Aden Foyer – The Ballet Girl – recenzja płyty

Aden Foyer to powracający norweski muzyk, którego możecie kojarzyć jako Jonas Aden. Na początku 2021 roku artysta zdecydował się na tymczasowe zawieszenie kariery. Po dwuletniej przerwie pojawił się nowy singiel The Ballet Girl, opublikowany już pod nowym pseudonimem. Jak natomiast prezentuje się EPka tworzona w zaciszu?

The Ballet Girl to przede wszystkim pierwszy krok w nowym kierunku twórczości Adena Foyera. Oczywiście najpierw rzuca się w oczy nowy pseudonim, ale album prezentuje też nieco inne brzmienie niż do tej pory. Niektórzy nazywają ją nawet debiutancką, chociaż artystę ciężko postrzegać jako debiutanta. Muzyk ma na koncie single i jedną EPkę, a najnowsze wydanie pojawiało się w częściach w poprzednich miesiącach. Zdaje się jednak, że nareszcie pojawiła się ostateczna wersja.

Zobacz również: James Blake – Playing Robots Into Heaven – recenzja płyty

EPka już od pierwszych chwil ma w sobie dużo lekkości i wdzięku. Płytę otwiera utwór Galileo Galilei, z wyrazistym początkiem, który od razu przyciąga uwagę. Przyznaję, że na samym wstępie chwyciły mnie skrzypce, ale stopniowo odkrywałam kolejne dodatki. Osobistym faworytem szybko została perkusja, która bardzo dobrze zgrywa się z pozostałymi instrumentami. Przykładowo, w piosence Sunshine Prescription na pierwszy plan wybijają się świetne energetyzujące gitary, które świetnie wpasowują się w perkusję. Znajduje się też przestrzeń na spokojne pianino, które jest delikatnym akcentem, idealnym na zamknięcie płyty.

Zobacz również: Olivia Rodrigo – Guts – recenzja płyty

Ciekawym zabiegiem jest też zaprezentowanie dwóch wersji tytułowej piosenki The Ballet Girl. Wersje akustyczne nie są bynajmniej nowością, chociaż raczej spodziewamy się ich jako smaczny kąsek jakiś czas po wydaniu płyty. Kiedy więc zobaczyłam, że czeka na mnie także piosenka The Ballet Girl (Adagio), zalał mnie raczej sceptycyzm niż ekscytacja. Jak się okazuje, niesłusznie. Wersja Adagio wykonana jest na pianinie, a słuchacz może skupić się przede wszystkim na głębokim głosie artysty. Płyta kończy się więc w bardzo przyjemnym momencie spokojnego zasłuchania.

Wygląda na to, że nowy kierunek twórczości Adena Foyera będzie mu służył. EPka wydana po dwuletniej przerwie artystycznej pokazuje, że odkrywanie swojego stylu na nowo może się bardzo opłacić. Jestem więc ciekawa, jakie projekty artysty są jeszcze przed nami. Niewątpliwie The Ballet Girl jest albumem wartym uwagi – a także wzięcia muzyka pod dalszą obserwację, żeby nie przegapić kolejnych tak udanych wydań.

Obrazek główny: Sony Music Entertainment Poland.

https://buycoffee.to/popkulturowcy
Postaw nam kawę wpisując link: https://buycoffee.to/popkulturowcy
Lub klikając w grafikę

Plusy

  • Świetna warstwa instrumentalna, szczególnie perkusja
  • Dwie wersje piosenki tytułowej

Ocena

8 / 10

Minusy

Anna Baluta

Dużo czyta, a jeszcze więcej ogląda, a na dodatek o tym pisze. Zwiedza światy fantasy i lubi kultowe sitcomy. Między serialami studiuje i poznaje amerykańską kulturę i popkulturę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze