Cud w dolinie Poskoków – recenzja książki. Upadek patriarchalnego świata w rytmie przebojów Mišy Kovača

Ante Tomić to popularny chorwacki pisarz i komik. Dzięki wydawnictwu Noir sur Blanc oraz przekładowi Doroty Jovanki Ćirlić w Polsce ukazała się jedna z powieści tego autora, opowiadająca historię rodziny Poskoków. Jak się prezentuje?

Cud w dolinie Poskoków przybliża czytelnikowi losy tytułowej rodziny Poskoków. Joza, po śmierci żony, mieszka wraz z czterema synami w niewielkiej wiosce położonej wysoko w górach. Oprócz piątki mężczyzn w Dolinie Poskoków nie ma żywej duszy. Nic dziwnego więc, że rodzinie Poskoków nie najlepiej się wiedzie. Ciągłe kłótnie, zaniedbany dom i stałe posiłki z mamałygą w roli głównej doprowadzają ich do podjęcia ostatecznych środków – należy znaleźć kobietę. Za namową lokalnego księdza, Kreszimir, najstarszy z braci, decyduje się na ożenek. Co więcej, ma nawet potencjalną kandydatkę. Jednak czy uda mu się odnaleźć ukochaną z dawnych lat? Co się stanie, gdy w Dolinie Poskoków pojawi się płeć piękna? Pościgi, przebieranki, porwania, dużo broni, a także zamiana człowieka w jeża. To i inne rewelacje zaoferuje nam Cud w dolinie Poskoków.

Zobacz również: Niewiedza – recenzja książki. Koszmar powrotów

(…) dawniej nazwisko Poskoków wymawiano trwożnym szeptem, rzucając przy tym nieuniknione przekleństwo. Byli jak zdradzieckie żmije, poskoki właśnie. 

Ante Tomić zaprasza swoich czytelników na pełną humoru opowieść o rozpadzie patriarchalnego świata. Cud w dolinie Poskoków to przyjemna, lekka lektura, która świetnie sprawdzi się jako chwila relaksu po męczącym dniu. Książkę, za sprawą świetnego tłumaczenia Doroty Jovanki Ćirlić, czyta się z przyjemnością, a sam jej język jest przejrzysty i plastyczny. Powieść potrafi wywołać szczery śmiech, a między wierszami kryje się tu wiele trafnych spostrzeżeń na temat relacji rodzinnych i tych damsko-męskich. Ante Tomić w ironiczny sposób potrafi śmiać się z ludzkich przywar i utartych w społeczeństwie stereotypów.

Cud w dolinie Poskoków prezentuje szeroki wachlarz różnorodnych bohaterów. Co więcej, bohaterów wykreowanych przez autora nie sposób nie polubić. Już od pierwszych stron książki, jej postacie zdobywają serce czytelnika i sprawiają, że kibicujemy im do końca powieści. Ante Tomić stworzył lekko stereotypowych, jednak pełnych ciepła bohaterów, którzy sprawiają, że Cud w dolinie Poskoków czyta się z uśmiechem na ustach.

Zobacz również: The Songs You’ve Never Heard – recenzja książki

Jest jednak parę kwestii, które można zarzucić tej lekturze. Pierwsza część książki, skupiająca się głównie wokół postaci Kreszimira, naprawdę potrafi wciągnąć i zainteresować widza. Niestety nie można powiedzieć tego samego o dalszej części powieści. Tempo lektury nieznośnie zwalnia i, nie licząc zakończenia, druga połowa tej historii nie intrygowała mnie już tak bardzo jak wcześniejsza. Czuć było wyraźną różnicę pomiędzy przygodami Kreszimira a losami pozostałych bohaterów.

– Nikt w firmie nie słyszał o Dolinie Poskoków. Może tylko stary Nediljko. (…) Tak mi się zda, że on mógł coś wiedzieć. Spojrzał na mnie jakoś wystraszony, kiedym go spytał, ale nic nie chciał rzecz.
– Dziwne.
– Powiedział tylko: „Jeśli rozum masz, nosa w to nie wsadzaj”. 

Jeśli chodzi zaś o zakończenie lektury Cud w dolinie Poskoków, również tutaj można odczuć pewien niedosyt. Finał historii jest mocno przewidywalny i nie potrafi zaskoczyć swojego czytelnika. Oprócz jednego zwrotu akcji na długo przed końcem książki potrafiłam zgadnąć, jak ostatecznie potoczą się losy rodziny Poskoków. Wielka szkoda, że cała historia, choć bardzo oryginalnie wymyślona, kończy się w tak schematyczny, prosty sposób.

Zobacz również: Spotkanie – recenzja książki. Nieznośny ciężar sztuki

Cud w dolinie Poskoków to bardzo przyjazna opowieść o pewnej nietypowej chorwackiej rodzinie. Książka jest pełna humoru i ciepła, a także pełna wielu ciekawych refleksji. Dodatkowo wydana jest we wpadającej w oko oprawie, w której podziwiać można świetne ilustracje Katarzyny Kaczmarek. Mimo kilku wad uważam, że Cud w dolinie Poskoków doskonale sprawdzi się jako lekka lektura w te słoneczne, majowe dni.


Cud w Dolinie Poskoków

Autor: Ante Tomić
Tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić
Okładka: Katarzyna Kaczmarek
Wydawca: Noir sur Blanc
Premiera: 08.05.2024 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 208
Cena katalogowa: 45,00 zł


Poniższy tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem

Noir sur Blanc. Dziękujemy!


Fot. główna: Okładka książki, Wydawnictwo Noir sur Blanc

Plusy

  • Przyjemna, lekka lektura pełna trafnych spostrzeżeń autora
  • Wykreowani bohaterowie
  • Przejrzysty język

Ocena

7 / 10

Minusy

  • Słabsza druga część książki pod względem opowiadanej historii
  • Schematyczne zakończenie
Katarzyna Florczak

Lubi pisać, czytać, czasem coś namaluje. Zdarza jej się oglądać serial do piątej nad ranem. Fanka starych kryminałów, spaghetti carbonara i zachodów słońca nad morzem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze