Egmont publikuje komiksowe adaptacje klasyki literatury młodzieżowej

Jesienią tego roku wydawnictwo Egmont rozpoczęło publikację komiksowych adaptacji klasyki literatury młodzieżowej z XIX i XX wieku. Do księgarń właśnie trafiła fantastyczno – naukowa powieść Juliusza Verne’a 20 000 mil podmorskiej żeglugi oraz najbardziej znana historia Aleksandra Dumasa z gatunku płaszcza i szpady – Trzej muszkieterowie. To nie wszystko. Na swoją premierę czekają bowiem kolejne tytuły z tej serii. 

Egmont to działające od lat na polskim rynku wydawnictwo zajmujące się publikacją komiksów i gier planszowych. W jego obszernej ofercie możemy znaleźć chociażby komiksy o superbohaterach, fantasy, sensację, kryminał i pozycje skierowane do dzieci. Wśród wydawanych tytułów nie brakuje również komiksowych adaptacji znanych książek – na przykład kryminałów Agathy Christie. Ostatnimi czasy wydawnictwo postanowiło w atrakcyjny sposób zapoznać młodszych czytelników z klasyką literatury młodzieżowej. Tym samym we wrześniu na rynek trafiły dwie pierwsze powieści graficzne będące adaptacjami 20000 mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne’a i Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa.

Zobacz również: Popkulturowy przegląd miesiąca – najciekawsze premiery filmów, gier i komiksów września

20 000 mil podmorskiej żeglugi
Przykładowe plansze komiksowej adaptacji 20 000 mil podmorskiej żeglugi

20 000 mil podmorskiej żeglugi to fantastyczno – naukowa powieść o tajemniczym podwodnym statku o nazwie Nautilus i jego równie enigmatycznym dowódcy, kapitanie Nemo. Z kolei Trzej muszkieterowie zaliczają się do gatunku powieści płaszcza i szpady. Młody szlachcic d`Artagnan marzy o wstąpieniu do elitarnej formacji muszkieterów służącej królowi Francji. W tym celu wyrusza do Paryża, poznaje trzech najsłynniejszych muszkieterów i wplątuje się w międzynarodową aferę, która może zaważyć na przyszłości jego kraju. 

Wydawnictwo liczy, że taka forma promocji literatury zachęci młodych czytelników do sięgnięcia po literackie oryginały i przekonania się o uniwersalności oraz potencjale drzemiącym w opowiadanych historiach.

Czasy się zmieniają, niektórzy autorzy i wymyśleni przez nich bohaterowie zaczynają odchodzić w zapomnienie, dopóki ktoś nie zdecyduje się opowiedzieć ich historii raz jeszcze, współczesnym językiem. Okazuje się wówczas, że te opowieści mają w sobie ogromny potencjał, a zaadaptowane na język filmu, serialu czy komiksu przywracają dawnym bohaterom należny im rozgłos. Komiksowe adaptacje to rodzaj popkulturowej pomocy naukowej, która ma szansę otworzyć młode umysły na najważniejsze obszary kultury zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i historii. Warto bowiem dbać o to, aby klasyczna literatura młodzieżowa wciąż była obecna w naszej kulturowej przestrzeni, aby nie była ledwie echem, które przywołują imiona jej ponadczasowych bohaterów.

Zobacz również: Świat Mitów. Edyp. – recenzja komiksu

Trzej muszkieterowie
Przykładowe plansze komiksowej adaptacji Trzech muszkieterów

Egemont zapowiedział już premierę kolejnych adaptacji klasycznych powieści młodzieżowych. Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina i Ivanhoe Waltera Scotta ukażą się w księgarniach 23 listopada. Na 2023 rok zaplanowane są natomiast następne tytuły – Biały kieł Jacka Londona i Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevensona. 

komiksowe adaptacje
Komiksowe adaptacje klasycznej literatury. wydawnictwo Egmont
Olga Sawicka

Uwielbia czytać książki z każdej półki. W wolnym czasie obejrzy dobry film albo zagra w grę na peceta. Lubi nie tylko te popularne rzeczy z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe. Ponadto interesują ją zjawiska zachodzące w fandomach i kulturze popularnej. Fanka tekstowych roleplayów, w których niegdyś aktywnie brała udział,

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze