Niezależnie od tego, czy dowodzimy kilkoma jednostkami bojowymi, czy rozciągającym się kilometrami ogromnym państwem, w grach strategicznych możemy poczuć się jak prawdziwy lider. Niebywałą satysfakcję daje wytężanie szarych komórek i planowanie kolejnych posunięć, by potem świętować z lotu ptaka zwycięstwo naszych podwładnych. Wiele gier strategicznych pozwala zanurzyć się w ciekawym fantasy, wciągnąć się na wiele godzin w budowanie ekonomii, a nawet rozszerzyć naszą wiedzę o nowe fakty historyczne lub pojęcia geograficzne. W tym zestawieniu zebraliśmy dla Was najlepsze gry strategiczne, w które każdy prawdziwy władca powinien koniecznie zagrać!
Zobacz również:
Najlepsze gry multiplayer
Najlepsze gry kooperacyjne
Najstraszniejsze gry w historii, część 1 (1992-2005)
Najlepsze darmowe gry
Seria Civilization (1991 – 2025)
Wielokrotnie nagradzana seria gier ochrzczona imieniem autora pierwszej części, Sida Meiera. W Sid Meier’s Civilization wcielamy się w rolę lidera cywilizacji, który ma za zadanie poprowadzić ją przez wieki w kierunku przyszłości. Mapa jest podzielona na pola heksagonalne, które różnią się między sobą zawartością zasobów naturalnych i ukształtowaniem. Rozgrywka jest dzielona na tury, w których należy zarządzać swoją cywilizacją i dyplomacją, a także kierować wojskiem i badać nowe technologie. Każda cywilizacja ma swoje cechy, a także mocniejsze specjalne jednostki. Również liderzy, którymi przyjdzie nam grać lub grać przeciwko nim, posiadają unikalne cechy i ich zachowanie może się różnić. Obecnie najnowszą częścią jest VII, która wyszła stosunkowo niedawno, czyli 11 lutego 2025 roku.
Tematyka: Fikcja historyczna
Seria Command & Conquer (1995 – 2020)
Command & Conquer to seria gier strategicznych podzielona na 3 podserie: Red Alert, Generals i Tiberian. Do serii zalicza się także Renegade, ale w tym wypadku mówimy o tytule FPS/TPS. Command & Conquer przenosi gracza w uniwersum historii alternatywnej. W Red Alert na skutek wymazania z historii Adolfa Hitlera dochodzi do wojny wywołanej przez Stalina. Tiberian ukazuje nam katastrofę ekologiczną wywołaną tytułowym Tyberium, które także doprowadziło do wojen. W Command & Conquer Generals konflikt będzie się natomiast toczyć między USA, Chinami i organizacją terrorystyczną GLA. W grach z tej serii będziemy stawiać budynki, wydobywać zasoby, produkować jednostki i walczyć w trybie RTS. Każda z podserii to osobna fabuła i nieco inne zasady. Całość zaś tworzy ogromną bibliotekę gier, które zapisały się w sercach graczy i nadal mają swoją rzeszę oddanych fanów.
Tematyka: Rzeczywistość alternatywna
Seria Age of Empires (1997 – 2024)
W Age of Empires głównym celem gracza jest poprowadzenie i rozwijanie swojej cywilizacji wzdłuż linii czasu. Brzmi podobnie do Civilization? Owszem, ale na tym jednak kończą się wszelkie podobieństwa, gdyż AoE to strategia czasu rzeczywistego. Seria miała premierę w 1997 roku, kiedy to świat ujrzało pierwsze Age of Empires. Gra została znakomicie przyjęta w recenzjach, dlatego rok później doczekała się dodatku, a dwa lata potem kolejnej części. Wyścig zbrojeń i awansowanie na kolejne poziomy rozwoju cywilizacyjnego to flagowa cecha tej serii. Poza tym zasady gry są całkiem podobne jak w innych RTS tego typu – zbieramy surowce, stawiamy budynki, rekrutujemy jednostki i oczywiście bijemy oponentów. Jednak są też cechy, które wyróżniają tytuły spod szyldu AoE, takie jak system budowy cudów, ilość dostępnych grywalnych cywilizacji i jednostek, a także niepowtarzalny nostalgiczny klimacik. Jedno jest pewne – Age of Empires może poszczycić się grywalnością jako jedna z najlepszych serii gier strategicznych wszechczasów!
Tematyka: Fikcja historyczna
Seria Starcraft (1998 – 2013)
Pisząc seria, mamy na myśli dwie części, bo tylko tyle obejmuje Starcraft. Jednak zarówno pierwsza odsłona, jak i Starcraft 2 trzymają poziom, a nawet zaistniały w e-sporcie. Seria opowiada o zmaganiach trzech galaktycznych ras, czyli Terran, Zergów i Protosów. Ci pierwsi to ludzie pochodzący z Ziemi, którzy używają nowoczesnych mechów i technologii. Zergi to szybko rozmnażające się mutanty, które wręcz pożerają wszystkie rasy stające im na drodze. Ostatnią rasą są Protosi, a ich można określić jako zaawansowanych technologicznie humanoidalnych obcych z mocami psionicznymi. Starcraft to strategia czasu rzeczywistego, w której znaczenie ma szybkie budowanie i zarządzanie ekonomią przez zbieranie zasobów, którymi są kryształy i gaz. To z nich możemy budować nowe budynki, tworzyć jednostki, a także ulepszać je badaniami i tym samym rozwijać naszą armię.
Tematyka: Science-fiction
Heroes of Might and Magic 3 (1999)
Kolejny klasyczek na naszej liście, nie byle jaki zresztą. Heroes of Might and Magic 3, lub po prostu Heroes 3, to trzecia część legendarnej serii turowych gier strategicznych, którą starsi gracze na pewno kojarzą z niezapomnianych potyczek na lekcjach informatyki. Dzisiaj jest idealnym pomysłem na spędzenie wieczoru ze znajomymi, ponieważ oferuje wyśmienity multiplayer lokalny. Rozgrywka polega na eksplorowaniu mapki, zbieraniu zasobów, przejmowaniu kopalni oraz oczywiście podbijaniu przeciwnika. Do dyspozycji jest 8 frakcji, a każda posiada swoje unikalne miasto i jednostki, które możemy w nim rekrutować. Gra opiera się na walce turowej, w której liczy się zmysł strategiczny, siła jednostek oraz wpływ naszego bohatera. Bohaterów możemy mieć kilku, rozwijać i uczyć ich kolejnych umiejętności, których liczba jest ograniczona. Prócz rozgrywki wieloosobowej, tytuł oferuje również fabularne kampanie dla jednego gracza. W 2015 roku ujrzała światło dzienne odświeżona edycja HD gry, którą stworzyło studio Dotemu.
Tematyka: Fantasy
Seria Age of Wonders (1999 – 2023)
Age of Wonders to seria turowych gier strategicznych, mocno inspirowana serią Heroes of Might & Magic. Podobnie jak w Heroes będziemy mieć dwa rzuty rozgrywki – poruszanie się po mapie świata oraz rozwijanie swoich miast, a także tryb walki, gdzie nasza zdolność myślenia taktycznego zostanie wystawiona na próbę. Walka rozgrywa się na heksagonalnie podzielonym terenie. Jego ukształtowanie ma natomiast realny wpływ na przebieg bitew. Age of Wonders zawiera także elementy RPG. W trzeciej części gry bohaterów można rozwijać, a oni sami posiadać będą zaklęcia, które są w stanie rzucać w trakcie walki lub globalnie na mapie. Możemy również wyposażać ich w przedmioty zdobyte podczas rozgrywki. Jeśli chodzi o nacje, tych też nie brakuje. Zanim gracz wypróbuje każdą z nich, minie spory kawałek czasu, a może i więcej, gdyż klimat i rozgrywka naprawdę potrafią wciągnąć.
Tematyka: Fantasy
Seria Total War (2000 – 2023)
Najlepsze gry strategiczne to także największe bitwy, a tych doświadczymy w grach z serii Total War. Począwszy od mojego ulubionego, umiejscowionego w czasach podbojów rzymskich Rome: Total War, przez średniowieczne Medieval: Total War, aż po klimatyczne Shogun: Total War, skupionym na bitwach w feudalnej Japonii. A to tylko przykłady, gdyż seria rozgałęzia się na znacznie więcej podtytułów. W Total War gra dzieli się na rozgrywkę turową i RTS. W przypadku tej pierwszej, mamy do czynienia z mapą globalną, na której planujemy ruchy armii i zarządzamy włościami. Kiedy jednak dochodzi do starcia, gra przenosi nas do widoku taktycznego naszych armii i zaczyna się kolosalna bitwa w czasie rzeczywistym. Na jej przebieg mają wpływ nie tylko wojska wystawione przez strony konfliktu, ale także ukształtowanie terenu lub nawet pogoda. Jednak najważniejszym i zarazem decydującym aspektem jest zmysł taktyczny, który zostanie wystawiony na próbę w każdej części z bogatej serii Total War.
Tematyka: Historia/Science fiction (Total War: Warhammer)