Tube. Opowieść o pewnym życiu – recenzja książki. Czym jest sukces?

Won-pyung Sohn wiele osób może kojarzyć z popularną książką Almond. Jednak tym razem pisarka prezentuje czytelnikom całkiem inną opowieść. Jak wypada jej najnowsza książka?

Kim Seong-gon zbliża się do pięćdziesiątki i jest kompletnie przybity ciężarem swoich niepowodzeń. Próbuje popełnić samobójstwo, ale nawet to mu się nie udaje. Zainspirowany przypadkowo obejrzanym wywiadem postanawia zmienić coś w swoim życiu. Otwiera kanał na YouTube, aby dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami wprowadzania życiowych zmian.  Zyskuje popularność, a każdy pozytywny komentarz i słowa wsparcia są dla niego, jak sam mówi, drobnymi gałązkami, z których próbuje zbudować tratwę, która ma go ratować przed utonięciem. Jednak czy to na pewno jest happy end, który przewidział dla niego los?

Tube. Opowieść o pewnym życiu (opis wydawcy)

Zobacz również: Ghiblioteka – recenzja książki. Kojące Studio Ghibli

Won-pyung Sohn przedstawia czytelnikowi historię Kim Seong-gona w momencie, w którym główny bohater rozważa śmiertelny skok do rzeki. Jednak tak jak wszystko, co do tej pory próbował osiągnąć mężczyzna, nawet ta próba samobójcza okazuje się niepowodzeniem. Dotychczasowe życie Kim Seong-gona można określić jako ciągłe pasmo porażek. Poznając jego historię, czytelnik dowiaduje się o licznych przedsięwzięciach bohatera, które zawsze kończyły się bankructwem.

I choć dotychczasowe perypetie Kim Seong-gonsena łatwo mogłyby wzbudzić współczucie, jego charakter nie należy do najprzyjemniejszych. Główny bohater jest bowiem osobą porywczą, pełną agresji i pretensji do otaczającego go świata. Przez swój egoizm zraził do siebie żonę i córkę, które na stałe odcięły się od jego osoby. Samotny, z kolejnym nieudanym biznesem i bez pieniędzy na życie – tak właśnie rozpoczyna się historia o Kim Seong-gonie. Czy jest jeszcze szansa, by odbił się od dna? Jeśli tak, od czego powinno się zacząć? Jednego bohaterowi nie można jednak zarzucić. Kim Seong-gon naprawdę nigdy się nie poddaje.

Wówczas ten dzień nie wydawał mu się ani trochę wyjątkowy. Nie wiedział bowiem jeszcze, że idealne chwile rozpływają się w cieniu zwyczajnej codzienności. 

Tube. Opowieść o pewnym życiu to historia, która udowadnia, że nie można się poddawać. To opowieść trakująca o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę, a żeby jej dokonać, wystarczy zacząć od małych kroków. Bowiem jak sama książka uczy – ważniejsza jest próba niż osiągnięcie sukcesu. Won-pyung Sohn pokazuje, jak radzić sobie w najgorszych chwilach, a także jak postępować, kiedy kolejny raz poszło się na dno. Historia Kim Seong-gona pełna jest wzlotów i upadków, a bohaterowie książki nieraz zastanawiają się, czy w ogóle jest sens przeciwstawiać się losowi. Jednak Won-pyung Sohn udowadnia, że warto zawalczyć o własne życie.

Zobacz również: Rewitched – recenzja książki. Nie oceniaj książki po okładce

Tube. Opowieść o pewnym życiu potrafi zainspirować. Myślę, że wiele osób znajdujących się w podobnym położeniu co główny bohater powieści, znajdzie tutaj motywację, by dalej walczyć. Książka przypomina nam o najważniejszych wartościach w życiu. O tym, że czasem warto się zatrzymać, by docenić otaczający nas świat i bliskich nam ludzi. Jak również o tym, że małe cele potrafią wywołać ogromne zmiany. Miłość do samego siebie, wsparcie, czasem nawet od obcych nam osób, a także ciągła walka mimo nieuniknionych przeciwności – to właśnie główne przesłania tej książki.

Szczerość jest jak zupka w proszku. Nadaje kolor blademu makaronowi. 

Jednak momentami w tę historię wdziera się monotonia. Tube. Opowieść o pewnym życiu, choć przy swoich założeniach jest bardzo drogocenna, potrafi wywołać mieszane odczucia. Pomysł na książkę był dobry, jednak jej ostateczne wykonanie może lekko rozczarować. Czytając o kolejnych przeżyciach głównego bohatera, da się odczuć pewne znużenie, a sama opowieść popada czasem w banalne schematy. Won-pyung Sohn momentami nieudolnie próbuje grać kliszami. Również sam język książki – chwilami zbyt potoczny i prosty, zdaje się nie całkiem tu pasować.

Zobacz również: Powiedz wszystkim, że zabiłam Marię – recenzja książki. Rozprawa z Marysią

Sukces wcale nie musi być równoznaczny z oszałamiającymi rezultatami. Za dużo od niego oczekujemy, a to budzi w nas jedynie lęk. Wystarczy zrobić jeden mały krok, by zyskać siłę do dalszej wędrówki. Już samo to może być postrzegane jako sukces. 

Tube. Opowieść o pewnym życiu, choć momentami zbyt rozwleczona i banalna, potrafi wnieść cenne uwagi. Na duży plus zasługuje również epilog książki oraz pokrzepiające posłowie od autorki. Myślę, że osobom, które znajdują się w podobnym położeniu co główny bohater tej powieści, historia Kim Seong-gona będzie potrafiła dodać otuchy i zmobilizować do działania.


Tube

Autor: Won-pyung Sohn 
Tłumaczenie: Dominika Chybowska-Jang
Okładka: Florian Rychlik
Wydawca: MOVA
Premiera: 23.10.2024 r.
Oprawa: twarda
Stron: 248
Cena katalogowa: 49,99 zł


Poniższy tekst powstał we współpracy z Wydawnictwem MOVA. Dziękujemy!


Fot. główna: Okładka książki, Wydawnictwo MOVA

Plusy

  • Pokrzepiająca i inspirująca opowieść
  • Poruszająca ważne wartości
  • Epilog i posłowie od autorki

Ocena

7 / 10

Minusy

  • Momentami rozwleczona i popadająca w schematy historia
  • Język powieści
Katarzyna Florczak

Lubi pisać, czytać, czasem coś namaluje. Zdarza jej się oglądać serial do piątej nad ranem. Fanka starych kryminałów, spaghetti carbonara i zachodów słońca nad morzem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze