Choć początek seriali animowanych dla dorosłych sięga jeszcze lat 80-tych ubiegłego wieku. ta gałąź telewizji zdecydowanie nie słabnie na popularności. Na naszej liście Najlepsze seriale animowane dla dorosłych znajdziecie – no cóż – najlepsze seriale animowane dla dorosłych. Od Simpsonów, poprzez Family Guy’a i Kapitana Bombę, na Arcane kończąc. Od satyry politycznej, poprzez brutalne, krwawe czy ociekające seksem dzieła, aż te bardziej poważne i dojrzałe. Zapraszamy do czytania!
Zobacz również:
Najlepsze polskie filmy, część I: 1929-1969
Najlepsze parodie filmowe
Najlepsze polskie gry
Simpsonowie (1989)
Simpsonowie to sitcom o losach pozornie zwyczajnej rodziny z przedmieścia amerykańskiego miasteczka. Ojciec, Homer, uwielbia popijać piwo i oglądać telewizję, odsypia zaś podczas pracy w elektrowni atomowej. 10-letni Bart wciąż się wygłupia i ma talent do pakowania się w kłopoty, podczas gdy jego młodsza siostra osiąga niebywałe wyniki w nauce. Matka, Marge, robi wszystko, by utrzymać w ryzach szaloną rodzinkę.
The Ren & Stimpy Show (1991)
Ren to nadpobudliwy i nieco porąbany chihuahua. Wraz z przyjacielem, przygłupim kotem Stimpym, przeżywają mnóstwo dziwnych przygód, często obrzydliwych i raczej niegodnych naśladowania.
Batman: The Animated Series (1992)
Animowana seria o Batmanie, który za dnia żyje jako milioner Bruce Wayne, nocą zaś przebiera się w strój nietoperza, by bronić Gotham przed przestępcami. Pomagają mu w tym Robin, Batgirl oraz komisarz policji James Gordon.
X-Men (1992)
W świecie pełnym strachu przed wrogimi mutantami rodzi się grupa ludzi o nadzwyczajnych, nieprawdopodobnych umiejętnościach. By mogli oni trenować i doskonalić swoje moce bez obaw o własne życie, Profesor Xavier tworzy dla nich na terenie własnej posiadłości Szkołę Młodych Talentów. Od tej pory jako grupa X-Men muszą walczyć o swoje prawa z nadzieją, że uda im się uczynić świat bezpieczniejszym, a ludzie i mutanci wreszcie będą mogli żyć razem w zgodzie i harmonii.
Beavis and Butt-head (1993)
Kultowy serial MTV o dwóch nastolatkach, którzy większość wolnego czasu spędzają na rozmowach o dziewczynach, oglądaniu MTV i komentowaniu teledysków. Jeden jest fanem Metallicy, drugi AC/DC. Obaj nie cierpią na duży poziom IQ i z nudów robią idiotyczne rzeczy.
Kleszcz (1994)
Spider-Man (1994)
Peter Parker osierocony w wieku sześciu lat wiódł spokojne życie pod opieką stryjostwa – May i Bena Parkerów. Jego nieśmiałość i pociąg do nauki uczyniły z niego samotnika. Podczas jednego z pokazów w laboratorium atomowym doszło do wypadku. Pająk dostał się w pole akceleratora cząstek przez co został napromieniowany. Po chwili zaatakował Petera kąsząc go w rękę i zginał. Od tej chwili młody chłopak nabrał pajęczych mocy. Będąc świadkiem wielu zbrodni zrozumiał, iż z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność. Przysiągł więc sobie od tej pory walczyć w obronie sprawiedliwości.
Miasteczko South Park (1997)
„Miasteczko South Park” to animowana seria przedstawiająca losy czterech zwariowanych przyjaciół z trzeciej klasy: Stana, Kyle’a, Cartmana i Kenny’ego. Ich miasteczko South Park w Kolorado leży pod aktywnym wulkanem, często odwiedza je UFO i dzieją się tam niestworzone rzeczy.
Bobby kontra wapniaki (1997)
Hank Hill, sprzedawca propanu w fikcyjnym miasteczku Arlen w Teksasie, jest często oblegany przez idiosynkrazję społeczeństwa, ale znajduje ukojenie w swoim życiu domowym z żoną, zastępczynią nauczyciela hiszpańskiego Peggy, nieporadnym synem Bobbym i mieszkającą z nim siostrzenicą Luanne Platter. Smaczku dodają przyjaciele Hanka: rozwiedziony wojskowy fryzjer Bill Dauterive, paranoik Dale Gribble (z obsesją na punkcie rządowych teorii spiskowych) i bełkoczący Boomhauer.
Spawn (1997)
Kiedyś Al Simmons był człowiekiem… Teraz jest hellspawnem, walczącym z siłami zła panującymi na Ziemi, jak i w nim samym. Stopniowo, odkrywając przerażającą moc, którą posiadł, Spawn walczy, aby odkryć prawdę swojej tożsamości i przeznaczenia.