FREEDOM Film Festival startuje już 10 lipca. Jakie filmy i wydarzenia zaplanowano na 3. edycję? Poznajcie pełny program imprezy.
Wojna w Strefie Gazy i w Ukrainie, wpływ social mediów i AI na życie młodych ludzi, walka o równość zwierząt, triumf Polaków w bokserskim ringu, który dał poczucie wyzwolenia całemu narodowi, czy milicjant w przebraniu księdza, który rozpracowuje zagadkę zniewalającego umysły, tajemniczego kultu – to tylko niektóre oblicza wolności, prób jej ograniczania i zmagań o jej odzyskanie, które zobaczymy podczas 3. edycji FREEDOM Film Festival.
Dyrektor festiwalu Łukasz Adamski, wraz z programerkami Anną Andriushchenko i Martą Karnkowską, wybrali dla uczestników imprezy wyjątkowy zestaw obrazów filmowych, w których odbicie znalazły dotkliwie aktualne tematy i trudne emocje. W dniach 10-13 lipca w Kinie Studyjnym MCSW Elektrownia oraz klubie festiwalowym PaTaThai w Radomiu zaprezentowanych zostanie prawie 50 produkcji: fabuł, animacji i dokumentów, o których – jak gwarantuje programerka konkursu polskiego – będziemy myśleć jeszcze wiele godzin po seansie.
Zobacz również: Ciche miejsce. Dzień pierwszy – recenzja filmu. A Quiet Place story
Wolnościowego ducha festiwalu podtrzymywać będzie także oprawa muzyczna. Uczestnicy 3. FREEDOM Film Festival będą mieli okazję wziąć udział w bardzo różnorodnych wydarzeniach – od koncertu niezależnego muzyka i performera Hioba Dylana w podwórku klubu festiwalowego po występ popularnej artystki Zofii Nowakowskiej, która wykona największe filmowe i musicalowe hity na uroczystej ceremonii finałowej.
W ramach 3. edycji FREEDOM Film Festival odbędą się dwa konkursy kina krótkometrażowego. W pokazach konkursowych filmów będzie można uczestniczyć w dniach 10-12 lipca. Odbędą się one w MCSW Elektrownia, która pełni rolę Centrum Festiwalowego FREEDOM FF.
W Konkursie Polskim znalazło się aż 26 tytułów, z których jury w składzie: Paweł Maślona (przewodniczący), Łukasz Gutt, Anna Mucha i Anna Waśniewska-Gill wybierze laureatów Złotego Łucznika i nagród specjalnych. Jurorzy Konkursu Polskiego przyznają także Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
Konkurs Międzynarodowy to 16 tytułów z Francji, Palestyny, Grecji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, USA czy Kanady. Oceni je polskie jury o wykraczających poza Polskę sukcesach: Olaf Lubaszenko (przewodniczący), Aneta Hickinbotham, Izabela Kiszka-Hoflik oraz Anna Próchniak. To oni zadecydują, kto zdobędzie Platynowego Łucznika, czyli Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Listę filmów konkursowych znajdziecie tutaj.
Zobacz również: The Royal Hotel – recenzja filmu. Zwiastun wyglądał fajnie
Klub festiwalowy PaTaThai Radom znany jest wszystkim uczestnikom imprezy – z fantastycznej atmosfery i świetnej kuchni. To właśnie tam, w festiwalowy piątek, odbywają się najbardziej nietuzinkowe wydarzenia. W ubiegłym roku był to pokaz filmu Sebastiana Fabijańskiego połączony ze spotkaniem z artystą. W tym roku, 12 lipca Podwórko Sezam gościć będzie Hioba Dylana i towarzyszącą mu Najgorszą Kapelę Świata, którzy grają po amerykańsku, inspirując się tak niecodziennymi gatunkami jak anti-folk i outlaw country, ale śpiewają po polsku, celnie komentując polską rzeczywistość.
O polskiej rzeczywistości opowie także film, który zostanie pokazany tuż po koncercie. 1953. Walka o nadzieję przedstawi historię sprzed siedmiu dekad, kiedy dwa miesiące po śmierci Stalina legendarny trener Feliks Stamm przygotowywał polską reprezentację bokserską, by stawiła czoło Sowietom na Mistrzostwach Europy. Dokument o zniszczonej wojną, zniewolonej politycznie Polsce, której zwycięstwo w bokserskim ringu dało poczucie wolności całemu narodowi – to opowieść o przeszłości, w której nietrudno znaleźć odbicie trudnej teraźniejszości. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego twórcami – reżyserem Markiem Jagielskim, producentem Stanisławem Drozdowskim oraz kierownikiem produkcji Konradem Tamborem.
KINOWA PREMIERA „OSTATNIEJ WIECZERZY”
W sobotę 13 lipca publiczność FREEDOM Film Festival jako pierwsza w Polsce będzie miała okazję zobaczyć Ostatnią wieczerzę Bartosza M. Kowalskiego na kinowym ekranie. Specjalista od polskiego kina grozy, po dwóch slasherach W lesie dziś nie zaśnie nikt oraz W lesie dziś nie zaśnie nikt 2, nakręcił dla Netflixa horror, jakiego w polskim kinie gatunkowym jeszcze nie było, i który dotychczas był pokazywany wyłącznie na tej platformie.
GALA I KONCERT ZOFII NOWAKOWSKIEJ
Finałowa gala festiwalu, która odbędzie się w sobotę 13 lipca w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, to uroczysty moment wręczenia nagród, a także okazja do oficjalnego podziękowania instytucjom finansującym, partnerom, sponsorom i festiwalowej ekipie. Ceremonię tradycyjnie uświetni koncert gwiazdy. W tym roku będzie nią Zofia Nowakowska, aktorka Studia Buffo (do 2010 roku) i Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (obecnie), ogólnopolskiej publiczności znana przede wszystkim jako solistka w zespole Piotra Rubika, uczestniczka programu Twoja twarz brzmi znajomo oraz… głos Nali z nowego Króla Lwa Disneya.