Najlepsze książki 2024 roku

2023 już za nami, a wraz z nim mnóstwo interesujących premier. Nic jednak straconego 2024 również zapowiada się świetnie na książkowym rynku. Po które nowości najlepiej sięgnąć? Już spieszymy z odpowiedzią – to aktualizowana co miesiąc lista najlepszych książek 2024 roku według Popkulturowców!


Zobacz również:

Najlepsze książki 2023 roku

24 książki, które warto przeczytać w 2024 roku

Najlepsze książki wydawnictwa Jaguar


STYCZEŃ


H. Kaner – Bogobójczyni

W krainie, w której król zabronił oddawania czci bogom i nakazał wyplenienie wszelkich bóstw, bogobójcy mają pełne ręce roboty. Nie wszystkim podoba się taki stan rzeczy. Elogast, weteran wielkiej bitwy z bogami i przyjaciel monarchy, porzucił stan rycerski, żeby wieść spokojne życie w ustronnym miejscu i zapomnieć o wojennych koszmarach. Przeznaczenie pokrzyżuje mu jednak te plany – Elogast znowu będzie musiał chwycić za miecz. Bogobójczyni, będąca pierwszym tomem trylogii, wyraźnie stanowi fundament pod większy konflikt, a nam podobają się złożone w niej obietnice. Po lekturze zostaliśmy z lekkim niedosytem, powoli szykując już miejsce na półkach.


J. Lewis – Duchy Nowego Jorku

duchy nowego jorkuW migotliwym Nowym Jorku Jima Lewisa pełno jest duchów. Upiory niespełnionych miłości, zjawy osamotnienia, widma minionych zdarzeń. Pulsująca metropolia przytłacza, a przeplatające się historie napełniają niepokojem. Bohaterowie są zarazem wyczerpani kłótliwym miastem i zakochani w nim bez pamięci. Duchy Nowego Jorku mogę więc podsumować prosto – niezwykle klimatyczna opowieść, która skupia się bardziej na obrazie miasta niż na indywidualnych mieszkańcach. Obraz ten jest pełen szczegółów, opisanych bardzo zgrabnie i bez pretensjonalnego tonu. Natomiast, aby tych drobiazgów nie utracić i się nimi nie znudzić, warto powieść podzielić na kawałki oraz czytać powoli, z należytą jej uwagą. Wtedy najlepiej uchwyci się jednego, wspólnego ducha miasta, które nigdy nie śpi.


I. Czapla – Baśnie wschodniosłowiańskie

Baśnie wschodniosłowiańskie okładkaBaśnie wschodniosłowiańskie to zbiór podań ludowych z terenów obecnej Rosji, Białorusi i Ukrainy. Książka zawiera łącznie aż pięćdziesiąt pięć historii najróżniejszej maści. W rolach głównych mamy tu między innymi Babę Jagę, czarty, żmije, Kościeja Nieśmiertelnego i całe mnóstwo carów oraz carówien. Książka stanowi fantastyczne źródło informacji na temat mitologii naszych wschodnich sąsiadów – a i zapewne po części też naszej. Okraszone klimatycznymi, imitującymi stare ryciny ilustracjami historie pokazują pełen przekrój ludowych mądrości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jeśli planujecie rozpocząć swoją kulturoznawczą przygodę ze Słowianami, serdecznie polecamy sięgnąć po ten tytuł.


D.L. Miller – Władcy Przestworzy

Władcy Przestworzy

Oto walka na wysokości 25 tys. stóp w rozrzedzonym, mroźnym powietrzu. W warunkach, w jakich żadni wojownicy nigdy wcześniej się nie spotkali. Załogi bombowców toczyły boje w zupełnie nowych warunkach, oddziałujących na ciało i umysł. Zabójcze, powietrzne walki odbywały się w sposób rwany. Okresy bezczynności i obaw, przecinały krótkie eksplozje ognia i strachu. Inaczej niż piechurzy, chłopcy z bombowców spali w czystej pościeli, popijali piwo w pobliskich pubach, tańczyli do swingowych rytmów bandu Glenna Millera, który koncertował w amerykańskich bazach lotniczych w Anglii. A jednak ich szansa na to, że zginą, była dużo wyższa niż w przypadku żołnierzy walczących na ziemi. Władcy Przestworzy to mistrzowskie dzieło historycznej literatury faktu, które łączy mrożące krew w żyłach opowieści z godnym podziwu, rzetelnym opracowaniem, z wykorzystaniem licznych źródeł historycznych.


LUTY


M. Woolf – Znak i Omen

Przed ponad dwunastoma laty rodzina Valei została zamordowana, od tego czasu wiccanka mieszka wśród ludzi z dala od Ardealu. Niczego jednak bardziej nie pragnie, niż wrócić do ojczyzny i dowiedzieć się, co stało się tamtej nocy, gdy jej życie brutalnie runęło w gruzach. Kiedy teraz zostaje zamordowana inna wiccanka, dziadek Valei zgadza się wreszcie na powrót Valei, bo dziewczyna ma rzadki dar i widzi wspomnienia innych, nawet zmarłych. Znak i Omen to kolejna obok Kronik Atlantydy i Trzech czarownic książka, która znalazła się na naszej liście ulubionych. Już nie możemy się doczekać, by odkryć, jak potoczy się historia Nikolaia i Valei. Jeśli szukacie czegoś z wyrazistymi postaciami oraz główną bohaterką, którą pokochacie, to powinniście sięgnąć po Znak i Omen.


M. Owen – Sokół

Najlepsze książki 2024 rokuŚmierć króla Surimira daje początek bezlitosnej walce królowej Rhusany o tron. Kobieta jest gotowa posłużyć się nawet śmiercionośną zarazą, by wzmocnić swoje wpływy i zjednoczyć naród przeciwko Wronom. Fe musi połączyć siły z dawnymi sojusznikami, by stawić czoła śmiertelnie niebezpiecznej armii królowej, powstrzymać zarazę i ujawnić tajemnice Rhusany. Jednak dziedzictwo Wron również jest pełne sekretów, które mogą je ocalić lub przeciwnie – sprowadzić katastrofę na cały świat. Sokół trzyma czytelnika w napięciu, mieszając losami postaci w nieprzewidywalny sposób. Zagłębienie się w mitologię podzielonego na kasty świata sprawdza się doskonale, ledwo pozwalając na oderwanie się od książki.


A. Hazelwood – Love, Theoretically

Najlepsze książki 2024 rokuElsie prowadzi podwójne życie. Za dnia jest wykładowcą kontraktowym na kilku uczelniach. Za marne grosze ocenia prace studentów i uczy termodynamiki, po cichu licząc na stałe zatrudnienie. Nocami zaś zarabia na utrzymanie jako udawana partnerka. Wciela się w taką wersję siebie, jakiej akurat oczekuje klient. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, gdy pojawia się Jack. To wręcz wkurzająco atrakcyjny starszy brat ulubionego klienta Elsie. Co więcej, jest fizykiem eksperymentalistą, który zrujnował karierę mentora głównej bohaterki oraz reputację całej fizyki teoretycznej. Do tego Jack zasiada w komisji rekrutacyjnej na MIT i stanowi główną przeszkodę na drodze Elsie do zdobycia pracy marzeń. Sytuacja więc w dosyć oczywisty sposób się komplikuje, jak to zwykle zresztą bywa w historiach miłosnych. Love Theoretically to książka dla dorosłego czytelnika, który chce nie tylko przeczytać dobry romans, ale przede wszystkim zagłębić się w powoli rozkwitającą miłość oraz ceni sobie rozbudowane, głębokie postaci.


MARZEC


C.G. Summers – Ten Głód

Ten głód - Najlepsze książki 2024 roku

Dorothy Daniels przyrządza doskonalsze potrawy niż najlepsi szefowie kuchni. Podobnie jak sztuki kulinarne kocha też seks, dlatego podróżuje z Manhattanu do Włoch, aby smakować ich obu. Jest fenomenalną krytyczką kulinarną, ale też skazaną na karę więzienia seryjną morderczynią. W książce Ten głód pierwsze skrzypce grają kulinarno-seksualne upodobania bohaterki, lecz gdzieś pomiędzy znajdziemy poboczne, bardziej społeczne wątki. Powieść wciąga do pokrętnego, lecz ciekawego umysłu głównej bohaterki. Spodziewajcie się bogatych opisów, interesujących anegdot i nietuzinkowego humoru. Nie zalecamy jednak szybkiego pochłaniania tej pozycji. Tą książką należy się powoli delektować.


R. Yarros – Iron Flame

Najlepsze książki 2024 rokuWszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym niemożliwym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o słabej woli, niemających szczęścia i niegodnych. Teraz zacznie się prawdziwy trening i Violet już się zastanawia, jak to przetrwa. Nie chodzi o to, że jest wyczerpujący czy wyjątkowo brutalny albo stworzony do tego, by przesuwać próg bólu kadetów do granic wytrzymałości. Problem stanowi nowy wicekomendant, który postawił sobie za punkt honoru udowodnienie Violet, że jest bezsilna – chyba że zdradzi mężczyznę, którego kocha. Ale dowództwo zapomniało o najważniejszej lekcji, jakiej nauczył ją Basgiath: jeźdźcy smoków tworzą własne zasady. Iron Flame to rozrywka na wiele wieczorów – tom ma ponad 700 stron, a audiobook zajmuje prawie 29 godzin. Nie dłużą się one jednak, a im dalej, tym trudniej jest ją odłożyć.


B. Chambers – seria Mnich i Robot

Psalm dla zbudowanych w dziczy okładka

Wieki temu roboty z Pangi zyskały samoświadomość i porzuciły swoje narzędzia. Masowo powędrowały wtedy do dziczy i słuch po nich zaginął. Wieki temu  przeniosły się do świata mitów i legend miejskich. Aż pewnego dnia jeden z robotów staje na drodze herbacianego mnicha, by wypełnić dawne posłannictwo. Ma tylko jedno pytanie: „Czego potrzebują ludzie?”. Odpowiedź zależy jednak od tego, kogo zapytać i jak. A mnich i robot będą musieli pytać – i to często. Psalm dla zbudowanych w dziczy oraz Modlitwa za nieśmiałe korony drzew poruszają tematykę jestestwa, samopoczucia czy własnej wartości. Trudno przejść obok nich obojętnie. Pozycje będą dobre zarówno dla zagorzałych fanów science-fiction, jak i na same początki z tym gatunkiem – mogą być bardzo ciepłym powitaniem dla nowych fanów. My bawiliśmy się przy nich świetnie i z chęcią jeszcze kiedyś do nich wrócimy.


R.E. Howard – Conan. Księga Pierwsza

Conan Księga Pierwsza okładka

Wśród zapomnianych i mrocznych krain, w których pradawna magia łączy się z nieposkromioną przemocą, a rządzone przez bezwzględnych, despotycznych władców potężne imperia wzrastają i upadają, przytłoczone własną dekadencją i pychą… gdzie na pustkowiach i w zapomnianych ruinach grasują potwory… narodził się człowiek, który stał się synonimem siły oraz odwagi. Conan z Cimmerii – niezrównany wojownik, barbarzyńca walczący w imię własnej chwały i sprawiedliwości w okrutnym, brutalnym świecie ery hyboryjskiej. Conan. Księga Pierwsza to świetny wybór zarówno dla tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności zapoznać się z przygodami tytułowego Conana, jak i dla tych, którzy doskonale je już znają, ale wciąż szukają najlepszego ich wydania do postawienia na swojej półce. Oprócz nieco przytłaczającego wstępu nie można tej książce zarzucić niczego; historie są ciekawe, korekta dobra, a oprawa graficzna – wręcz wyśmienita.


KWIECIEŃ


O. Sanga – Osobliwość

Przedpamięć. Osobliwość

Jak to jest być kimś tak niezwykłym? Przekona się o tym najpierw Orest, podziwiając oczami duszy to, czego nikt inny nie dostrzega, potem jego syn Emil, którego poplątane koleje losu złączą z żywiołową Julką, a następnie mała Andra, której prawdziwej natury być może nie zdoła odkryć nawet żaden z Pariosów. Każdy szczegół Osobliwości jest dopracowany z dokładnością perfekcjonisty, począwszy od okładki i historii samej w sobie, a skończywszy na promocji powieści i jej trailerze. Historia jest głęboka, wyjaśnia każdą rozpoczętą kwestię, a dialogi są przemyślane i nie zawierają pustej, nic niewnoszącej „gadaniny”. Autorka porusza wyobraźnię obszernymi opisami przenoszącymi nas w inny świat, którego kolory i kształty zdają się wydobywać spomiędzy wersów, a innym razem wzbudzają emocje tak silne, że łatwo stracić kontakt z rzeczywistością.


J.S. Le Fanu – Carmilla

carmilla nowe wydanie

Carmilla to absolutna perełka literatury gotyckiej, po raz pierwszy wydana w 1872 roku. Powieść, jak na tamte czasy niezwykle nowatorska, przedstawiała bohaterkę kobiecą w zupełnie nowy sposób – jako wampirzycę, kobietę wampa, kobietę w relacji miłosnej z drugą kobietą. Pokazywała bez wcześniejszej pruderii kobiecą zmysłowość i cielesność. Carmilla, mimo prostej fabuły, jest intrygująca; postaci, choć naiwne, ciekawe, a napięcie nie opuszcza czytelnika aż do ostatnich stron. Jednocześnie ma się wrażenie, że kulminacja przebiega zbyt szybko i gwałtownie, pozostawiając pewne pytania bez odpowiedzi. Nic dziwnego jednak, że powieść stała się inspiracją dla późniejszej literatury i filmów o tematyce wampirycznej. Idealnie łączy w sobie to, co w historiach o krwiopijcach lubimy najbardziej: grozę i erotykę.


A. Henderson – Dom Pożądania

Dom PożądaniaMarion Shaw wychowała się w slumsach, gdzie ubóstwo było wszystkim, co znała. Mimo ogromnej tęsknoty za opuszczeniem nędznego miasta nie ma nadziei na ucieczkę, aż do dnia, w którym dostrzega w gazecie osobliwe ogłoszenie o poszukiwaniu krwiopanny. Choć niewiele wie o dalekiej Północy, gdzie bogaci szlachcice żyją w luksusie i piją krew młodych służących, Marion zgłasza się na to stanowisko. W ciągu kilku dni staje się nową krwiopanną w cieszącym się złą sławą Domu Pożądania. Pochłania ją świat mrocznej rozpusty. W centrum znajduje się ona: hrabina Lisavet, która przewodzi hedonistycznemu dworowi. Dom Pożądania, chociaż prosty w swej istocie, wskazuje na ważne problemy. Rozwiązanie akcji, jak i sam jej przebieg, nie zaskakuje wprawionego w literaturze gotyckiej czytelnika, ale mimo tego do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu.


Grafika główna: materiały promocyjne – kolaż (Jaguar, Czarne, Replika)

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze