Honorowa Złota Palma dla Studia Ghibli

Festiwal w Cannes uhonoruje legendę kina – Studio Ghibli, przyznając po raz pierwszy Honorową Złotą Palmę grupie.

Obok hollywoodzkich sław, japońskie studio uosabiane przez dwóch znakomitych gawędziarzy: Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę, oraz szereg kultowych postaci, w ciągu ostatnich czterech dekad wyzwoliło świeży powiew w kinie animowanym.

Zobacz również: Chłopiec i czapla – przedpremierowa recenzja filmu. Ostatnie słowo mistrza?

Kadr z filmu Chłopiec i czapla
Kadr z filmu Chłopiec i czapla

Festiwal w Cannes był wczesnym odkrywcą filmów animowanych. We wczesnych latach studio Walta Disneya prezentowało filmy krótkometrażowe (1946) oraz pełnometrażowy Dumbo (1947). W 1953 roku sam Walt Disney zabrał Piotrusia Pana na Croisette. Po długiej nieobecności animacja powróciła do Cannes ze Shrekiem (2001) i Shrekiem 2 (2004), Ghost in the Shell 2: Innocence (2004), Persepolis (2007) czy Walc z Bashirem (2008). Produkcje otrzymały nagrody w konkursie. W 2009 roku Odlot otworzył festiwal. Ponadto Un Certain Regard zdobył Czerwony żółw (2016). Film jest pierwszą współpracą Studia Ghibli z europejską firmą produkcyjną.

Fot. główna: materiały prasowe Festival de Cannes

Katarzyna Jarczak

Tiara przydzieliła ją do Slytherinu. Kocha kino skandynawskie, a w szczególności duńskie. Do tego stopnia, że postanowiła się nauczyć tego języka. Jej celem jest przeczytanie manifestu Dogme 95 w oryginale. Dzień bez obejrzenia filmu lub odcinka serialu uważa za stracony. Uwielbia festiwale filmowe. Uprawia pole dance, a od niedawna gra na perkusji. W wolnych chwilach czyta książki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze