Pieśni wielorybów w kinach już od 29 grudnia

Wielkimi krokami zbliża się premiera prawdziwego przyrodniczego blockbustera. Pieśni wielorybów trafią do kin 29 grudnia. Za polską narrację filmu odpowiedzialna jest Margaret, zastępując w tej roli nagrodzonego Oscarem Jeana Dujardina, który był głosem francuskiego oryginału. Piosenkarka nagrała całą narrację, sprawdzając się w zupełnie nowej roli.

Polska publiczność pierwszy raz Pieśni wielorybów miała okazję zobaczyć podczas festiwalu MDAG w maju i od razu się w nich zakochała, przyznając im swoją nagrodę. Niedługo później Francuzi pokazali, że także oszaleli na punkcie tej opowieści o wielkich podwodnych ssakach i tłumnie ruszyli do kin. W Polsce film ma szansę stać się najpopularniejszym tytułem o przyrodzie od czasu legendarnego Marszu pingwinów.

Zobacz również: Zabójca – recenzja filmu. Sleepy story

Plakat filmu Pieśni wielorybów autorstwa Bartka Bojarczuka
Plakat filmu Pieśni wielorybów autorstwa Bartka Bojarczuka

Polski tytuł Pieśni wielorybów odnosi się do specyficznych dźwięków wydawanych przez walenie, z czasem nazwanych ich „pieśniami’. Tworzą one tak wyrafinowany i unikalny system komunikacji, który pozwala przenosić informacje na odległość tysięcy kilometrów z prędkością większą niż prędkość dźwięku w powietrzu, że ich zapis został wysłany w kosmos na pokładzie sondy Voyager. To jedna z wielu niezwykłych informacji na temat życia waleni, które pojawiają się w filmie.

Dostępne są już także polski zwiastun oraz plakat filmu. W trailerze można usłyszeć próbkę tego, jak radzi sobie Margaret w roli narratorki. Jej charakterystyczna barwa głosu i chrypka pasują do zawadiackich i całkiem psotnych zwierząt, jakimi wbrew swoim rozmiarom okazują się walenie. Margaret jest bliski los zwierząt i świat przyrody, dlatego sprawdza się w tej roli doskonale, wkładając całe serce w tę historię.

Narracja filmu oparta jest na bestsellerowym poemacie Whale Nation Heathcote’a Williamsa, w którym znajduje się zapis historii rozwoju waleni i ich ogromnego znaczenia dla zachowania równowagi całej planety. „Widziana z kosmosu nasza planeta jest terytorium wielorybów a nie ludzi” – mówi Margaret w finałowym ujęciu zwiastuna.

Zobacz również: Nyad – recenzja filmu. Płytka historia na otwartych wodach

Za polski plakat odpowiedzialny jest Bartek Bojarczuk (@ill.cat). Wyłącznie za pomocą kadrów z filmu stworzył kolaż, pokazujący, jak kolorowy i bajkowy potrafi być podwodny świat. Pojawiają się na nim trzy walenie, reprezentujące różne gatunki pokazane w filmie.

Pieśni wielorybów to film zarówno dla osób kochających kino artystyczne, jak i dla rodzin z dziećmi. Twórcy nie skupiają się w największej mierze na kryzysie klimatycznym, ale na potędze oceanów i ich mieszkańców. Przekazują przy okazji wiele faktów i wiedzy na temat podwodnego życia. „Ekosystem morski zachwyca swoim pięknem i podwodnym bogactwem. Wciąż do końca niezbadany, ciągle odkrywa przed nami swoje tajemnice. Film Pieśni wielorybów w niezwykły sposób pokazuje nam ten błękitny świat i pozwala lepiej zrozumieć ich mieszkańców. Dzięki wielorybom – przewodnikom po tej krainie, możemy przekonać się jak bardzo warto chronić wodny świat – mówi Aleksandra Botur, Koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF, który w Polsce zajmuje się ochroną ekosystemu Morza Bałtyckiego.

Źródło obrazka głównego: materiały prasowe Against Gravity


ŚLEDŹ NAS NA IG
https://instagram.com/popkulturowcy.pl
Katarzyna Jarczak

Tiara przydzieliła ją do Slytherinu. Kocha kino skandynawskie, a w szczególności duńskie. Do tego stopnia, że postanowiła się nauczyć tego języka. Jej celem jest przeczytanie manifestu Dogme 95 w oryginale. Dzień bez obejrzenia filmu lub odcinka serialu uważa za stracony. Uwielbia festiwale filmowe. Uprawia pole dance, a od niedawna gra na perkusji. W wolnych chwilach czyta książki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze