Najlepsze książki fantasy

Fantasy wydaje się obecnie jednym z bardziej rozchwytywanych gatunków literackich. I nic w tym dziwnego – daje ono autorom całe mnóstwo pola do popisu, co zresztą widać też po ilości książek, jakie się pod tym szyldem pojawiają. Po które warto jednak sięgnąć w pierwszej kolejności? Cóż, z radością Wam podpowiemy. Oto najlepsze książki fantasy, jakie czytaliśmy!


Zobacz również:

Najlepsze książki 2024 roku

24 książki, które warto przeczytać w 2024 roku

Najlepsze książki na letnie wyjazdy


HIGH FANTASY


R.E. Howard – Conan Barbarzyńca (seria)

Conan Księga Pierwsza okładka

Conan z Cimmerii – niezrównany wojownik, barbarzyńca walczący w imię własnej chwały i sprawiedliwości w okrutnym i brutalnym świecie ery hyboryjskiej zyskał miano niepokornego śmiałka zdolnego do stawienia czoła najbardziej przerażającym wyzwaniom. Jego nadludzka siła i wyjątkowa biegłość w posługiwania się bronią czynią go niemal niepokonanym. Mimo swojej brutalności Cimmeryjczyk, walcząc z okrutnymi wrogami i tyranią, jest postacią kierującą się kodeksem moralnym. Conan Barbarzyńca to już praktycznie klasyka literatury – i nie sposób się temu dziwić. Gigantyczny, bogaty świat przedstawiony, ogrom akcji i różnorodności w historiach… Jeśli wiek tej publikacji (i związane z nim elementy społeczno-kulturowe) to dla Was żadna przeszkoda, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Równie rozwiniętego heroic fantasy wśród współczesnych tytułów ze świecą szukać.


J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni (seria)

W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie… J.R.R. Tolkiena nie trzeba nikomu przedstawiać. Swego czasu uznany za ojca fantasy, musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Władca pierścieni to nie tylko świetna opowieść drogi, ale również wspaniały świat przedstawiony, który pokochały miliony. Jeśli dopiero zabieracie się za fantasy, to nie jest to historia na początek tej wyprawy (chyba że, jak ja, mieliście 12 lat i stwierdziliście, że to dobry pomysł, bo Aragorn to wasz pierwszy crush); nie jest to łatwa lektura, ale jednak wciąż tak dobra, że zaliczamy ją jako jedną z tych serii, które trzeba przeczytać chociaż raz w życiu.


P. Rothfuss – Imię wiatru (seria: Kroniki Królobójcy)

Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca – namówiony przez Kronikarza – wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na demonach, które zabiły jego rodziców i cały jego świat obróciły w perzynę. Imię wiatru to wspaniały debiut literacki otwierający cykl Kroniki Królobójcy. Niezwykle prowadzona książkę, w której wręcz z homerycka precyzją płyniemy poprzez szczegóły historii Kvothe – maga, geniusza i złoczyńcy.


G.R.R. Martin – Pieśń Lodu i Ognia (seria)

Najlepsze książki fantasy

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam. Tron objął Robert – najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron… Kto nie słyszał o potężnym rodzie Targaryenów czy odważnym rodzie Starków z Północy? George R.R. Martin stworzył wielowarstwowych bohaterów, których losy mogliśmy śledzić w serialu Gra o Tron. Pieśń Lodu i Ognia jeszcze nie została zakończona, ale zdecydowanie jest to seria, której nie można pominąć na ścieżce fantastyki.


J. Abercrombie – Pół Króla (seria: Morze Drzazg)

Najlepsze książki fantasyKsiążę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać Czarny Tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę. W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń. W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych. Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla. Joe Abercrombie ma niezwykły talent do opisywania scen bitewnych w prosty, ale wciągający sposób; nie będziecie w stanie oderwać się od lektury. To zdecydowanie pozycja dla czytelników, którzy niejedno już znieśli w high fantasy i niestraszne im krwawe akcje.


A. Sapkowski – Wiedźmin (seria)

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1

Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się rozmaitego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce plugawe. A i niebacznie uwolniony z amfory dżinn, potrafiący zamienić życie spokojnego miasta w koszmar, się trafi. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca. Wiedźmina. Mistrza magii i miecza. Tajemną sztuką wyuczonego, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi. Jeśli uważacie, że serial Netflixa to pomyłka i fabuła nie ma sensu, to zdecydowanie powinniście przeczytać książki Andrzeja Sapkowskiego – tam jest znacznie, znacznie lepiej. Przygody Wiedźmina Geralta to idealny wybór na zbliżający się ciepły okres. Porównania do popkultury oraz słowiańskość to drugie imiona tej produkcji.


T. Brooks – Kroniki Shannary (seria)

Najlepsze książki fantasyMieszkając w spokojnym Shady Vale, Shea Ohmsford niewiele wiedział o problemach nękających resztę świata. Niespodziewane przybycie Allanona, tajemniczego druida, szukającego potomka królewskiego rodu Shannary, burzy jego dotychczasowe życie. Czas, by spełniły się słowa przepowiedni, gdyż lord Warlock, który, jak sądzono, nie żyje, snuje plany zniszczenia świata. Jedyną bronią przeciw siłom ciemności jest Miecz Shannary, którego moc może zadziałać tylko w rękach prawowitego spadkobiercy… Kroniki Shannary to niezwykła seria. Co prawda w Polsce trudno znaleźć wszystkie tomy, ale jeśli Wam się uda, to musicie koniecznie wrzucić je na listę! Historia drogi, magia, druidzi i odwieczny wróg. Dla fanów tolkienowskiego uniwersum to stworzone przez Brooksa będzie idealne.


R. Jordan – Koło Czasu (seria)

Najlepsze książki fantasy

Rand, Mat i Perrin mieszkają w Polu Emonda, sennej wiosce gdzieś na końcu świata. Do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine. Jest ona członkinią potężnego zakonu kobiet władających Jedyną Mocą – Aes Sedai. Przynosi ze sobą ostrzeżenie przed mrocznymi siłami Czarnego, który budzi się z uśpienia, by zapanować nad wszystkimi istotami. Na potwierdzenie jej słów wioskę atakują krwiożercze trolloki. Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga chłopcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, że jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym – wybrańcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawić się Czarnemu i stanąć kiedyś do Ostatniej Bitwy, od której wyniku zależą losy świata… Zanim powstał świetny serial Amazona, książkowy świat fantasy był wprost zakochany w serii książek Jordana. I cóż, nie dziwimy się. Wielotomowa seria ma do zaoferowania realistycznych bohaterów, bogaty świat i przygodę z krwi i kości, za co zresztą właśnie ludzie ją pokochali.


C. Paolini Eragon (seria: Dziedzictwo)

Najlepsze książki fantasy

Eragon – młody, wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z kamienia wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków. Debiutancka powieść Christophera Paoliniego, którą pokochały miliony. Eragon to coś więcej niż historia tytułowego chłopca – to również powieść drogi, smoki i przygoda, którą zapamiętacie na długo.


R.M. Wegner – Opowieści z meekhańskiego pogranicza (seria)

Najlepsze książki fantasy

Opowieści z meekhańskiego pogranicza to seria książek o wojnach bogów i wojnach ludzi. Poznajemy w niej plemiona, które trwają na pustyni od trzech tysięcy pięciuset lat, Aspektowaną Moc, mogącą okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość. Tym, co wyróżnia tę serię na tle standardowych przedstawicieli fantasy, są wiarygodni bohaterowie, zjawiskowe opisy bitew oraz niezwykle szeroki świat przedstawiony, pełen różnorodnych, obszernie opisanych kultur. W uniwersum Meekhan nie ma miejsca na nudę. Jeśli szukacie bogatego, pełnego akcji fantasy – dobrze trafiliście.


J.K. Rowling – Harry Potter (seria)

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Harry nigdy by się nie spodziewał, że można latać na miotle, znać bardzo pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę niewidkę. Nigdy też nie przyszłoby mu do głowy, że to właśnie on stoczy walkę z potężnym i złym Lordem Voldermortem. Czym byłoby takie zestawienie bez jednego z najpopularniejszych czarodziei naszych czasów? Nikomu nie trzeba przedstawiać Harry’ego Pottera, który dorastał razem z nami, czy to w książkach, czy w filmach. Czyżby nasze zestawienie przypominało, że to już ten czas, by zrobić reread? Dokładnie tak! A więc – koc, herbata, różdżka i witamy w Hogwarcie!


C.S. Lewis – Opowieści z Narnii (seria)

Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian – ale nie za darmo. Rodzeństwo Pevensie dzięki magicznej szafie trafia do Narnii, którą odkryła ich najmłodsza siostra: Łucja. Jedna z najpopularniejszych serii dla dzieci, która niedługo otrzyma nową ekranizację. Polecamy odświeżyć serię książek właśnie przed nowymi filmami. Być może i pierwotnie była ona skierowana do dzieci, ale zapewniamy, iż w dorosłości wciąż można się przy niej równie dobrze bawić.


J.R.R. Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem

Bilbo Baggins to hobbit, który lubi wygodne, pozbawione niespodzianek życie, rzadko podróżując dalej niż do swojej piwnicy. Jego błogi spokój zostaje jednak zakłócony, gdy pewnego na jego progu pojawia się czarodziej Gandalf z gromadą krasnoludów, by porwać go na prawdziwą przygodę. Wszyscy wyruszają po wielkie skarby strzeżone przez Smauga Wspaniałego, wielkiego i bardzo niebezpiecznego smoka. Bilbo niechętnie dołącza do ich misji, nie zdając sobie sprawy, że w drodze do Samotnej Góry spotka zarówno magiczny pierścień, jak i przerażające stworzenie zwane Gollumem. Zanim wyruszycie na wędrówkę poprzez Śródziemie z Frodem i Drużyną pierścienia, polecamy Wam wybrać się w podróż z Bilbo i Kompanią Thorina Dębowej Tarczy! Hobbit to książka dla młodszych odbiorców, więc nie znajdziecie tutaj tak rozbudowanych opisów czy długiej historii, ale mimo tego zdecydowanie warto przeczytać prequel do wydarzeń z LOTRa. Nie zawiedziecie się!

Strony: 1 2

Patrycja Grylicka

Fanka Far Cry 5 oraz książek Stephena Kinga. Zna się na wszystkim po trochu i na niczym konkretnie, ale robi, co może, żeby w końcu to zmienić i się trochę ustatkować.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze