Rośnie zainteresowanie literaturą Young Adult w Empiku

Sieć salonów Empik odnotowała w zeszłym roku ponad dwukrotny wzrost sprzedaży literatury Young Adult. Niesłabnące zainteresowanie tego rodzaju książkami skłoniło Empik do utworzenia dla nich osobnej kategorii w swoim sklepie. Dzięki temu posunięciu będziemy mogli łatwiej odnaleźć interesujący nas tytuł.  

Termin Young Adult funkcjonuje od lat 60 ubiegłego wieku. Kryje się pod nim literatura, której bohaterami są nastolatkowie i która przeznaczona jest dla starszej młodzieży. Swoim zakresem może obejmować powieści obyczajowe, przygodowe czy fantasy. Często przewijają się przez nią motywy związane z tematami bliskimi młodzieży – dojrzewanie, poszukiwanie swojej tożsamości i drogi życiowej, pierwsza miłość, problemy w szkole. Empik posiada szeroką ofertę literatury Young Adult, aczkolwiek do tej pory w katalogu sieci książki z tej kategorii były przyporządkowane do ogólnej literatury młodzieżowej i obyczajowej. Rosnąca popularność YA skłoniła jednak Empik do wydzielenia jej osobnego działu. Znaczenie będzie miała również klasyfikacja wiekowa, język w jakim napisano książkę, wiek bohaterów i fabuła.

Zobacz również: Najlepsze książki 2023 roku

young adult
Przykładowe książki z kategorii YA

O popularności YA świadczy także obecność tych książek w zestawieniach książkowych TOP 20 na Empik.com oraz włączenie ich do plebiscytu Bestsellery Empiku 2022. Julia Kasicka, menadżerka nowej kategorii YA, dodaje, że Empik cieszy rosnąca liczba młodych czytelników i zamierza on sukcesywnie powiększać katalog o nowości.

Cieszy nas bardzo, że młodzież czyta. Widzimy to m.in. w zestawieniach książkowych TOP20 na Empik.com, w których tytuły YA stanowią aż połowę wszystkich pozycji. Modę na czytanie wśród młodych potwierdzają również dane sprzedażowe – w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy 150% wzrost zainteresowania książkami YA i prognozujemy, że w następnych miesiącach trend wzrostowy się utrzyma. Sukcesywnie powiększamy więc katalog o kolejne nowości – dziś jest to ok. 850 topowych pozycji.

Olga Sawicka

Uwielbiam książki z każdej półki, dlatego chętnie o nich piszę. W wolnym czasie obejrzę dobry film albo zagram w grę na peceta. Cenię sobie literaturę, filmy czy gry nie tylko z topowych dziesiątek, ale również te bardziej niszowe, mało znane. Ponadto interesuje się różnymi zjawiskami zachodzącymi w fandomach i kulturze popularnej. Jestem fanką tekstowych roleplayów, w których dawniej aktywnie uczestniczyłam.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze