Najlepsze filmy z Batmanem

Postać Batmana po raz pierwszy pojawiła się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Mająca już prawie 85 lat, ta fikcyjna postać bez wątpienia stała się kultowa i uwielbiana przez rzesze fanów. Nie każdy bohater może poszczycić się nazwaniem miasta swoim imieniem, czy też posiadać międzynarodowe święto na własną cześć (16 września). Bruce Wayne (miliarder kryjący się za maską mściciela, ale to już na pewno wiecie) na łamach komiksów był portretowany na wszelaki sposób. Wielokrotnie były przedstawiane jego alternatywne historie, początki czy końce kariery. Brał udział w największych wydarzeniach świata DC oraz miał, a właściwie to nadal ma ogromny wpływ na jego kształt. Na przestrzeni lat doczekaliśmy się paru filmowych wersji Gacka – tych bardziej i mniej udanych. W tym zestawieniu przybliżę właśnie te najbardziej udane. Oto one, najlepsze filmy z Batmanem!


Zobacz również:

Najlepsze gry z superbohaterami

Najlepsze komiksy z Batmanem

Najlepsze komiksy o Spider-Manie


Batman (1989)

Zestawienie Najlepsze filmy z Batmanem rozpoczynamy jednym z pierwszych i jednocześnie znakomitym przeniesieniem tej postaci na duży ekran. Styl Tima Burtona nadał iście gotyckiego klimatu postaci Człowieka Nietoperza. Poza cudowną stylistyką, mocną zaletą tej ekranizacji jest dobór aktorów. Nic dziwnego, że sam Tim mocno nalegał na obsadzenie w tytułowej roli Michaela Keatona. Aktor znany w tamtym okresie głównie z komediowych ról, nie dość, że poradził sobie na planie znakomicie, to jeszcze podbił serca fanów. W ostatnim czasie nawet miał okazję powrócić do roli w filmie Flash. Grający Jokera – Jack Nicholson, również spotkał się z wielką aprobatą fanów. Ikoniczna stylizacja wraz z charakterystycznym uśmiechem zachwyca nawet dzisiaj.


Powrót Batmana (1992)

Miasteczko Gotham tym razem opanowały groźne stwory: dziwaczny i zarazem przerażający Pingwin (w tej roli Danny DeVito, mistrz diabolicznego humoru) oraz zwinna i tajemnicza Kobieta-Kot (piękna Michelle Pfeiffer). To właśnie tę parę musi pokonać Batman (w tej roli ponownie Michael Keaton). Film zostaje długo w pamięci właśnie ze względu na przeciwników Batmana. Elektryzująca Kobieta Kot oraz mroczny i obrzydliwy Pingwin to potężne fundamenty sequelu Batmana. W perfekcyjny sposób udało im się przejąć ciężar filmowego złoczyńcy po Jokerze. Stylistyka zimowego gotyckiego Gotham za to jest jednym z moich ulubionych wersji tego miasta.


Batman: Maska Batmana (1993)

Gotham próbuje poradzić sobie z serią wstrząsających, zagadkowych morderstw. Nieznany sprawca zabija kolejne wpływowe postaci świata przestępczego. Za bycie zamaskowanym zabójcą policja podejrzewa samego Batmana. Bohater, by móc oczyścić się z zarzutów, musi odnaleźć prawdziwego sprawcę i zaprowadzić spokój w Gotham City. To pierwsza pełnometrażowa animacja, w której głosu Batmanowi udzielił legendarny już głos Kevina Conroya. Razem z Markiem Hamillem w roli Jokera, w kolejnych latach tchną życie w ten animowany duet.


Batman: Początek (2005)

Batman: Początek rozpoczyna najlepiej przyjętą trylogię o mścicielu z Gotham. Niezwykle klimatyczny i posępny origin story. Nie dość, że jest tutaj na co popatrzeć, to jeszcze z jaką ścieżką dźwiękową w tle! Hans Zimmer to klasa sama w sobie. Występujący Christian Bale w roli Batmana to moja ulubiona wersja tego komiksowego bohatera. Tak naprawdę nie ma ani jednej słabej kreacji aktorskiej w całym filmie. Całość prezentuje się widowiskowo i dostarcza wrażeń na cały seans.


Mroczny Rycerz (2008)

Nie sposób opisać Mrocznego Rycerza, nie wspominając o oscarowej roli Heatha Ledgera. Film rozpoczyna się perfekcyjnie wyreżyserowaną sceną napadu. Trzyma w napięciu od samego początku aż po napisy końcowe tak, że nie sposób oderwać wzroku od ekranu. Może nie jest to najbardziej komiksowy film tego zestawienia z Batmanem, ale bez wątpienia najbardziej widowiskowy. Całość została nakręcona przy użyciu kamer IMAX i dzięki temu Nolan stworzył audiowizualne widowisko oddziałujące na wszystkie zmysły. Wisienką na i tak smakowitym torcie jest klimatyczna i mroczna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Hansa Zimmera.

Kontynuuj czytanie zestawienia Najlepsze filmy z Batmanem na następnej stronie!

Strony: 1 2

Seweryn Kuk

Nałogowy kolekcjoner z ciągłym brakiem miejsca na swoje zbiory. Uwielbia mitologię nordycką, gry karciane i strategiczne. Aktualnie stara się nadrobić cały rynek komiksowy ubiegłego półwiecza. Enjoyer Sarniego Żniwa i Misji Kleopatry. Oba filmy widział ponad 50 razy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze