Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce – recenzja spektaklu. A w Tobie jakie czają się demony?

A gdyby tak Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera zaprezentować w polskiej rzeczywistości? Teatr BARAKAH przychodzi z odpowiedzią. 

Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce to spektakl napisany i wyreżyserowany przez Michała Telegę. Reżyser do współpracy zaprosił młodych aktorów, głównie takich, którzy swoją sceniczną karierę dopiero rozpoczynają. W obsadzie znaleźli się więc: Wojciech Kałuża, Monika Kufel, Michał Nowicki, Marek Szajnar / Alex Spisak, Łukasz Szleszyński, Dawid Tas / Alan Al-Murtatha, Hubert Woliński. Premiera odbyła się 7 maja 2022 roku.

Zobacz również: Rosemary – recenzja spektaklu

Punktem wyjściowym jest dramat Kushnera Anioły w Ameryce. Jednak już na wstępie dowiadujemy się, że to nie tę sztukę przyjdzie nam oglądać, teatr bowiem nie dostał zgody na jej wystawienie. Żadnych aniołów nie będzie. Pozostają więc demony, czyli gorzka opowieść o polskich gejach osadzona we współczesnym świecie.

Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce
fot. Piotr Kubic

Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce to intymne historie świeżych absolwentów szkoły teatralnej, którzy próbują znaleźć swój skrawek miejsca na świecie. Aktorzy biorą więc udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez osobliwego reżysera. Tam jednak czeka na nich tylko upokorzenie i wykorzystywanie. Wydarzenia te doprowadzają do coraz bardziej prywatnych zwierzeń głównych bohaterów o tym, jak wyglądają realia osoby homoseksualnej w Polsce.

Zobacz również: Dzikie palmy – recenzja spektaklu

Mamy tu bowiem do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym, relacją z rodzicem i strachem przed ujawnieniem swojej tożsamości, chorobą HIV czy życiem jako „przykrywka” dla swojego partnera. I choć można by nazwać tę tematykę banalną, Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce potrafią sprawić, by wybrzmiała ona prawdziwie. Kłębowisko problemów, z którymi mierzą się główni bohaterowie, ukazuje dramaty rozgrywające się w polskich domach. Przy wigilijnym stole nie ma bowiem miejsca na akceptację. Emocje ukazane na scenie z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce 
fot. Magda Woch

Należy również zwrócić uwagę na znakomite aktorstwo. Występy aktorów wzruszają, powodują śmiech, a także pełną konsternacji ciszę. Dodatkowym plusem jest także prowadzona od początku spektaklu interakcja widza z aktorem. Michał Telega, opracowując scenariusz, miał czerpać z osobistych doświadczeń artystów. Fakt ten jeszcze mocniej wpływa na odbiór wydarzeń rozgrywających się na scenie.

Zobacz również: Requiem dla snów – recenzja spektaklu. Niewygodny i szczery do bólu

Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce 
fot. Magda Woch

Przedstawienie Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce porusza omawianą tematyką. Do tego dochodzi świetne aktorstwo i trafiona oprawa muzyczna. Mimo że momentami na scenę wkrada się lekki chaos, spektakl w punkt obrazuje współczesne polskie realia. W końcu „chłopak i dziewczyna to normalna rodzina” prawda?

Fot. główna: teatr BARAKAH // fot. Piotr Kubic

Plusy

  • Obraz współczesnej rzeczywistości w Polsce
  • Aktorstwo
  • Oprawa muzyczna

Ocena

8 / 10

Minusy

  • Lekki chaos na scenie
Katarzyna Florczak

Lubi pisać, czytać, czasem coś namaluje. Zdarza jej się oglądać serial do piątej nad ranem. Fanka starych kryminałów, spaghetti carbonara i zachodów słońca nad morzem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze