Jedno po drugim (Ruth Ware)
Klimatyczny kryminał, którego akcja dzieje się we francuskich Alpach. W ramach wyjazdu służbowego osiem osób wynajmuje domek narciarski, położony wysoko w górach. Wokół jest tylko las i śnieg, można jedynie wyjść na stok. Kiedy lawina odcina domek od świata, na jaw wychodzą skrywane intencje pracowników. Zmarznięci i otoczeni śniegiem z każdej strony goście muszą się do siebie zbliżyć – nie tylko tłocząc się przy kominku. Jedno z nich zaginęło w lawinie i nie wiadomo, czy był to przypadek. Każdy podejrzewa każdego. Czytając, można przemarznąć do szpiku kości. Książka sprawia jednak, że chciałoby się z nią zaszyć w odosobnionym miejscu.
W górach szaleństwa (H.P. Lovecraft)
Jedno z najlepszych i najbardziej przerażających opowiadań Lovecrafta. Grupa badaczy wyrusza w nieznane tereny Antarktydy, gdzie odkrywają zwłoki nieludzkiej istoty i ślady tajemniczego miasta. Barwne opisy zawładniętej mrozem Antarktydy zachwycają, tymczasem niepokojący rozwój wydarzeń pogłębia aurę tajemniczości. Wraz z rozwojem fabuły klimat grozy robi się ostrzejszy, cięższy, przytłaczając umysł czytelnika. Wizja Lovecrafta przeraża samym swym rozmachem: horror zawarty w opowiadaniu sięga milionów lat wstecz, a jego początki nikną w nieskończonej czeluści kosmosu. To, co skrywają skute lodem jaskinie pod monstrualnymi Górami Szaleństwa, wywołuje dosłowne, podręcznikowe pojęcie strachu, na długo zakorzeniając się w wyobraźni czytelnika.
Dym i Lustra (Neil Gaiman)
Neil Gaiman już dawno rozgościł się na piedestale światowej fantastyki. Sprowadził go tam nieprawdopodobny talent i szalona wyobraźnia, która znajduje ujście jedynie na kartach papieru. Dym i Lustra to studnia pełna snów, halucynacji, marzeń i koszmarów: Gaiman zmieścił w niej kilkadziesiąt swoich wizji w postaci krótkich opowiadań. Łączy je niepowtarzalny, magiczny klimat, dzieli je tematyka: jedne przeplatają bajki z erotyką, drugie odchylają się w stronę horroru, trzecie są tylko urojeniami udającymi rzeczywistość. Dym i Lustra to zbiór nadający się na każdą porę roku – wybranie konkretnej warunkuje zgoła inne doznania. Ja sugeruję tę ostatnią. Ciemny płaszcz zimowej nocy i widmo mrozu czyhającego za zamkniętym oknem odseparowuje od zewnętrznego świata, pozwalając całym sercem zanurzyć się w pełnej osobliwości wyobraźni Neila Gaimana.
Zbrodnie zimową porą (Agatha Christie)
Kolekcja dwunastu opowieści Agathy Christie, zebranych z myślą o entuzjastach pióra Mistrzyni kryminału, którzy w zimowe wieczory czują głód detektywistycznych zagadek. Historie są różnorodne, wiele z nich, typowo dla Christie, nosi znamiona przewidywalności. Pod pokrywą lodu kryją jednak głębię i zawiłość, potrafiącą zaskoczyć najbardziej przebiegłych czytelników. W krótkich formach Christie angażuje nie mniej niż w swoich znamienitych powieściach, znajdując miejsce do stworzenia złożonych intryg, zabarwionych humorem i filozoficznymi uniesieniami. Choć nie zawsze wydarza się zbrodnia, a tytułowa pora bywa tylko tłem, to ducha magicznych, zimowych wieczorów czuć na każdej karcie książki.
Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (C.S. Lewis)
Nieśmiertelna baśń o czwórce rodzeństwa, którzy za drzwiami starej szafy odkrywają magiczny świat, zatopiony w trwającej od wieków zimie. Lew, czarownica i stara szafa to prawdopodobnie najsłabsza część cyklu Opowieści z Narnii, posiada jednak najwięcej uroku. W końcu to właśnie od niej wielu z nas zaczęło swą przygodę z fantastyką. Powrót do Narnii to powrót do dzieciństwa, do bajek, które niegdyś kochaliśmy i magii, która pozostawiła trwały ślad w sercu. Zimowym wieczorem można też utworzyć domowe kino z kultową ekranizacją z 2005 roku. Wówczas nostalgia uderzy z podwójną siłą.
Black Ice (Becca Fitzpatrick)
Thriller psychologiczny z domieszką kryminału – to właśnie otrzymujemy, czytając Black Ice. Autorka bestsellerowej serii Szeptem wróciła z książką, która zdecydowanie umili wasze zimowe wieczory i przyprawi o dreszczyk emocji. Britt ma bardzo ambitny plan, jak spędzić przerwę studencką. Razem z przyjaciółką obrały za cel 60-kilometrowe pasmo w górach Teton. Wszystko zapowiada się sielankowo do momentu, w którym łapie je burza śnieżna. Jedynym schronieniem okazuje się stara góralska chata, jednak nie jest ona pusta. Teraz Britt nie będzie musiała mierzyć się jedynie z żywiołem, ale również z mężczyznami, którzy zabrali je jako zakładniczki. Historia o przetrwaniu, wierze w siebie i wydostaniu się z pułapki podczas burzy śnieżnej.
Niedźwiedź i Słowik (Katherine Arden)
Czy znacie historię o demonie zimy i jego bracie, karmiącym się strachem? Bajkę o odważnej dziewczynie z krainy Rusinów, która nie bała zmierzyć się ze złem czyhającym w lesie? Pośrodku odwiecznej walki między królem zimy a jego wrogiem staje młoda Wasia. Dziewczyna okazuje się jedynym ratunkiem dla wszystkich. Katherine Arden zabiera nas w baśniowy świat, gdzie magia folkloru rosyjskiego miesza się z chłodem zimy. Gdzie starzy bogowie wciąż żyją i nie pozwalają o sobie zapomnieć, a szaleństwo wydaje się jedynym ratunkiem. Pierwszy tom trylogii zabierze Was do małego miasteczka przykrytego białym puchem, a przygody Wasi nie pozwolą oderwać się od lektury. Pełna magii, odwagi i wspaniałego klimatu książka obowiązkowa na zimowe wieczory.
Przełęcz Diatłowa. Tajemnica Dziewięciorga (Anna Matwiejewa)
Rok 1959. Grupa studentów i absolwentów prowadzona przed Igora Diatłowa wyruszyła zdobyć szczyt Otorten oraz Ojka-Czakur. Pierwszego lutego grupa rozbiła obóz u zboczy góry Czołatczachl, aby przeczekać kiepską pogodę. To, co stało się później w nocy, do tej pory pozostaje zagadką. Życie straciło w tajemniczych okolicznościach dziewięć osób. Z jakiego powodu? Wśród wielu teorii pojawiły się: lawiny, wojsko, które podobno w tamtym czasie miało prowadzić ćwiczenia, a nawet morderczy yeti. Kilkadziesiąt lat później młoda pisarka otrzymuje po zmarłym sąsiedzie akta sprawy o tragedii diatłowców. W dziwny sposób jej życie zaczęło splatać się z wydarzeniami z 1959 roku. Fabularyzowana wersja przedstawiająca tragiczne wydarzenia, akta spraw i teorie, które do tej pory budzą kontrowersje wśród społeczności. Jeśli szukacie czegoś, co pozostawi dreszcze i wciśnie w fotel to zdecydowanie ta książka. Po przeczytaniu na pewno zostanie ona na dłużej w pamięci.
W Śnieżną Noc (John Green, Lauren Myracle, Maureen Johnson)
Trzy nastrojowe opowiadania: Podróż wigilijna, Bożonarodzeniowy Cud Pomponowy i Święta patronka świnek zabiorą nas do malowniczego miasteczka Gracetown, które tylko na pocztówkach wygląda pięknie podczas śnieżycy. W rzeczywistości burza śnieżna skomplikowała życie wielu ludzi. Jednak przecież są święta, co gorszego może się wydarzyć? Ano, sporo. Dostajemy młodych bohaterów, ich rozterki miłosne oraz wielkie nadzieje. A pośród tego wszystkiego śnieżyca, perspektywa spędzenia wigilii w zimnym pociągu, cheerleaderki, kąpiel w jeziorze, świnka morska w filiżance i magia świąt. Wszystkie trzy opowiadania przeplatają się ze sobą, łączą niuansami, aż w finałowym momencie scalają w jedną całość. Brakuje tylko ciepłego kakao i mile spędzony zimowy wieczór gwarantowany.
Świąteczna Mordercza Gra (Alexandra Benedict)
Stara posiadłość, odcięta od świata rodzina, walcząca o spadek, a pośród tego wszystkiego morderca, który eliminuje graczy. Lily obiecała sobie, że po śmierci mamy nie wróci do Endgame House. Jednak wraz z zaproszeniem na świąteczną grę otrzymuje list od zmarłej ciotki. Obiecuje ona, że jeśli Lily weźmie udział w rozgrywce, otrzyma wskazówki na temat śmierci swojej mamy. Jak się okazuje, Mariana wcale nie popełniła samobójstwa, została zamordowana. Fani twórczości Agathy Christie pokochają Świąteczną morderczą grę za jej klimat, nieprzeciętne zagadki, rodzinne tajemnice skrywane przez lata i wspaniałe Endgame House.
Zestawienie przygotowali:
Anna Baluta
Karol Żołowicz
Patrycja Grylicka
Luiza Czarnecka
Strony: 1 2