Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisania złotem, potem i łzami – recenzja książki

Dawniej synonim doskonałości filmowej, dziś coraz częściej poddawana w wątpliwość. Czy Nagroda Akademii Filmowej rzeczywiście straciła na znaczeniu? Czy w pogoni za poprawnością polityczną zapomniała o swojej pierwotnej misji, czyli wyróżnianiu najlepszych filmów? 

Wizualna strona książki Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisania złotem, potem i łzami, bo od niej zawsze zaczynam swoje recenzje, wygląda przeciętnie. Sama grafika na środku okładki jest przemyślana, jednak kolorystyka całości już niestety nie. Biała oprawa szybko się brudzi, niszczy, co dla kolekcjonerów jest dużym minusem. Zaskoczyła mnie również bardzo duża ilość stron. Większość informacji na nich zawartych nie wiązała się nawet typowo z Akademią Filmową, a z historiami pojedynczych osób ze świata kina. Gdyby usunąć te wzmianki, książka byłaby dwa razy cieńsza. I z całą pewnością znacznie bardziej przystępna cenowo – jej cena okładkowa to około 90 złotych, co dla wielu czytelników może być kwotą zbyt wysoką. Dodatkowo przez swoje gabaryty jest bardzo nieporęczna w czytaniu.

Zobacz również: Gra w życzenia – recenzja książki. Willy Wonka na Wyspie Zegarowej!

Michael Schulman – autor Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisania złotem, potem i łzami – to amerykański pisarz i dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej. Jest znany przede wszystkim z książki Oscarowe wojny, ale napisał też wiele innych, w tym biografię Meryl Streep (Her Again: Meryl Streep, Hollywood, and the Thirty-Year Marriage That Made Her a Star) i Stana Lee (True Believer: The Rise and Fall of Stan Lee). Zajmuje się on również tworzeniem artykułów dla prestiżowych magazynów. Schulman łączy rzetelność reporterską z błyskotliwym stylem pisania, co czyni go cenionym głosem w świecie literatury i dziennikarstwa.

Jego najpopularniejsze dzieło omawiane w tym wpisie to skarbnica wiedzy o najgłośniejszych nagrodach filmowych. Nie jest to jednak laurka dla Akademii. Niestety, ale nie przeczytamy tutaj także pełnej historii Oscarów z roku na rok. Pisarz zdecydował się na przytoczenie kilkunastu najważniejszych, według niego, opowieści przedstawiających punkty zwrotne w dziejach nagród. Na samym starcie książki poznajemy rys historyczny powstania Akademii, początku kina z dźwiękiem oraz genezy samej statuetki. Dalej autor wspomina o różnych ciężkich, często kryzysowych chwilach Oscarów. Poznajemy tu również biografie kobiet, które podbiły Hollywood. Książka ukazuje historie znanych reżyserów, wojnę pomiędzy nowym a starym Hollywood oraz porusza między innymi kwestie rasowe. Autor opisuje też „najgorsze Oscary w historii” oraz galę, w której doszło do pomyłki kopert. Innymi słowy – mamy tu wszystkiego po trochu.

Zobacz również: Mgła – recenzja książki. Senne majaki

Dużym plusem książki jest jej lekkość językowa. Napisano ją w taki sposób, że każdy czytelnik, nie tylko fan kina, może ją zrozumieć. Dodatkowo jest dowcipna i pełna absurdalnych porównań, które zachęcają do dalszego czytania. Podczas lektury jednak, mniej więcej w jej połowie, czytelnik uświadamia sobie kolejny jej minus. Mowa tutaj o swoistym „misz-maszu”. Autor często się powtarza, skacze po różnych dekadach, a nowy wątek w rozdziale nie jest wyraźnie oddzielony od poprzedniego. Książka wymaga więc od czytelnika pełnego skupienia. Nie nadaje się ona do czytania na szybko czy chociażby w trakcie przerwy od innych zajęć.

Podsumowując, Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisania złotem, potem i łzami z całą pewnością nie jest pozycją dla każdego. To zbiór historii, które nieraz tylko w niewielkim stopniu zainteresują przeciętnego kinomaniaka. Jest to książka przede wszystkim dla wielkiego fana Hollywood oraz Nagród Akademii Filmowej. Ciekawa kopalnia wiedzy, ale przy tym bardzo ciężka lektura – dosłownie i w przenośni. Mimo wszystko jednak wciąż nie najgorzej pokazuje ona, to, z czego słynie Hollywood: że sny o robieniu filmów nie zawsze są tylko nierealną fantazją.


Oscarowe wojny

Autor: Michael Schulman
Wydawca: Marginesy
Premiera: 28.02.2024 r.
Oprawa: miękka
Stron: 656
Cena katalogowa: 89,90 zł


Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż

Plusy

  • Skarbnica wiedzy o najgłośniejszych nagrodach filmowych
  • Napisana lekkim językiem

Ocena

5 / 10

Minusy

  • Cena
  • Duży misz masz
  • To nie jest książka dla zwykłego kinomaniaka, a dla dużego fana Oscarów
Dominika Dąbek

Dużo ogląda. Jeszcze więcej czyta. Fanka Marvela, w szczególności jego kinowej odsłony oraz innych dobrych filmów, seriali i książek. W przerwach od tego wszystkiego składa zestawy Lego. W sieci znana jako movie_nika.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze