Kwiecień przynosi sporo atrakcji dla fanów kultury – od filmowej adaptacji Minecrafta po książkowe premiery Eleny Armas i Olgi Rudnickiej. Nie zabraknie też muzycznych nowości – z nowymi albumami wracają m.in. Bon Iver, Djo i Billy Idol. Oto przegląd najciekawszych premier miesiąca!
FILMY
Minecraft: Film – 4 kwietnia
Zobacz również: Minecraft: film – recenzja filmu. Kwadratowa podróż dla całej rodziny
Film oparty na popularnej grze wideo, w którym występują Jason Momoa, Jack Black i Jennifer Coolidge. Opowiada historię czwórki outsiderów, którzy zostają przeniesieni do świata Minecrafta i muszą wykorzystać swoją kreatywność, aby przetrwać i odnaleźć drogę do domu.
Amator – 11 kwietnia
Amator to thriller szpiegowski z 2025 roku w reżyserii Jamesa Hawesa, będący adaptacją powieści Roberta Littella z 1981 roku. Głównym bohaterem jest Charlie Heller, genialny, ale introwertyczny kryptolog pracujący dla CIA. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy jego żona Sarah ginie w ataku terrorystycznym w Londynie. Kiedy przełożeni odmawiają podjęcia działań, Charlie postanawia samodzielnie odnaleźć sprawców, wykorzystując swoje umiejętności analityczne i przechodząc intensywne szkolenie, by wymierzyć sprawiedliwość.
Grzesznicy – 18 kwietnia
Film opowiada historię braci bliźniaków, Elijaha i Eliasa Smoke’ów (w podwójnej roli Michael B. Jordan), którzy po latach spędzonych w Chicago pod rządami Capone’a wracają do rodzinnego miasta na południu Stanów Zjednoczonych, pragnąc rozpocząć nowe życie. Na miejscu odkrywają jednak, że muszą zmierzyć się z jeszcze większym złem, związanym z działalnością Ku Klux Klanu i nadprzyrodzonymi siłami.
The Last Showgirl – 25 kwietnia
Zobacz również: The Last Showgirl – recenzja przedpremierowa. Amerykański sen
Shelley występuje w rewii w Las Vegas. Praca jest jej ogromną pasją i sposobem na realizację siebie, dla niej przed laty poświęciła rodzinę. Dziś dowiaduje się, że spektakl, któremu oddała wszystko, schodzi z afisza. Ale choć 57-letnia tancerka słyszy zewsząd, że jej czas już minął, nie zamierza zejść ze sceny. W mieście, które wabi jak fatamorgana, by brutalnie obudzić ze snu, kobieta walczy o swoje marzenia i odzyskanie relacji z córką. Dojrzała tancerka bez klasycznego wykształcenia i matka, która nigdy nie była idealna – Shelly to pełnokrwista bohaterka, której życie nie oszczędza, ale która udowadnia, że koniec może być nowym początkiem.
GRY
The Last of Us Part II Remastered – 3 kwietnia
Zremasterowana wersja kultowej gry akcji od Naughty Dog, dostępna teraz na PC. Oprócz ulepszonej grafiki, wersja ta zawiera nowy tryb roguelike oraz dodatkowe materiały zza kulis, które wzbogacają doświadczenie gracza.
Platforma: PC.
Commandos: Origins – 9 kwietnia
Zobacz również: Chernobylite 2: Exclusion Zone – recenzja gry (wczesny dostęp)
Commandos: Origins to taktyczna gra strategiczna, która opowiada o początkach elitarnej jednostki komandosów z czasów II wojny światowej. Gracze dowodzą sześcioma unikalnymi postaciami, z których każda ma swoje specjalne zdolności. Misje obejmują sabotaże, rajdy i akcje ratunkowe w zróżnicowanych lokalizacjach – od pustyń Afryki po front wschodni. Gra oferuje tryb solo oraz kooperację.
Platforma: PS5, XSX, PC.
Indiana Jones i Wielki Krąg – 17 kwietnia
Indiana Jones i Wielki Krąg to przygodowa gra akcji, w której wcielasz się w legendarnego archeologa u szczytu jego kariery. Akcja osadzona jest między wydarzeniami z Poszukiwaczy zaginionej Arki a Ostatnią krucjatą. Indy wyrusza w podróż po świecie – od Watykanu, przez Egipt, po Himalaje – tropiąc starożytną tajemnicę związaną z tytułowym Wielkim Kręgiem. Gra łączy eksplorację, rozwiązywanie zagadek i dynamiczną walkę z perspektywy pierwszej osoby.
Platforma: PC.
Days Gone Remastered – 25 kwietnia
Zobacz również: Assassin’s Creed Shadows – recenzja gry. Wielki powrót
Days Gone Remastered to odświeżona wersja postapokaliptycznej gry akcji z otwartym światem. Gracz wciela się w Deacona St. Johna – motocyklistę i łowcę nagród przemierzającego zdziesiątkowaną przez pandemię Amerykę. Walcząc z hordami zarażonych i wrogo nastawionymi ludźmi, Deacon poszukuje nadziei i sensu w świecie, który uległ upadkowi. Remaster oferuje ulepszoną grafikę, płynniejsze działanie i nowe efekty wizualne na PS5.
Platforma: PS5, PC.
KSIĄŻKI
Childish. Teenagers. Tom 1 – Aleksandra Negrońska – 2 kwietnia
Historia dzieci bohaterów bestsellerowej serii Students. Camellia Williams miała wszystko zaplanowane – chciała spokojnie przeżyć rok szkolny, zdać maturę i zacząć studiować architekturę. Wszystko zaczyna się jednak komplikować, gdy do Leeds wraca Olivier Reed, jej dawny przyjaciel i gwiazda futbolu. Kilka lat temu przez jego przeprowadzkę do Hiszpanii ich przyjaźń się zakończyła, pozostawiając po sobie ból i wiele niedopowiedzeń. W czasie rozłąki chłopak spełniał marzenia jako młody utalentowany piłkarz w jednym z najlepszych klubów w Barcelonie. Jego życie wydawało się perfekcyjne, aż do chwili, gdy przez kontuzję został zmuszony do przerwania kariery. Powrót do rodzinnego miasta miał być dla Oliviera szansą na odpoczynek, rehabilitację kolana i odbudowanie dawnych relacji. Dla Camelli jednak Olivier nie jest osobą, którą łatwo wpuścić z powrotem do swojej codzienności. Dziewczyna nie potrafi zapomnieć, jak bardzo ją zranił, a gniew i rozczarowanie wydają się silniejsze niż cokolwiek innego. Reed stara się naprawić błędy przeszłości, jednocześnie walcząc o swoją przyszłość i spełnienie marzenia, które wydaje się coraz bardziej odległe. W powieści znajdują się wątki fabularne znane z serii Students oraz Friends.
The Fiancé Dilemma – Elena Armas – 9 kwietnia
Nowy bestsellerowy romans autorki The Spanish Love Deception Do pięciu razy sztuka? Josie Moore zna to aż za dobrze. Cztery razy była o krok od „żyli długo i szczęśliwie”, ale za każdym razem zrywała zaręczyny. Teraz, kiedy jej ojciec postanowił ogłosić światu, jak idealną rodziną są Moore’owie, mieszkająca w Karolinie Północnej Josie poczuła się jak Kardashianka – z tą różnicą, że jej życie bardziej przypomina dramat niż reality show. Matthew Flanagan uważa, że ciąży na nim klątwa. Został zwolniony z pracy, wpakował się w błoto (dosłownie) i czuje, że nie ma przyszłości. Wraca do rodzinnego miasta i wpada na Josie – siostrę swojej najlepszej przyjaciółki – która z zaskakującą pewnością siebie oznajmia, że… jest jego narzeczoną. To, co zaczęło się jako niewinne kłamstwo, szybko przeradza się w układ, w którym Matthew gra rolę kochającego narzeczonego numer pięć. Jednak im dłużej Matthew i Josie udają, tym silniej odczuwają, że to, co ich łączy, jest czymś więcej niż tylko grą. Czy w całym tym szaleństwie jest miejsce na prawdziwą miłość? Udawane zaręczyny, namiętne sceny miłosne i rodzinne skandale sprawią, że nie oderwiesz się od tej książki! Historia Josie i Matthew to mieszanka zabawnych scen i gwałtownych emocji, która rozgrzeje twoje serce. Jeśli kochasz romanse, ta powieść Eleny Armas jest absolutnym must-read!
Klątwa babci Józi – Olga Rudnicka – 22 kwietnia
Obyczajowy debiut Olgi Rudnickiej. Pięćset stron śmiechu bez krztyny zbrodni, choć niejednokrotnie z jej zamiarem! Wicherkowie to ludzie z tradycjami, konserwatywni, rozsądni, przewidywalni. Niedopuszczalne są dla nich rozwody, cudzołóstwo, związki partnerskie, dzieci pozamałżeńskie. Kuzynki Hania, Dorota i Amelia wspierają się wzajemnie, by przetrwać w rodzinie, ich zdaniem tkwiącej mentalnie w okolicach dziewiętnastego wieku. A nie jest to proste, gdyż na kobietach z rodu Wicherków ciąży klątwa rzucona przez babcię Józię – te, które nie wyjdą za mąż przed dwudziestym piątym rokiem życia, czeka nieszczęśliwe małżeństwo. Kuzynki postanawiają zawalczyć o swoje szczęście, buntując się przeciw przyjętym obyczajom i nieżyjącej już protoplastce rodu, choćby miały kłamać, oszukiwać, kręcić i mataczyć. Nie jest jednak łatwo zerwać z tradycją, gdy ktoś lub coś zaczyna ci rzucać kłody pod nogi, a każde działanie powoduje nieoczekiwane konsekwencje.
Co spaja świat. Niezapominajka. Tom 3 – Kerstin Gier – 23 kwietnia
Wielki finał trylogii Niezapominajka przynosi rozwiązanie wszystkich tajemnic Po przygodach przeżytych w Kręgu Quinn ponad wszelką wątpliwość wie tylko jedno: Matilda jest jego wielką miłością – pomimo jej wkurzającej rodziny. Właściwie oboje powinni myśleć teraz wyłącznie o wielkim szkolnym balu, ale Quinna czeka jeszcze tajemniczy rytuał Gwiezdnych Wrót, dzięki któremu on, jako rzekomy wybraniec, ma uratować świat. Na beztroskę nie pozwalają również zbiegłe czarne elfy chcące pozostać w ukryciu, a także złowieszcza wyrocznia, która znika zawsze w kluczowym momencie. Innymi słowy: całkiem zwyczajny wtorek. A potem Matilda trafia na celownik potężnych przeciwników i razem z Quinnem musi rozwikłać tajemnice, które mogą zadecydować o życiu i śmierci… Fascynujący i romantyczny trzeci tom trylogii Niezapominajka – idealny, by zaszyć się w fotelu i z wypiekami na twarzy śledzić ostatnie przygody bohaterów.
Łgarz – Diana Brzezińska – 23 kwietnia
Aleksander i Agata powracają w trzecim tomie serii, aby odkryć prawdę, która przez ponad dekadę pozostawała w ukryciu! Wieczór kawalerski, spływ kajakowy, jeden trup i sześć osób, które uparcie twierdzą, że nie mają pojęcia, co się wydarzyło. Po ponad dziesięciu latach odnaleziono szczątki mężczyzny. Aleksander i Agata, mając do dyspozycji jedynie stare akta, muszą odkryć, co tak naprawdę się wtedy stało. To niejedyne śledztwo, które angażuje ich uwagę. Tajemniczy blog, na którym pojawiają się mrożące krew w żyłach wpisy, zdaje się być czymś więcej niż tylko wymysłami internauty. Czy autor bloga zdradza swoje plany zbrodni, czy prowokuje czytelników do działania? W obu sprawach nic nie jest takie, jak się wydaje, a prawda wyłania się z najmniej oczekiwanych miejsc.
MUZYKA
Elton John i Brandi Carlile – Who Believes In Angels? – 4 kwietnia
Zobacz również: Żabson – Hollywood Smile – recenzja płyty
Napisany i nagrany w ciągu zaledwie 20 dni, Who Believes In Angels? to wspólny studyjny album Eltona Johna i Brandi Carlie. Za koncepcję albumu odpowiada trójka przyjaciół i stałych współpracowników – Elton, nagrodzona 11 Grammy Brandi Carlile oraz wielokrotnie nagradzany producent i songwriter Andrew Watt. Celem twórców było stworzenie albumu oddającego ducha wyjątkowej współpracy Eltona i Brandi, takiego, na którym każde z nich będzie miało równie dużo przestrzeni do zaprezentowania swojego talentu.
Djo – The Crux – 4 kwietnia
Djo to aktor, ale także producent i kompozytor, Joe Keery. Znany jest przede wszystkim z roli Steve’a z serialu Stranger Things. Prawdziwym przełomem dla Djo był rok 2024, kiedy jego utwór End of Beginning stał się globalnym hitem. Nadchodzący album artysty, The Crux, różni się od swoich poprzedników. Po nowej płycie Kerry’ego fani mogą spodziewać się gitarowych kompozycji wpadających w pop z przełomu lat 60. i 70-tych.
Bon Iver – SABLE fABLE – 11 kwietnia
Zobacz również: Kuqe 2115 – nareszcie w domu – recenzja płyty. Genialny debiut
SABLE, fABLE będzie piątym albumem studyjnym projektu Bon Iver. Nowa płyta stanowi kontynuacje SABLE – zeszłorocznej EP-ki Justina Vermona. Nadchodzący album powstał we współpracy z Jim-E Stackiem, a na utworach znaleźli się gościnnie artyści tacy jak Danielle Haim, Dijon i Flock of Dimes.
Billy Idol – Dream Into It – 25 kwietnia
Dream Into It to dziewiąty album studyjny Billy’ego Idola i jego pierwszy pełnowymiarowy krążek od ponad dekady. Artysta opowiada na nim bogatą i głęboko osobistą historię swojej podróży – od młodego punkowego marzyciela, przez ikonę MTV w skórzanych rękawiczkach, aż po wszystkie jego sukcesy, wzloty, upadki, przedawkowania i wypadki. Na płycie gościnnie pojawiają się również rockowe ikony – Joan Jett oraz Alison Mosshart.
Ghost – Skeletá – 25 kwietnia
Zobacz również: Pan Savyan – Kwiaty przyjemności – recenzja albumu. Muzyczny bukiet, który nie potrzebuje wazonu
Wyprodukowany przez Gene’a Walkera i zmiksowany przez Andy’ego Wallace’a oraz Dana Malscha, szósty psalm Ghost to najbardziej bezkompromisowo introspektywne dzieło w historii zespołu. O ile poprzednie albumy grupy opowiadały głównie o zewnętrznych zjawiskach, jak refleksje nad wzlotami i upadkami imperiów czy wizje niszczycielskich plag, tak Skeletá skupia się na indywidualnych emocjach, przedstawionych w każdej z dziesięciu kompozycji, niczym w intymnej rozmowie z samym sobą odbijającym się w lustrze.