Dzień Kobiet – 8 wyjątkowych pisarek z okazji 8 marca

Olga Rudnicka

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
fot. Tatiana Jachyra / Wydawnictwo Prószyński i Ska

Polska powieściopisarka specjalizująca się w kryminałach. Pracuje również jako asystentka osób niepełnosprawnych. Podbija czytelnicze serca dzięki barwnym bohaterom i wciągającym intrygom. Stawia na silne i niezależne postaci kobiece, które wikłają się w kryminalne zagadki. Jest ceniona również za umiejętność połączenia sensacji z komedią, jako że w jej książkach nie brakuje także lekkiego humoru.

Seria Zezowate szczęście Tekli

Tekla to wyjątkowy pechowiec. W miasteczku, w którym mieszka, mówi się, że ciąży na niej klątwa. Każdemu, kto się do niej zbliży, przydarza się nieszczęście. Zresztą i ona sama nie ma w życiu najłatwiej. Gdy traci pracę i partnera, do jej życia wraca kuzynka Dominika. Ta z kolei potrzebuje kogoś, kto popilnuje jej mieszkania na czas wyjazdu do Hiszpani, a pozbawiona wszelkich perspektyw wydaje się idealną kandydatką. Sytuację komplikuje nieoczekiwanie znaleziony trup. Ta seria łączy w sobie wszystko, co w pisaniu Rudnickiej najlepsze – lekka historia, humor i wciągająca akcja!

Seria Matylda Domińczak

Tytułowa bohaterka jest bibliotekarką, która znajduje się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie – mianowicie w pobliżu martwego czytelnika. Tym samym staje się podejrzaną w sprawie o zabójstwo. Matylda nie należy jednak do osób, które czekają na bieg wydarzeń z założonymi rękami. Nie zamienia się co prawda w detektywa, który sam rozwiąże te sprawę. Pomysł ma zgoła inny – wystarczy przecież podsunąć policji innego podejrzanego!


Claire Keegan

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
fot. Frédéric Stucin / Wydawnictwo Czarne

Irlandzka pisarka i mistrzyni krótkiej formy. Jej opowiadania publikowały znane angielskojęzyczne magazyny, m.in. The New Yorker. Wychowywała się na farmie jako najmłodsza z szóstki rodzeństwa, co bardzo wyraźnie odbiło się na jej twórczości. Niejednokrotnie maluje w niej obraz irlandzkich wiosek, gdzie zagubieni bohaterowie ścierają się z oczekiwaniami społecznymi. Keegan ma wielki talent, dzięki któremu w kilku słowach potrafi nakreślić niepowtarzalny klimat i przenieść czytelnika na szarpane wiatrem klify.

Drobiazgi takie jak te

To niespełna sto stron, które opowiada o handlarzu węglem wiodącym względnie udane życie. Ma żonę, pięć córek i satysfakcjonującą pracę. Gdy jednak w ramach zlecenia dostaje się do klasztoru sióstr magdalenek, dowiaduje się o ich potwornym sekrecie. Może więc udać, że niczego nie widział i wrócić do dawnego życia, bądź przeciwstawić się siostrom i zaburzyć spokój własnej rodziny. Na podstawie noweli powstał film z Cillianem Murphym w roli głównej.

Przez błękitne pola

Zbiór opowiadań z Irlandią w roli głównej. Umiejscowione we wsiach lub małych miasteczkach, gdzie rytm tygodnia dyktuje ciężka praca i kościelne dzwony. Postaci takie jak umęczeni ojcowie, zakochani księża czy nieszczęśliwe kobiety. Piękna i klimatyczna proza.


Lucinda Riley

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
fot. Catherine Gonsholt Ighanian / Wydawnictwo Albatros

Brytyjska pisarka, ale również aktorka występująca niegdyś na deskach teatru czy w telewizji. Jej twórczość skierowana jest głównie do kobiet i choć nie brakuje w niej romansu, nie są to wątki dominujące. Mistrzowsko ukazuje, jak wydarzenia z przeszłości rodzin jej bohaterek wpływają na ich życia, ale nie stroni też od faktycznych wydarzeń historycznych. Częstym motywem jej powieści jest podróż, a swoją barwną narracją zabiera czytelników w różne miejsca na mapie świata.

Dziewczyna z wrzosowisk

Na dwóch liniach czasowych poznajemy Leah, która wychowuje się w małej wiosce w Yorkshire w latach 70tych. Ze względu na jej urodę szybko osiąga sukces w świecie modelingu, ale nie pasuje do brutalnego świata celebrytów. Z kolei Dawid i Róża to polskie rodzeństwo, które straciło rodziców, a następnie trafiło do obozu koncentracyjnego w Treblince. To wzruszająca saga rodzinna, która udowadnia, że proza Rey jest pełna wrażliwości. Stworzyła wielowymiarowych bohaterów w mistrzowskiej powieści obyczajowej, która chwyci was za serce.

Seria Siedem Sióstr

Wychowywały się pod opieką przybranego ojca w bajecznej posiadłości. Jako dorosłe kobiety poukładały sobie życia po swojemu i rzadko znajdują okazję, by się spotkać. Niespodziewana śmierć ojca okazuje się przykrym powodem, by wrócić do domu. Tam dowiadują się, że mężczyzna pozostawił każdej z nich list i wskazówki, jak odkryć swoje korzenie. Każda z nich urodziła się na innym kontynencie. Kolejne części serii zabierają nas w barwne podróże: do Brazylii, Francji czy Australii.


Fernanda Melchor

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek
fot. Maja Lindströem

Urodziła się w Meksyku, gdzie skończyła również dziennikarstwo. Pisze zarówno beletrystykę jak i literaturę faktu. Dwukrotnie nominowana do nagrody Bookera oraz wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych konkursach. W swojej twórczości skupia się na Meksyku i nie odwraca wzroku od tamtejszych nierówności czy brutalności. Nie próbuje jednak moralizować czytelników ani wyjaśniać, co może być esencją jej ojczyzny. Skupia się na ludziach i ich tragedii czy błędach, poszukując tego, co uniwersalne.

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarekTo nie jest Miami

Zbiór krótkich reportaży o rodzinnym Veracruz w Meksyku. To opowieści o mordercach, społecznych wyrzutkach i przestępcach. Melchor ukazuje, czego pragną i co pcha ich w stronę okropieństw, jakich się dopuszczają. To również portrety, które zmuszają do namysłu, a może nawet inspirują do odrobiny empatii. Mistrzowski warsztat sprawia, że książka ta wykracza znacznie poza klasycznie rozumianą literaturę faktu.

Dzień Kobiet - 8 wyjątkowych pisarek Czas huraganów

W pewnej biednej meksykańskiej wiosce grupa dzieci odkrywa ciało. W kanale rozkładają się szczątki miejscowej wiedźmy, która dotychczas była ratunkiem wielu miejscowych kobiet, ale budziła również strach. Podczas śledztwa poza poszlakami wychodzą na jaw dowody zepsucia społeczności: brutalności, wykluczenia czy mizoginii. Powieść zabiera czytelnika w mroczną podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie – o naturę zła.

Zestawienie współtworzyły:

Patrycja Grylicka

Dominika Dąbek

Julia Stolpa

 

Strony: 1 2

Agata Kowalczewska

Wychowana na fantastyce, od niedawna zakochana również w reportażach. Choć książki stoją wysoko na liście jej hobby, są na niej również dobre filmy, seriale i puby z planszówkami.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze