Millennium Docs Against Gravity – na co warto zwrócić uwagę

Właśnie zakończyła się 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przygotowałam zestawienie filmów dostępnych w edycji online, która wczoraj się rozpoczęła. Są to dokumenty, na które warto zwrócić uwagę. Każdy z nich poruszył mnie w pewien sposób i każdy warto docenić,  bo to naprawdę wartościowe tytuły. 

Jako kinomaniacy często omijamy filmy dokumentalne i raczej sięgamy po produkcje fabularne, które wydają się łatwiejsze do oglądania. Jednak dobrze zrobiony dokument potrafi poruszyć nawet najtrudniejszy problem w bardzo przystępny dla widzów sposób. Często udaje nam się wciągnąć w historię i podążać za bohaterami tak jak przy filmach fabularnych. Otwierają nam one głowę na świat i pozwalają dostrzec to, co umyka nam gdzieś w codziennym życiu. W końcu zaczynamy dostrzegać z pozoru normalnych ludzi, którzy otaczają nas na co dzień. Uczą nas one empatii i pokory, a jednocześnie przekazują nam wiedzę o istotnych problemach, które aktualnie mają miejsce na świecie. 


Zobacz również:

Hit Man – recenzja filmu. Czy da się zmienić tożsamość?

Matka panny młodej – recenzja filmu. Klasyka w nowym wydaniu

Królestwo Planety Małp – recenzja filmu. Niech żyje Cezar!


Las
reż. Lidia Duda


Piękny portret rodziny, która chce jedynie spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. Poznajemy 5 głównych bohaterów, czyli rodziców i 3 dzieci. Podróżujemy z nimi po lesie, obserwujemy zwierzęta i chłoniemy to, co natura ma nam do zaoferowania. Jednak szybko wychodzimy z utopijnej bajki o puszczy, a mierzymy się z problemem uchodźców na granicy z Białorusią. Film zadaje pytanie, dlaczego politycy zrzucają na nas, przeciętnych ludzi, problemy, z którymi sobie nie radzą. 

Przepiękny film, w którym widzimy trudną sytuację dorosłych opowiedzianą komentarzami dzieci, bo to ich sposób patrzenia okazuje się trafny. 


Nie chcemy innej ziemi
reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor


Niezwykle ważna historia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na Wschodzie. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że ktoś nagle podjeżdża pod nasz dom koparką, każe nam wyjść, a następnie na naszych oczach zrównuje go z ziemią. Jednak jak trudne do wyobrażenia by to nie było, dla innych jest to codzienność. Film niecenzuralnie przedstawia nam problem wysiedlania Palestyńczyków przez Izrael. Co ciekawsze, historia pokazana jest z perspektywy izraelskiego dziennikarza. 


Nokturny
reż. Anupama Srinivasan, Anirban Dutta


Nokturny
Kadr z filmu Nokturny

Film dla miłośników slow cinema, czyli krótka opowieść o nocnych stworzeniach, jakimi są ćmy. W sąsiedztwie wspaniałych i przepięknych wschodnich Himalajów podążamy za naukowcami, którzy zajmują się badaniem ciem. Może odgłosy trzepotania skrzydeł nie będą tak hipnotyzujące jak w kinie, ale mimo to film jest warty sprawdzenia. Osobiście zabrakło mi dodatkowych 2 komentarzy o nocnych stworzeniach, jednak nie odbiera to piękna i prostoty tego dokumentu. 


Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć
reż. Małgorzata Imielska


Historia Małgosi (obecnie Otylii), czyli niesamowicie ciepłej i empatycznej kobiety chorującej na schizofrenię. Film idealnie ukazuje, że mimo choroby dalej możemy cieszyć się życiem, a nasza dolegliwość nie definiuje nas jako osoby. Małgosia, na przekór swojej przypadłości i świadomości, że głosy zawsze będą towarzyszyć jej w życiu, podąża za marzeniem, jakim jest studiowanie pedagogiki specjalnej. Pomimo wielu pobytów w szpitalach psychiatrycznych oraz epizodów psychotycznych walczy i kocha życie takie, jakim jest.


Przynoszę ci dzikość
reż. Dyba Lach


Oda do Odry, czyli symboliczna podróż polskiego muzyka, Michała Zygmunta, do zdegradowanej rzeki, którą tak wszyscy kochamy. W 2022 roku doszło do zatrucia Odry, na skutek czego umarły miliony ryb, małż oraz inne zwierzęta. Nikt nie poniósł za to konsekwencji, mimo że ktoś powinien. Bohater nie godzi się na zapomnienie o tym zdarzeniu oraz na brak reakcji. Nikt nie przeprowadziłby nas lepiej przez tę historię niż muzyk, który uważnie słucha, a wraz z nim i my możemy posłuchać natury, czyli tego, na co zwykle nie mamy czasu w naszym szybkim i zabieganym życiu. Ten film daje widzom chwilę odetchnienia, ale i powoduję frustrację, a wszystko w przepięknym otoczeniu.


Spójrz mi w oczy
reż. Lana Wilson


Spójrz mi w oczy
Kadr z filmu Spójrz mi w oczy

Ciekawy dokument, który jest produkcją znanego nam wszystkim studia A24. Balansuje na granicy pomiędzy ironią a szczerą otwartością, na to, co przynoszą sesje jasnowidzów z klientami. Zaglądamy również w ich życie i poznajemy od bardziej intymnej strony. Dlaczego zostali jasnowidzami? Z jakimi problemami borykają się na co dzień? Film w żaden sposób nie komentuje wiary w jasnowidzenie i nie próbuje nas przekonać do uwierzenia w nie. Zostawia nas na łasce bohaterów, których po cichu obserwujemy zza kamery. Sesje z klientami momentami przypominają terapię, której tak wszyscy potrzebujemy.


Źródło obrazka wyróżniającego: materiały promocyjne Millennium Docs Against Gravity

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze