Popkulturowy przegląd miesiąca – najciekawsze premiery marca

Marzec przynosi wiele ekscytujących premier filmowych, gamingowych i muzycznych. Na ekranach pojawi się m.in. film sci-fi Mickey 17, a w świecie gier zadebiutuje Assassin’s Creed: Shadows. W literaturze czeka na nas nowa część Igrzysk Śmierci, a fani muzyki mogą liczyć na premierę albumu Lady Gagi – Mayhem. Sprawdźmy, co jeszcze warto zobaczyć w tym miesiącu!


FILMY


Nasienie świętej figi – 7 marca

Zobacz również: September 5 – recenzja filmu. Zza kulis

Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza się, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.


Małpa – 7 marca

Bliźniacy Hal i Bill odkrywają na strychu zabawkową małpkę swojego ojca. Wkrótce po tym, w ich najbliższym otoczeniu zaczyna dochodzić do serii zagadkowych i makabrycznych zgonów. Próbując odciąć się od ewidentnie nawiedzonego przedmiotu, bracia postanawiają wyrzucić małpę i kontynuować swoje życie, jakby nic się nie stało. Jednak po latach kolejne niewytłumaczalne śmierci wychodzą na światło dzienne. Czas nie jest sprzymierzeńcem, a zło czyha na każdym kroku.


Mickey 17 – 14 marca

Zobacz również: Wiedźmin: Syreny z głębin – recenzja filmu. Już wystarczy

Nagrodzony Oscarem autor scenariusza i reżyser filmu Parasite, Bong Joon Ho, przedstawia swój następny przełomowy film pod tytułem Mickey 17. Niezapowiadający się na bohatera Mickey Barnes nieoczekiwanie podejmuje się wyjątkowej pracy. Jego pracodawca żąda bowiem ostatecznego poświęcenia. Mickey musi umrzeć, żeby zarobić.


Wujek Foliarz – 14 marca

Kuba uczestniczy w obowiązkowej terapii uzależnień, gdy zostaje porwany przez swojego ekscentrycznego wujka – fanatyka teorii spiskowych, wierzącego w bliski koniec świata. Wujek ze swoją ekipą dziennikarzy kanału „Prawda TV” chce wciągnąć go w swój tajny plan udowodnienia, że wybory na burmistrza zostały sfałszowane. Kuba, początkowo sceptyczny wobec obsesji wujka, odkrywa, że wsi grozi prawdziwa katastrofa ekologiczna i decyduje się działać. Dodatkowo sytuację komplikuje dawna miłość, Gośka. Wszystko to zmusza go do wzięcia spraw w swoje ręce i podejmowania decyzji, przed którymi do tej pory uciekał.


Queer – 21 marca

Zobacz również: Bridget Jones: Szalejąc za facetem – recenzja filmu

Daniel Craig, który zasłynął jako Bond, u Guadagnino zagrał najodważniejszą ze swoich dotychczasowych ról. Aktor wydobywa ze swojej postaci zarówno magnetyczny erotyzm, jak i tragiczną śmieszność dojrzałego mężczyzny, który zakochał się jak nastolatek. Razem ze Starkeyem tworzą elektryzujący duet: jeden jest nieuchwytny, chłodny i piękny, drugi – nienasycony, wygłodniały uczucia i trawiony erotyczną gorączką. Bohaterowie, amerykańscy ekspaci, spotykają się w Meksyku lat 40. i rozpoczynają transową podróż, która zawiedzie ich aż do ekwadorskiej dżungli. Ekranizacja kultowej powieści Williama S. Burroughsa wydobywa z literatury cały wizualny przepych i zmysłowe piękno, jednocześnie nie uciekając od przenikliwego politycznego komentarza. Satyra na pruderyjną i pełną hipokryzji Amerykę splata się tu z najintensywniejszym ekranowym romansem ostatnich lat.


Śnieżka – 21 marca

Śnieżka Disneya to nowe, świeże spojrzenie na klasyczną filmową wersję tej baśni z 1937 roku. W roli głównej wystąpi Rachel Zegler, w jej macochę i złą królową wcieli się Gal Gadot. W magicznym świecie niezwykłych przygód towarzyszyć nam będą: Mędrek, Gburek, Apsik, Wesołek, Śpioszek, Gapcio i Nieśmiałek.


GRY


Chernobylite 2: Exclusion – 6 marca

Zobacz również: The Executive: Movie Industry Tycoon – recenzja gry

Chernobylite 2: Exclusion Zone to gra action-RPG osadzona w klimacie post-apo, łącząca swobodną eksplorację ogromnego i niezwykle realistycznego otwartego świata, wymagającą walkę, crafting, zarządzanie drużyną i bazą z nieliniową fabułą. Jesteś wędrowcem, który podróżuje przez równoległe światy w poszukiwaniu cennego, wysokoenergetycznego materiału zwanego Czarnobylitem. Odcięty od świata, uwięziony w Strefie, atakowany przez hordy przerażających stworzeń, musisz walczyć o przetrwanie i zjednoczyć garstkę ocalałych.

Platforma: PC.


Split Fiction – 6 marca

Przeżyj moc niewiarygodnych wrażeń, zanurzając się w różnorodnych światach Split Fiction – przełamującej granice kooperacyjnej grze przygodowej spod ręki twórców Gry Roku 2021, It Takes Two. Mio i Zoe to kompletnie różne pisarki – jedna tworzy science-fiction, druga uwielbia gatunek fantasy – niespodziewanie uwięzione we własnych opowiadaniach po tym, jak zostają podłączone do maszyny mającej wykraść ich twórcze pomysły. Żeby wyjść z potrzasku i zachować własne wspomnienia, będą musiały nauczyć się współpracy, posiąść najróżniejsze umiejętności i podołać osobliwym wyzwaniom, pisząc przy tym historię nietypowej przyjaźni zawieszonej między światami science-fiction i fantasy.

Platforma: PS5, XSX, PC.


Assassin’s Creed: Shadows – 20 marca

Zobacz również: Marvel Rivals – recenzja gry. (Super)Hero-Shooter wysokiej jakości

Przeżyj niesamowitą, pełną akcji przygodę rozgrywającą się w feudalnej Japonii! Wciel się w zabójczą shinobi oraz potężnego legendarnego samuraja i odkrywaj przepiękny otwarty świat w czasach chaosu. Przełączaj się między dwójką niespodziewanych sojuszników i poznaj ich wspólne przeznaczenie. Opanuj dopełniające się style rozgrywki, stwórz własną ligę shinobi, spersonalizuj swoją kryjówkę i zapoczątkuj w Japonii nową erę.

Platforma: PS5, XSX, PC.


Atomfall – 27 marca

Atomfall to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, survivalowa gra akcji, której historia rozgrywa się pięć lat po atomowej katastrofie w Anglii Północnej. Odkrywaj fikcyjną strefę kwarantanny, zbieraj zasoby, wytwarzaj przedmioty i handluj. Korzystaj z siły i perswazji, by przedzierać się przez brytyjską wieś pełną dziwacznych postaci, mistycyzmu, kultów i zbuntowanych rządowych agencji.

Platforma: PS5, PS4, XSX, Xbox One, PC.


KSIĄŻKI


Not in Love – Ali Hazelwood – 12 marca

Not in Love Można powiedzieć, że dr Rue Siebert osiągnęła sukces: jej kariera się rozwija, osiągnęła stabilność finansową, za którą tęskniła jako dziecko, i ma przyjaciół, na których może liczyć. Jest inżynierem biotechnologii w Kline. To nowoczesna firma tworząca nanotechnologie dla branży spożywczej. Jej życie jest stabilne, uporządkowane i całkiem przyjemne. Do czasu próby wrogiego przejęcia przez fundusz kapitałowy, na czele którego stoi wkurzająco atrakcyjny gość. Eli Killgore i jego partnerzy biznesowi chcą mieć w swoim portfelu Kline i kropka. Eli ma swoje powody. I jest facetem, który zawsze dostaje to, czego chce. Z jednym wyjątkiem: Rue. Kobiety, o której bez przerwy myśli. Tylko zdaje się, że nie powinien wdawać się w romans, kiedy jego firma próbuję przejąć jej firmę. Gdzie zagra o wszystko: w miłości czy w biznesie?


Błękit. Kolory zła. Tom 5 – Małgorzata Oliwia Sobczak – 12 marca

Błękit. Kolory zła. Tom 5 Małgorzata Oliwia Sobczak po raz kolejny zabiera czytelników do mrocznego i pełnego tajemnic świata „Kolorów zła”! Wolałby wzbudzać jej miłość, ale strach to też potężne uczucie Nela Soba, przyszła studentka medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej ciało zostaje znalezione w Lasach Oliwskich, na prowizorycznym stosie z polan. Umierała przez wiele godzin, nie doczekawszy pomocy. Prokurator Leopold Bilski ma tym razem wyjątkowo trudne zadanie. Nela nie miała wrogów, nikomu się nie naraziła. Jedyny trop stanowi tabliczka znaleziona w miejscu zbrodni: „Zmarła śmiercią męczeńską”. Prokurator ściąga do współpracy psychologa sądowego Marcina Chraboła i palinolożkę Janinę Hinc. Wkrótce wychodzi na jaw, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej – w latach dziewięćdziesiątych – a winowajca nigdy nie został schwytany. Błękit to emocjonalna opowieść o stracie. O śmierci, która porusza i przeraża. Zmienia świat na zawsze.


Wschód słońca w dniu dożynek – Suzanne Collins – 18 marca

Wschód słońca w dniu dożynek Piąty tom cyklu Igrzyska śmierci Skoro masz stracić wszystko, co kochasz, po co jeszcze walczyć? W dzień dożynek mieszkańcy Panem budzą się zdjęci strachem. W tym roku, z okazji drugiego Ćwierćwiecza Poskromienia, dwukrotnie więcej trybutów trafi na arenę. Haymitch Abernathy z Dwunastego Dystryktu woli nie zastanawiać się nad tym, co przyniesie los. Chce tylko przebrnąć przez ten dzień i spotkać się dziewczyną, którą kocha. Gdy słyszy swoje nazwisko, czuje, że jego przyszłość legła w gruzach. Musi zostawić bliskich i jechać do Kapitolu w towarzystwie trójki innych trybutów z Dwunastki: przyjaciółki, która jest jak młodsza siostra, kompulsywnego analityka i największej snobki w mieście. Haymitch od samego początku wie, że przeznaczono go do odstrzału, lecz coś pcha go do walki… Pragnie tylko jednego: by jej skutki odbiły się echem daleko.


Bajtel – Magdalena Majcher – 26 marca

Bajtel Pierwsza część serii Kryminalny Śląsk – powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z dziennikarzem Borysem Dyrdą w roli głównej. Rok 1998. W Szopienicach – zaniedbanej i uważanej za patologiczną dzielnicy – znika dziecko. Ciało dziewczynki zostaje znalezione w pobliskim stawie. Wszystko wskazuje na morderstwo, a podejrzenia dość szybko padają na jej wujka. Borys Dyrda, doświadczony dziennikarz rozpoczyna śledztwo. Badając sprawę, odkrywa, że w przeszłości bez wieści przepadło kilka dziewczynek. Wszystkie zaginęły w niewielkiej odległości od domu, w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno. Każda z nich dorastała w śląskich dzielnicach biedy. Dziennikarz dociera do ludzi, którym miejsce urodzenia odebrało szanse na równy start, a alkohol, bezrobocie, przemoc i bieda stępiły najbardziej podstawowe ludzkie odruchy, w tym troskę o własne dzieci.


MUZYKA


Lady Gaga – Mayhem – 7 marca

Zobacz również: Kuban – Fugazi – recenzja płyty

14-krotna laureatka Grammy zapowiedziała swój siódmy studyjny album z przytupem. Mayhem to powrót Lady Gagi do popowych korzeni. Połączenie eklektycznej energii z odważną, nieustraszoną wizją artystyczną, dzięki której gwiazda podbiła serca słuchaczy na całym świecie. Motywy przewodnie Mayhem to chaos i przemiana, jak również podkreślenie siły muzyki. Muzyki, która potrafi jednoczyć, prowokować oraz uzdrowić.


Selena Gomez i Benny Blanco – I Said I Love You First – 21 marca

Selena Gomez i Benny Blanco łączą siły, aby wydać swój pierwszy projekt jako para. „I Said I Love You First” celebruje historię miłosną pary, dając fanom wyjątkowe okno na ich związek. Ten album powstał organicznie jako bezpośredni wynik komfortu, jaki oboje czuli, pracując razem twórczo, pozwalając im tworzyć sztukę, która autentycznie odzwierciedla ich doświadczenia. Kronika całej ich historii – zanim się poznali, zakochali się i patrzyli w przyszłość.


Jan-rapowanie – GROTESKA – 28 marca

Zobacz również: LISA – Alter Ego – recenzja płyty

GROTESKA jest piątym studyjnym albumem Jana-rapowanie, jednego z najpopularniejszych raperów młodego pokolenia, powracającego na scenę po blisko trzyletniej przerwie wydawniczej. Artysta przyzwyczaił słuchaczy do osobistego charakteru swojej twórczości i nie inaczej jest w przypadku jego najnowszego wydawnictwa. GROTESKA to zapis sentymentalnej podróży Jana w głąb siebie w poszukiwaniu wewnętrznej siły, opanowania i „normalności”. Towarzyszą mu w niej znamienici goście, a warstwa muzyczna jest dziełem czołowych polskich producentów z @atutowym na czele.

Maksymilian Sikorski

Kinematograficzny boomer. Superbohaterskie kino omija szerokim łukiem, racząc się kolejnymi filmami ubiegłego wieku. Ponadto nałogowy konsolowiec, który większość czasu spędza na wymachiwaniu mieczem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze