zalążkiem dla pulsującej historii o procesie twórczym.

Zobacz również: Najlepsze książki na jesienne wieczory

Fot. Powieść naturalna / Wydawnictwo Literackie

Znany z ironii i pełnego dygresji stylu Georgi Gospodinow w niedościgniony sposób zgłębia temat pustki i tego, że słowa nie zawsze są wystarczające. Pisarz kreuje świat zdefiniowany poprzez rozpad, jednocześnie wciąż wytrwale próbując zacząć od nowa. To historia o porażce, która daje wolność. Książka, która skupia w sobie najlepsze cechy współczesnej literatury bułgarskiej.

Autor Powieści naturalnej, Fizyki smutku Schronu przeciwczasowego będzie gościem tegorocznego Festiwalu Conrada. 25 października o godz. 21.00 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z Georgim Gospodinowem porozmawia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu. Temat wiodący spotkania: „Przeszłość nie jest nawet przeszłością”.

Źródło obrazka wyróżniającego: Wydawnictwo Literackie

INSTAGRAM
https://www.instagram.com/popkulturowcy.pl/
Jakub Kwiatkowski

Grafik i ilustrator, który stara się z tego żyć. Jak to w życiu studenta, bywa różnie, więc z miłości do popkultury przekładam też swoje wrażenia na teksty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze