Świt żywych trupów – 45. rocznica premiery i pokazy w kinach w Ameryce

Minęło 45 lat od premiery jednego z najsławniejszych filmów o zombie, Świtu żywych trupów. W związku z niedawną rocznicą kina w Stanach i w Kanadzie na nowo wprowadzają produkcję na srebrny ekran. Już od dzisiaj będzie można obejrzeć ten klasyk na salach kinowych, w kinach samochodowych, a nawet w centrach handlowych. 

Świt żywych trupów jest kontynuacją głośnego horroru z 1968 roku, Nocy żywych trupów. Druga część ma miejsce kilka dni po powstaniu zombie z grobów. Próby przejęcia kontroli nad sytuacją i zapobiegnięcia dalszemu rozlewowi krwi spełzły na niczym. Rzesze zombie opanowują świat i niweczą ludzkie nadzieje na normalne życie. Pracownik telewizji z Pittsburgha, jego partnerka i dwóch agentów specjalnych SWAT szukają schronienia w opustoszałym centrum handlowym, Monroeville. Czy zabarykadowanie się w środku pozwoli im przetrwać hordy zombie? Nie będzie łatwo. Szczególnie że przyjdzie im walczyć nie tylko o pozostanie przy życiu, ale i zachowanie zdrowych zmysłów.

Zobacz również: Omen: Początek; recenzja filmu. Piekielna groza

Fot. kadr z filmu Świt żywych trupów
Fot. kadr z filmu Świt żywych trupów

Północnoamerykańska uroczysta premiera Świtu żywych trupów odbyła się 12 kwietnia 1979 roku w Gateway Theatre w centrum Pittsburgha. Horror zaczęto oficjalnie pokazywać w kinach w USA już następnego dnia. Aby uhonorować ten wyjątkowy kamień milowy, New Amsterdam Entertainment Inc. zaprasza na pokazy filmu, które będą się odbywały od 12 kwietnia aż do końca maja. Co więcej, firmy Fright-rags i Ish zaoferują fanom, którzy zjawią się na wydarzeniach, specjalne gadżety kolekcjonerskie. Klasyk zostanie wyświetlony na 90 ekranach w Stanach i Kanadzie. Oczywiście centrum handlowe Monroeville w Pittsburghu również znalazło się na liście miejsc, w których będzie można ponownie obejrzeć Świt żywych trupów.

Źródło grafiki głównej: materiały promocyjne filmu Laurel Group

Monika Wójtowicz

Fanka klasycznego kina grozy, musicali i dramatów psychologicznych. Uwielbia superbohaterów, Doktora Who i fikcyjnych seryjnych morderców. W wolnych chwilach zaczytuje się we wszystkim, co wpadnie jej w ręce, tańczy Pole Dance, gra na gitarze i spaceruje z ukochanym psiakiem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze